Intervju z Mašo Kandus – Pevske vaje

0
424

Zakaj  pevske vaje s tehniko Speech Level Singing-a ?

 

Tehnika Speech Level Singing je zasnovana tako, da z redno vajo hitro spoznamo svoj pevski aparat in njegovo delovanje, kar nam ga omogoča uporabljati na zdrav način, ne da bi ga poškodovali. Pevske vaje vplivajo tudi na naš govor, zato so primerne tudi za vse, ki veliko uporabljajo svoj glas ( učitelji, predavatelji, voditelji,…).

Od kod tehnika izvira? Kdo se je učil peti s tehniko Speech Level Singing?

Tehniko je po zgledu 17.stol. italijanske šole Bel Canto (lepo petje), s pomočjo zdravnikov in fonistov razvil Maestro Seth Riggs, eden izmed najboljših učiteljev petja na svetu. Med njegovimi učenci je več kot 120 Grammyevih nagrajencev, kot so Michael Jackson, Ray Charles, Stevie Wonder, Natalie Cole, Barbra Streisand, Dusty Springfield, Bryan Adams, Tina Turner, Christina Aguilera in mnogi drugi.

Koliko pevskih vaj potrebujem, da bom znal/a peti?

Vaje so na nek način kot fitnes, napreduješ redno, a zmerno. Prvi dan ne vzdiguješ 50 kg uteži, podobno na vaji ne poješ Pavarotti-ja J Veliko je odvisno od tega kakšno stopnjo pevskega znanja želiš osvojiti. Nekateri potrebujejo samo 6 vaj, nekateri več let, da pridejo do želenega rezultata (Michael Jackson je vadil vsak dan več kot 30 let). Glas lahko razvijamo in nadgrajujemo celo življenje. Vedno znova se lahko presenetiš, ko postajaš boljši in boljši!

Sem prestar/a za pevske vaje?

Nikakor. Pevskih vaj se lahko lotiš kadarkoli, pomembno je le da rad/a poješ!

So nekateri ljudje bolj nadarjeni kot drugi?

Seveda, vsi imamo različna področja , kjer sijemo. Vendar če lahko govoriš in slišiš tone, lahko tudi poješ. Kjer je volja ,tam je pot! 😉

Sicer pa živimo v svetu, ki sprejema različne glasbenike in to kar vsak individualno doda glasbi, da ta dobi občutek, ki ga potem mi kot poslušalci doživljamo. Ko si pristen v svojem izražanju in se dobro počutiš v svoji koži postaneš veliko bolj zanimiv, kot če zgolj poješ tehnično popolno, a kot robot!

Kdo te je navdušil za ustvarjanje?

Navdušenje je od nekdaj prisotno samo po sebi. Vedno me je zanimala umetnost v različnih oblikah.  Kot učiteljico  petja pa me navdihuje, navdušenje učencev, ko napredujejo in odkrivajo svoj pevski potencial.


Kako se izobražuješ? Kje? V Sloveniji, po svetu?

Dvakrat na leto grem na intenzivno izobraževanje v tujino, redno pa svoj glas in znanje nadgrajujem s pevskimi učitelji iz Kanade in Amerike po Skypeu!

 

 


Delo z najmlajšimi? Z večjimi? Odraslimi? V skupini? Individualno?

Petja se učijo pevci vseh starosti. Ure potekajo individualno z izjemo otroških glasbenih uric, ki jih izvajava dva, jaz in Klemen, ki v mojem studiu poučuje kitaro. Z najmlajšimi urice potekajo malo drugače. S plesom in igro spoznavamo različne inštrumente, razvijamo občutek za ritem in veliko pojemo!

 

 

Kako to, da lahko s tehniko pojem opero in rock?

Tehnika Speech Level Singing je narejena tako, da izboljša razumevanje pevskega aparata, kako ta pravzaprav deluje. Podobno kot bi se učil igrati kitaro ali klavir. Katero pesem boš zaigral oz. zapel pa si izbereš sam. Vedno je potrebna vaja, a če pevski aparat deluje ni ovir pri tem kaj lahko poješ.

Ali so vsi pevski učitelji dobri?

Žal ne. Veliko je učiteljev, ki so svoj kariero zgradili z lastnim petjem in zdaj poskušajo druge naučiti peti kot oni.  Žal pa glas ne deluje tako! Dobre vaje se vedno prilagajajo vsakemu človeku posebej in reševanju njegovih napačnih navad pri petju. Z neprimernimi vajami si lahko glas resno poškodujemo, zato je zelo pomembno, da izberemo skrbnega učitelja, ki nam bo pomagal ohranjati glas zdrav.

 

 

Kako izgleda prva pevska vaja?

Na prvi vaji se na kratko pogovorimo o vaših željah in preteklih izkušnjah, s tem dobim predstavo o tem kaj si želite doseči z vašim glasom. S kratko lestvico ugotovim kaj se s vašim glasom dogaja in katere so primerne vaje,ki bodo pripomogle pri nadaljnem razvoju glasu.

Z vajami dobite občutek za pravilen način petja, in odkrijete potencial, ki ga vaš glas ima.

Če ste že razviti pevec in imate morda samo specifična vprašanja, se na vaji posvetimo temu.

Pevska ura je vedno zasnovana tako, da od nje odnesete tisto kar želite in potrebujete pri svojem ustvarjanju.

 

Kako lahko še pripomorem k zdravju svojega glasu?

Glasilke kot vsaka mišica potrebujejo počitek, ki je za zdravje našega glasu zelo pomemben. Če imate delo, ki od vas zahteva konstantno rabo glasu, poskrbite, da po vsakem intenzivnem govoru / petju, nekaj časa ne govorite.

Ne šepetajte, saj je prav tako kot vpitje zelo škodljivo za naš glas.

Pijte dovolj vode, izogibajte se prekomernemu uživanju gaziranih pijač in kajenju.

Zelo koristen je žajbljev čaj in grgranje le tegaJ

Za vse, ki mislite, da bi se na vajah osramotili in vas strah ovira na poti do dobrega petja:

Seveda nam je na začetku velikokrat nerodno in se ne moremo popolno sprostiti, toda pevske vaje so narejene tako, da vplivajo na naše psiho-fizično stanje in nas nezavedno pripeljejo do sproščenega petja. Kmalu vaje postanejo zelo zabavne in sproščene. Osramotili se zagotovo ne boste. Zahtevnost vaj pa se spreminja glede na vaš napredek.

 

 

Drage bralke, dragi bralci, poglobite se v zanimiv pogovor z zanimivo ustvarjalko, tudi učiteljico petja, Mašo Kandus, ki svoje znanje stalno poglablja, nadgrajuje zlasti v tujini.

Učenje petja na zelo zanimiv način. Strokovno, pa tudi zelo zabavno. Predvsem pa drugačno.

Primerno za vse, ki vas zanima, kako uporabljati svoj govorni pevski aparat.