Ko je Josip ležal v travi pod domačo hruško in snoval svoje izvirne romane, je hkrati opazoval preobrazbo med vejami, kjer so od cveta k sadu počasi zorele hruške. V nekem trenutku je lahko iztegnil roko, da si utrga sadež.
Hrušk se je tako lahko najedel do sitega. Nekateri viri pravijo, da je imel rad hruškov kompot. Kaj pa palačinke s hruškovim nadevom? Ko bi stopili skupaj, bi na Muljavi imeli prav vse sestavine, tako za palačinke kot za nadev. Je z ognjišča v črni kuhinji kdaj zadišalo po palačinkah?
V zgornjem prikazu naštete sestavine pomešamo in zmes vlivamo v ponev. Medtem ko se kupček pečenih palačink na krožniku počasi povečuje, se včasih zdi, da se vse skupaj malo preveč vleče. Nekateri se znajdejo, pa si na pultu poleg odprte kuharske bukve odprejo še kakšno drugo branje.
V tem vmesnem času, preden palačinko obrnemo, imamo nekaj dragocenih trenutkov samo zase. V eni roki obračalka, v drugi knjiga, ki ni kuharska. Strani v knjigi obračamo v istem ritmu kot obračamo palačinke.
Kaj sploh lahko preberemo v tako kratkem času? Vsekakor nič daljšega, saj obstaja nevarnost, da se palačinka zažge.
Torej, najprimernejši predlog za branje med peko palačink bi bil citat. Kratko in jedrnato. Ko se palačinka peče na eni strani, citat preberemo, ko jo obrnemo na drugo stran, o citatu premišljujemo. Palačinke, začinjene s citati, tako dobijo novo dimenzijo okusa.
Za začetek lahko poskusimo tole:
https://www.rtvslo.si/kultura/sabina-kozelj-horvat/589446
Pa še Jurčičev. Naravnost o moki, pomembni sestavini palačink:
https://www.rtvslo.si/kultura/citat/josip-jurcic/582130
Ja, Jurčič je v svojih delih ubesedil kar nekaj tedanje hrane, kar mu je bolje uspevalo kot obratno, saj je bil med študijem na Dunaju večkrat lačen kot sit. Jedi pa ni serviral samo v besedilu, včasih jih je ponudil kar v samem naslovu. Telečja pečenka, Šest parov klobas …
Predvsem pa je Josip naredil vse, da bralcu približa okus literature, knjige in branja. V časniku Slovenski narod je med prevladujočimi vrsticami novic zagotovil dovolj prostora za listke, v katerih je predstavljal pisatelje in njihova dela.
Danes obstaja kar nekaj portalov z novicami, kjer zaman iščemo rubriko »Kultura«, kaj šele rubriko »Knjiga«. Se pa zato postavljajo z rubrikami kot so »Zabava« in »Recepti« za kruha in iger lačne množice.
Če bi Jurčič danes hotel seznaniti bralstvo, da je napisal novo knjigo, kako bi ga takšni portali sprejeli? Je izid izvirnega romana novica? Kje pa! Iz te moke ne bo kruha! Saj res. Kaj pa recept? O, ja, to bo pa takoj šlo skozi. Še hitreje kot skozi želodec.
Znajdi se, Josip Jurčič, kakor veš in znaš. Kako naj svet izve, da imaš v rokah nov roman? Bo treba pošiljati dimne signale z domačega ognjišča?
Kot ekskluzivna novica so namreč za objavo planirane samo palačinke, ki jih slučajno omenja roman. Ali pa žganci in močnik. Če imaš srečo, bo mogoče tudi roman slučajno omenjen v ekskluzivni novici o palačinkah. Ali pa na dnu članka o žgancih in močniku.
Je torej tale recept vendarle samo spretno stkana dimna zavesa, ki skriva nekaj drugega? Še dobro, da je navdih sposoben obstati in tleti v žerjavici in da imajo pisatelji voljo, ki je bolj železna od ponve iz 19. stoletja.
Brez skrbi, ni vse tako črno kot črna kuhinja. Palačinke so itak vrhunske, kakorkoli obrneš, enako dobre na obeh straneh. In če o njih še beremo v kakšni knjigi, so odlične kar na vseh straneh.
Na Josipove palačinke pa vedno lahko prideš v Deseto deželo. Ema in Jakob ne bosta imela nič proti.
Spremljajte Utrinke na portalu spletne literarne revije Ventilator besed:
Kdo je narisal portal: https://ventilatorbesed.com/kdo-je-narisal-portal-v-deseto-dezelo/
Prepovedane knjige: https://ventilatorbesed.com/sabina-k-horvat-prepovedane-knjige/
Pripovedka o beli kači: https://ventilatorbesed.com/pripovedka-o-beli-kaci/
Spomini na deda: https://ventilatorbesed.com/spomini-na-deda/
Josip urednik: https://ventilatorbesed.com/47804/
Prvi utrinki: https://ventilatorbesed.com/48234/
Intervju: https://ventilatorbesed.com/intervju-s-sabino-kozelj-horvat/
Dobre knjige: https://ventilatorbesed.com/deseta-dezela-na-portalu-dobreknjige/