Nagrada Kristine Brenkove

0
439

Drage bralke, dragi bralci,

navdušeni smo, da je slikanica Jane Bauer Kako objeti ježa, ki jo je ilustriral Peter Škerl, prejela nagrado Kristine Brenkove za najboljšo izvirno slovensko slikanico, saj gre za »uspešen spoj likovne in besedne govorice, ki druga drugo nadgrajujeta, s tem pa soustvarjata likovno-besedni monolit,« kot je zapisala žirija v utemeljitvi – žirijo sta poleg predsednika Igorja Sakside sestavljala še Barbara Zorman in Robert Potočnik. »Odlično besedilo Jane Bauer je mogoče razumeti tudi kot tematizacijo osamljenosti, nasprotja med samozadostnostjo ali samozagledanostjo in skrbjo za drugega, kot razmislek o drugačnosti, ki to v resnici sploh ni,« so še poudarili.

 

Slikanico je mojstrsko ilustriral Peter Škerl. »Večbarvna ilustracija v osrednjem delu slikanice je uravnotežena z belino, množica podrobnosti dodatno dograjuje sporočilo besedila, izbira perspektive je prav tako domišljena, npr. ježkova izgubljenost v belini na prvi ilustraciji, zelo povedne so ilustracije posameznih oseb, npr. medveda v puloverju ali mrke in zlovoljne želve, pa tudi oblikovanje domišljijskega prostora, npr. mašine za objemanje ali Pipove napihljive obleke; ob tem ilustracija ustvarja še občutek gibanja književnih oseb,« so še zapisali v utemeljitvi za nagrado Kristine Brenkove.

 

Slikanica je prepričala že žirijo za večernico, saj si je prislužila tudi nominacijo za večernico 2022, posebej pa nas veseli, da je že prepričala mlade bralce in njihove starše – o tem zgovorno priča podatek, da je bila že ponatisnjena. Pa to ne velja le za slovenski prostor: pripoved Kako objeti ježa bo kmalu zaživela tudi v finščini, italijanščini in grščini, prebirajo pa jo že na Hrvaškem, kjer je že doživela ponatis! Morda pa se tudi Ježu odpira tako živahna pot v tuji svet kot pisateljičini Groznovilci, ki je prevedena že v sedemnajst tujih jezikov ter jo med drugim prebirajo tudi na Islandiji, v Mongoliji in Indiji.

 

O čem govori slikanica Kako objeti ježa?

Slikanica Kako objeti ježa pripoveduje o ježu, ki zadovoljno živi svoje življenje, vse dokler ga ne pograbi silna želja, da bi nekoga objel. Poskusi pri slonu, pri medvedu, a kdo bo objel ježa, ki bode? Vse kaže, da ni takega junaka. Ubogi jež, kako je razočaran. Še huje! Uleže se na tla, da vse štiri od sebe in noče več vstati. Kakšna sreča, da v gozdu živi tudi Pipe lisjak! Prav lisičje prebrisano se loti naloge.

 

Jana Bauer se na humoren način poigra z arhetipskimi vzorci živalskih junakov ter za tančico hudomušnosti pretanjeno izriše željo po bližini, žalost ob zavrnitvi in prijateljstvo, ki premaga še tako bodeče prepreke.

 

In kaj so o slikanici zapisali kritiki?

»Bistveno za zgodbo je, da konec koncev objemanje ježa sploh ne zbode, s čimer Jana Bauer bralca rahlo zbode in pokaže, kako lahko naše življenje krojijo, komplicirajo, zadržujejo in otežujejo predsodki. Kako objeti ježa niso navodila za objemanje ježev, pač pa delček navodil za življenje.«

Gaja Kos, Delo

https://www.delo.si/kultura/ocene/ocenjujemo-kako-objeti-jeza/

 

»Spokojni začetek slikanice – jež se zadovoljno sprehaja po gozdi – se preobrne v zaporedje zabavnih pripetljajev, ki jih sproži želja, pravzaprav nuja, po objemu. /…/ Presenetljivim obratom sledi presenetljiv konec, ki pokaže, da imamo tisto, kar obupano iščemo, pogosto tik pred nosom.«

Žirija ob nominaciji za večernico

 

Če ste slikanico Kako objeti ježa že prebrali, vas bo najverjetneje navdušila tudi slikanica Jane Bauer Kako prestrašiti pošast z ilustracijami Malgosie Zając.

Nekoliko starejši bralci se bodo brez izjeme razveselili Ding dong zgodb, za katere je avtorica prejela nagrado desetnica. Ta knjiga je prav posebna, saj lahko z ene strani prebiramo zgodbe, v katerih je glavna junakinja deklica, z druge pa tiste, v katerih je glavni junak deček, njuna srečanja z različnimi pravljičnimi liki pa bodo dokazala, da je otroška domišljija brez meja ter da otroška prebrisanost pretenta tudi čarovnico z zlobnimi nameni in očara zahtevno princeso, kar zagotavlja obilico zabave!

In seveda ne smemo pozabiti na nagajivo, iskreno in izjemno toplo, za desetnico in večernico nominirane Groznovilce, ki jo je ilustrirala Caroline Thaw.