Napoved Modrijanovih dogodkov

0
60

 Modrijanova knjigarna, četrtek, 17. november, ob 18. uri

Modrijanova knjigarna in Zgodovinsko društvo Ljubljana vabita na predavanje dr. Alojza Cindriča o slovenskih študentih na Dunaju v obdobju 1804–1918.

Cindrič bo spregovoril o tem, kako so omenjeni procesi potekali v slovenskih deželah (še posebej na Kranjskem, kjer je slovensko prebivalstvo predstavljalo večino), kateri družbeni razredi so omogočali izobrazbo svojim otrokom, katere študijske smeri so kranjski študenti izbirali, kako uspešni so bili pri študiju, kako družbeno dejavni so bili v kasnejšem poklicnem življenju in podobno. Odgovore je poiskal v rokopisnem arhivskem gradivu; analiza je narejena na osnovi dokumentov, ki so nastali ob vpisu – imatrikulaciji – študentov, med študijem (inskripciji) in ob zaključku (promociji). Ti podatki so omogočili pojasniti strukturo študentske populacije, ki posredno odslikava podobo Kranjske od začetka 19. stoletja pa do propada Avstroogrske monarhije.

Cindrič je objavil obsežni monografiji o oblikovanju in rasti slovenskega izobraženstva pred ustanovitvijo Univerze v Ljubljani: Študenti s Kranjske na dunajski univerzi 1848–1918 in Študenti s Kranjske na dunajski univerzi v prvi polovici devetnajstega stoletja 1804–1848, ki bosta tudi izhodišče njegovega predavanja. Izpostavil bo tezo, da so izobraževalne ustanove in še posebej dunajska univerza v tem obdobju poglavitno vplivale na oblikovanje slovenskega meščanskega izobraženstva, ki je postalo najmočnejši nosilec slovenske narodne zavesti, ko se je slovenski narod jezikovno, socialno in kulturno emancipiral ter se že pred prvo svetovno vojno uveljavil kot samostojen, sebe zavedajoč se narodni kolektiv. V tem obdobju so si študenti, izobraženci in drugi narodnozavedni Slovenci prizadevali za ustanovitev univerze v Ljubljani, žal so se njihove želje in prizadevanja uresničili šele po razpadu Avstroogrske monarhije leta 1919.

·Ritmi tradicionalne irske glasbe ob branju irske literature / literarno-glasbeni večer
Modrijanova knjigarna, ponedeljek, 21. november, ob 18. uri

 

V ponedeljek, 21. novembra 2011, se bodo v Modrijanovi knjigarni tresla tla. V ritmu irske tradicionalne glasbe jih bodo ob 18. uri zatresli člani skupine D Brincl bend.* S tradicionalnimi glasbili, kot so violina, irska piščalka in irski boben (bodhran), bodo v družbi knjig in, upajmo, tudi v vaši družbi pričarali pristno irsko vzdušje. Ker brez pravega irskega piva ne more biti dovolj pristno, smo poskrbeli tudi za to. Pa tudi za lepo besedo …

Za promocijo irske »lepe besede« bodo 17. novembra poskrbeli Irci sami, saj bodo podelili Irsko književno nagrado, zanjo pa zgledno skrbijo tudi naše založbe, ki so v zadnjem času slovenski knjižni trg obogatile z lepim številom prevodov irskih romanov in zbirk kratkih zgodb. Pri Didakti so izdali roman Taka je dežela Williama Walla, pri založbi Miš pa Deček v črtasti pižami in Upor na ladji Bounty Johna Boyna. Pri založbi Sanje so izšli Zoli in Naj se širni svet vrti Columa McCanna, enega trenutno najbolje prodajanih irskih pisateljev, in Mojster Colma Tóibína. Ne pozabimo na Emmo Donoghue, v Kanadi živečo irsko avtorico, ki je s svojo Sobo lani pobrala več pomembnih nagrad, med njimi Irsko književno nagrado; za prevod je poskrbela Mladinska knjiga. Založba Modrijan je izdala kratke zgodbe Claire Keegan Čez modra polja, zbirko zgodb sedmerice irskih pisateljic Soba v hotelu Finbar, kar dva romana enega najbolj priljubljenih irskih literatov Johna McGaherna (Med ženami in Pornograf), pa Črn dan v Blackrocku nadarjenega mladega pisatelja Kevina Powerja, Božji odred Paddyja Doyla in večkrat nagrajeno Skrito sporočilo Sebastiana Barryja. In še kakšno izvrstno irsko delo bi se našlo na knjižnih policah Modrijanove knjigarne, vendar vseh ne moremo našteti.

V odmorih med glasbenimi točkami se bomo torej pogovarjali o irski književnosti – z vami bo, potem ko bo odložil svoje glasbilo, kramljal član D Brincl benda Jure Preglau. Osredotočil se bo seveda na tiste knjige, ki so našle pot tudi med slovenske bralce. In da bi lažje našle pot na vašo polico, bomo nekatere izmed njih v tednu od 21. do 26. novembra ponudili s popustom.

Za irski glasbeno-literarni večer ne bomo pobirali vstopnine, veseli pa bomo, če vas bo katera od knjig, najsi bo irska ali ne, tako navdušila, da jo boste odnesli s seboj.

Céad míle fáilte!

* D Brincl bend so: Polonca Hartman (kitara, vokal), Mojca Preglau (irska piščalka, ukulele, vokal), Minca Marolt (violina, vokal), Simona Franc (bas kitara, vokal) in Jure Preglau (irski boben bodhran, banjo, vokal).

·Pogovor o Edvardu Kocbeku / literarno-glasbeni večer
SAZU, Velika dvorana, torek, 29. november, ob 12. uri

 

Založba Modrijan in Mladinska knjiga bosta predstavili dve najnovejši knjigi o pesniku, politiku in mislecu Edvardu Kocbeku (1904–1981). Knjigi se posvečata njegovi življenjski zgodbi in usodi ter njegovi partizanski liriki: Andrej Inkret, In stoletje bo zardelo (Modrijan) in Boris Paternu, Mihael Glavan, Edvard Kocbek – Mesec kolobarjem (Mladinska knjiga). Pogovor z avtorji akademikom dr. Andrejem Inkretom, akademikom dr. Borisom Paternu in dr. Mihaelom Glavanom bo vodila Nela Malečkar v torek, 29. novembra 2011, ob 12. uri v Veliki dvorani SAZU, Novi trg 3.

 

"Moja poezija je bila preveč tiha za tisti trenutek," je zapisal Kocbek v dnevnik o svojih partizanskih pesmih. Njegov duhovni svet je bil zapleten in protisloven, ob pogledu v prvi svetli krajec, se je vprašal tudi o temni strani meseca. Vztrajal je v etični drži avtonomnega intelektualca, presegal je ideološke delitve, zato so ga izločili tako katoliški krogi kot komunistična tovarišija. Letos mineva trideset let od njegove smrti – kako je kot mislec in pesnik prisoten in aktualen še danes?