Odprtje razstave: petek, 28. september 2012, ob 19. uri
Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana
Dušan Pirih Hup (1952–2008) je bil popotnik, strasten ljubitelj Turčije in Bližnjega vzhoda. Področja njegovega delovanja so bila slikarstvo, fotografija, prostorski in akustični projekti, gledališče, po letu 1995 pa skoraj izključno le fotografija, fotomontaža in prenosi fotografije v grafični medij. Na področju fotografije je Hup deloval kot raziskovalec, ki mediju doda novo dimenzijo. Fotografije s prizori svojih potovanj je odtisnil v kombiniranih grafičnih tehnikah, zanj značilnih kseroksih in brizganih tiskih. Triindvajset grafičnih del na razstavi je nastalo po fotografijah z avtorjevih potovanj po Turčiji in Bližnjem Vzhodu med leti 1982–1997, večina prikazuje figuralne urbane prizore iz vsakodnevnega življenja.
Dušan Pirih Hup – slovel je kot ena najmarkantnejših figur na ljubljanski umetniški sceni – je aktivno deloval od sredine sedemdesetih let 20. stoletja. Področja njegovega delovanja so bila slikarstvo, fotografija, prostorski in akustični projekti, gledališče, po letu 1995 pa skoraj izključno le fotografija, fotomontaža in prenosi fotografije v grafični medij. Bil je član Združenja društev slovenskih likovnih umetnikov, ustanovni član TDS Equrna, član Pocestnega gledališča Predrazpadom, Papa Kinjal Banda, sodeloval jo v projektu Hidrogizma, Gledališču Ane Monró. Ustanovil je Fotografsko delavnico v KUD France Prešeren v Ljubljani in je avtor številnih fotografskih izobraževalnih programov.
Dušan Pirih Hup se je že od vsega začetka izmenično posvečal slikarstvu in fotografiji, zadnjih petnajst let pa je posvetil predvsem izražanju s pomočjo fotografskega posnetka in prenosov le-tega v sodobne grafične tehnike. Po letu 1993 so vsa njegova dela nastajala s pomočjo računalniške tehnologije. Na področju fotografije je Hup deloval kot raziskovalec, ki mediju dodaja nove dimenzije. Pri fotografiranju je uporabljal izključno enolečni objektiv lastne konstrukcije. S takšnim pristopom je ustvaril številne digitalne in digitalizirane fotografije, kserotiske, brizgane tiske. Svoja dela je objavljal v obliki vizualnih, besednih in zvočnih internetnih izdaj. O svoji nadgradnji fotografije z grafiko je sam zapisal, da vedno znova poskuša narediti perfektno kopijo; o svojih tiskih pa samozavestno: da gleda dela dozorelega umetnika. Hup je seveda ustvarjal v času, ki ga je intenzivno zaznamovala množična uporaba novih fotokopirnih tehnik, razmerje med originalom in kopijo, vprašanja o daljnosežnih posledicah in učinkih ločitve ustvarjalčevega »ročnega dela« od tehnične izvedbe projekta.
Dušan Pirih Hup je zaprisežen figuralik. Razstavljena dela so subtilni zapis dogodkov vsakdanjega življenja ter prizorov, ki so značilni za mesta Bližnjega vzhoda: prometno vrvenje, pristanišča, postaje, poulično trgovanje, parki, počivališča, čajnice, umivalnice, molilnice, vodnjaki in fontane, ograje, hodniki, vhodi v stavbe itd. Njegova fotografsko-grafična dela presegajo osnovno funkcijo dokumentiranja dogajanja, delujejo vizualno močno in brezčasno.
* * *
Razstavo spremlja katalog, ki prinaša pregled razstavljenih del in spremno besedilo dr. Primoža Lampiča. Uredila ga je kustosinja razstave mag. Breda Škrjanec.
Informacije
Odnosi z javnostmi: Lili Šturm,t.01 2413 818, lili.sturm@mglc-lj.si
Razstava je na ogled do 18. novembra 2012 od torka do nedelje, od 10. do 18. ure
S podporo Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport RS in Mestne občine Ljubljana