Z novembrom 2010 se je tudi Slovenija pridružila svetovnemu združenju World Green Building Council, v katerega je doslej vključenih že preko sedemdeset držav iz vsega sveta, njihovo število pa nenehno narašča in v kratkem predvidevajo, da jih bo preko sto. V svetovnem združenju zelenograditeljev vsako državo zastopa le ena organizacija, ki mora biti nevladna in neprofitna ter združevati čimbolj širok spekter ustanov, podjetij in posameznikov, katerih delovanje se tako ali drugače navezuje na področje gradenj objektov. To pa niso le arhitekti in projektanti drugih usmeritev, ampak tudi proizvajalci gradbenih in tehničnih materialov, gradbena podjetja, nepremičninske agencije, zavarovalnice in banke, izobraževalne institucije, občine predvsem pa korporacije in združenja, ki imajo v lasti veliko število objektov oziroma nepremičnin. Med te pa sodijo tako vse vlade in ministrstva kot lastniki nepremičnin iz gospodarstva ali turizma.
Pri ustanovitvi slovenskega GBC so kot ustanovni člani sodelovala naslednja podjetja in posamezniki: Arhitekti Dobrin, d. o. o., Biogradnja Stojan Habjanič, s. p., CBS Inštitut, d. o. o., Energotech, d. o. o., Robert Smodiš, mag. inž. arh., Kragelj Arhitekti, d. o. o., Lenassi inženiring, d. o. o., Makro 5 GRADNJE, d. o. o., Menerga, d. o. o., Pro anima, d. o. o. – revija KLIK in Scapelab, d. o. o. S tem korakom se tudi Slovenija pridružuje dejavnostim svetovnega združenja zelenograditeljev, kot so vsakoletna organizacija dneva zelenograditeljev (Green Building day), skupni projekt meritve ogljika, predvsem pa aktivni komunikaciji znotraj svetovne mreže, kjer se izmenjujejo vse najnovejše informacije o tem za naše življenje in obstoj tako pomembnem področju. Vključitev v WGBC pomeni tudi vzpostavitev sodelovanja z organizacijami, kot so UNEP SBCI, združenje za trajnostno gradnjo (Sustainable Buildings Alliance) ter svetovno združenje arhitektov IUA, predvsem pa vzpodbudo za vso državo, da še hitreje nadaljuje svoj razvoj v smeri ohranjanja okolja in trajnostne gradnje.
DSG, društvo za sonaravno gradnjo
DSG, društvo za sonaravno gradnjo, je leta 2010 ustanovljena organizacija, katere cilj je, da na slovenskem trgu vzpostavlja platformo za kar se da široko interdisciplinarno komunikacijo med sorodnimi organizacijami s področij izobraževanja, gospodarstva in industrije. Društvo DSG bo na slovenskem trgu omogočalo in vzpodbujalo sodelovanje v organih društva, organiziralo strokovne posvete in konference, skupne projekte RR-sfere in gospodarstva, vzpostavljalo mednarodno sodelovanje ter zagotavljalo prenos in implementacijo znanj iz tujine. S svojimi prizadevanji in delom želi prispevati k razvoju na področju trajnostne gradnje in trajnostnega razvoja ter k vzpostavitvi platforme za interdisciplinarno komunikacijo med strokami gradbeništva in z njim povezane industrije, projektanti, investitorji in upravljavci stavb, vse to za povečanje kakovosti bivanjskih in delovnih prostorov.
World Green Building Council (WGBC)
WGBC je svetovno združenje nacionalnih združenj za zelene stavbe iz vsega sveta ter največja mednarodna organizacija, ki vpliva na trg zelenograditeljev. Njegovo poslanstvo je, da je globalni glas združenj za zelene stavbe in da poenostavi globalno preobrazbo gradbene industrije v trajnostno industrijo. WGBC spodbuja in podpira nove in nastajajoče GBC-je z nudenjem orodij in strategij za vzpostavitev močnih organizacij in vodstvenih položajev v njihovih državah. Primere dobrih praks predstavlja skozi dogodke in publikacije, kot so letni kongres WorldGBC, svetovni dan zelenih stavb in poročilo WorldGBC SmartMarket Report.