Tretji festival Ruta v Ljubljani navdušil občinstvo
V sredo, 7. februarja, se je z domačim gledališkim dokumentarcem Človek v morju Lotosa Vincenca Šparovca ter gostujočo predstavo Podjetje v režiji Nele Vitošević in produkciji Dramskega teatra Skopje v Mestnem gledališču ljubljanskem končal regionalni gledališki festival Ruta, ki je med 2. in 7. februarjem tretjič potekal v Ljubljani. Festival Ruta je regionalni gledališki festival, ki povezuje šest gledališč iz držav nekdanje Jugoslavije. Kratica Ruta vsebuje nekaj pomenljivih besed, obenem pa vzpostavlja neposredno asociativno povezavo z (za zdaj) osrednjo akcijo skupine: to je potujoči mednarodni gledališki festival, ki naj vsako leto obišče vsa festivalska prizorišča. Izbor uprizoritev predstavlja najbolj kakovostne dosežke iz repertoarjev gostujočih gledališč.
Zgodba festivala se je začela oktobra 2019, nato je vanj zarezala epidemija covida-19, a nam je kljub temu uspelo od decembra 2019 do decembra 2023 organizirati 17 izvedb festivala v posameznih gledališčih. V Mestnem gledališču ljubljanskem smo letos februarja pripravili že osemnajsto izvedbo festivala.
Najprej smo festivalskemu občinstvu predstavili domačo uprizoritev Bodočnost v režiji Žige Divjaka, že dan zatem pa smo pozdravili gledališke kolege iz Beograda, ki so se predstavili z dramo Zlagano življenje odraslih v režiji Sebastijana Horvata (Beogradsko dramsko pozorište), nato pa so se na odru MGL zvrstile še predstave Mislim, da se morava pogovoriti v režiji Danila Marunovića (Gradsko pozorište Podgorica), Othello v režiji Oksane Dmitrieve (Kazalište Ulysses, Sarajevski ratni teatar – SARTR), Oče v režiji Dina Mustafića (Kamerni teatar 55, Sarajevo) in Meduza avtorjev Nebojše Pop-Tasića in Karin Komljanec (Mestno gledališče ljubljansko). Častni pokrovitelj festivala, župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković, je ob odprtju opomnil, da kultura ni le investicija, temveč spreminja miselnost ljudi, direktorica Mestnega gledališča ljubljanskega Barbara Hieng Samobor pa je poudarila, da ima festival predvsem povezovalni pomen ter da vstopnice za predstave, ki so del festivala, praviloma poidejo v nekaj dneh.
Predstave si je ogledalo več kot 2500 gledalcev, vstopnice za vse festivalske predstave so bile razprodane. Občinstvo je z navdušenjem, večminutnimi aplavzi in stoječimi ovacijami nagradilo izjemne ustvarjalne ekipe. Največji aplavz sta poželi predstavi Mislim, da se morava pogovoriti (Gradsko pozorište Podgorica) in Oče (Kamerni teatar 55, Sarajevo). Odlično obiskani so bili tudi pogovori z gledališkimi ustvarjalci, ki jih je po predstavah vodila dramaturginja Petra Pogorevc.
Festival se je končal z lepo statistiko: šest nepozabnih dni, ena premiera, osem vrhunskih uprizoritev, dvesto petdeset gostov iz petih držav nekdanje Jugoslavije, dva tisoč petsto gledalcev, pet pogovorov z gledališkimi ustvarjalci po predstavah na Velikem odru in razprodane vstopnice za vse festivalske predstave.
Organiziranje tako pestrega gledališkega festivala je precej zahtevno in ne bi bilo mogoče brez finančne pomoči Mestne občine Ljubljana. |