sobota, 4. 10., 11.00:
Javno vodstvo, vodi mag. Boge Dimovski
1
Po razstavah akademskega slikarja in akademika Andreja Jemca Geometrija in rokopis 1967–1983 in razstavi Mine Fine Včasih nič, včasih kaplja čez rob bo vodil muzejski svetovalec mag. Boge Dimovski. Vodstvo bo pospremila kratka demonstracija risbe, ki je močan medij likovnega izražanja pri obeh avtorjih. Udeležneci vodstva bodo povabljeni k aktivnemu sodelovanju pri demonstraciji risanja.
četrtek, 9. 10., 18.00:
Leta umetniškega formiranja Andreja Jemca in kulturna klima petdesetih let,
predava dr. Nadja Zgonik
2
Predavanje bo prikazalo kulturni utrip Ljubljane kot slovenske umetnostne prestolnice na likovnem področju v petem desetletju dvajsetega stoletja, ko se je umetniško oblikoval slikar in grafik Andrej Jemec. Izvedeli bomo, kako se je po kratkem obdobju prevlade sovjetskih kulturnih vplivov in socrealizma v umetnosti takoj po končani drugi svetovni vojni, v novem desetletju začela spet krepiti kulturna izmenjava z Zahodom. V Moderni galeriji so se začele vrstiti gostujoče razstave, študenti Akademije upodabljajočih umetnosti so se odpravili na beneški bienale, ustanovljen je bil ljubljanski mednarodni grafični bienale pa tudi Cockta in Vesna so oblikovali mlado generacijo umetnikov, ki se je v desetletju zatem začela sama prodorno uveljavljati na Zahodu.
Dr. Nadja Zgonik je izredna profesorica za umetnostno zgodovino na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. V raziskovalnem delu se posveča proučevanju slovenske umetnosti 20. stoletja, teoriji modernizma in problemu nacionalne identitete v likovni umetnosti. Napisala je več monografskih študij, sodelovala je pri pripravi več razstav doma in v tujini, deluje tudi kot likovna kritičarka.
Na predavanje je vstop prost.
četrtek, 16. 10., 18.00:
Javno vodstvo, vodi Mina Fina
Po svoji razstavi Včasih nič, včasih kaplja čez rob bo vodila avtorica Mina Fina.
3
Ponedeljek–petek, 6.–10. 10, 9.00–11.00:
Otroške likovne delavnice: risba, kolaž, mobili
4
Delavnice za organizirane skupine otrok iz vrtcev dopolnjujejo ogled razstave Andreja Jemca, na kateri se umetnik razen z grafikami predstavlja še z risbami, kolaži in mobilnimi objekti. Risba: na delavnici bodo otroci spoznali in preiskusili različne risarske tehnike (svinčnik, oglje, krede, pastele). Kolaž: na delavnici se bomo spoprijeli z raznoraznimi materiali (papir, karton, blago, svinčnik, akril, plastika, itd.) in izdelali kolažno fantazijsko podbo pričakovanja jeseni. Mobili: na delavnici mobilnih objektov bomo sledili oblike in barvne ploskve z razstave ter izdelali svoje mobilne kocke.
Brezplačne delavnice so del akcije Z igro do dediščine, ki jo od leta 2010 organizira Sekcija za izobraževanje in komuniciranje pod okriljem Skupnosti muzejev Slovenije in se umešča v Teden otroka v oktobru.
***
Razstavi Andrej Jemec, Geometrija in rokopis 1967–1983 in Mina Fina: Včasih nič, včasih kaplja čez rob sta na ogled do 2. 11. 2014 od torka do nedelje, od 10. do 18. ure, za skupine po dogovoru.
Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana;
t. 01 2413 800, info@mglc-lj.si, www.mglc-lj.si, www.facebook.com/mglc.ljubljana
S podporo:Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, Mestna občina Ljubljana
*
Podnapisi k reprodukcijam:
(1) Z razstave Andreja Jemca, foto Žiga Mihelčič.
(2) Andrej Jemec, Lastni portret, 1955-56, lesorez. (Jemec je bil tačas študent 2. letnika slikarstva na ljubljanski akademiji.)
(3) Mina Fina na razstavi Včasih nič, včasih kaplja čez rob, foto Žiga Mihelčič.
(4) Andrej Jemec, Modro-zeleni sestavljivi mobilni objekt, 1975, les, akril.