KONCERT SAMOSPEVOV MARTINA BURGER 20.1.2016, LJUBLJANA

0
104

KONCERT SAMOSPEVOV

 

 

MARTINA BURGER

sopran

 

ALEKSANDRA NAUMOVSKI POTISK

klavir

 

 

 

Koncert povezuje Tanja Benedik

 

 

 

 

sreda, 20. januar 2016, 19.30

Ljubljana, Viteška dvorana v Križankah

 

Vstop prost

 

Program:

 

 

RICHARD STRAUSS(1864 – 1949)

DU MEINES HERZENS KRÖNELEIN / MOJEGA SRCA KRALJICA, op. 21, št. 2 (Felix Ludwig Julius Dahn)

HAT GESAGT – BLEIBT’S NICHT DABEI / DEJAL JE – NE BO OSTALO PRI TEM, op. 36, št. 3 (Ljudsko besedilo)

SCHLAGENDE HERZEN / UTRIPAJOČI SRCI, op. 29, št. 2 (Julius Bierbaum)

ICH WOLLT EIN STRÄUSSLEIN BINDEN / NAREDIL BI ŠOPEK, op. 68, št. 2 (Clemens Maria Wenzeslaus von Brentano)

ALS MIR DEIN LIED ERKLANG / ZAZVENELA JE TVOJA PESEM, op. 68, št. 4 (Clemens Maria Wenzeslaus von Brentano)

AMOR / AMOR, op. 68, št. 5 (Clemens Maria Wenzeslaus von Brentano)

 

 

FRANCIS POULENC(1899 – 1963)

BANALITÉS / VSAKDANJOST , FP. 107 (Guillaume Apollinaire)
            CHANSON D’ORKENISE / PESEM ORKENIZA, št. 1

HÔTEL / HOTEL, št. 2

FAGNES DE WALLONIE / VALONSKA MOČVIRJA, št. 3

VOYAGE À PARIS / POT V PARIZ, št. 4

SANGLOTS / IHTENJE, št. 5

LE CHEMINS DE L’AMOUR / POTI LJUBEZNI, FP. 106 (Jean Marie Lucien Pierre Anouilh)

 

***

 

 

BRUNO BJELINSKI (1909 – 1992)

CANDOMBLÉ (Cikel pesmi za sopran, klavir in tolkala ad lib.)

 

PAVEL ŠIVIC(1908 – 1995)

JUTRI ZATE DNEVA NI (Franz Kiessling – Peter Levec)

VEČER POJE (Jože Udovič)

SAMOTA (Anneliese Fritz-Eulan – Peter Levec)

 

ALDO KUMAR(1954)

TRI PESMI NA BESEDILA SREČKA KOSOVELA:
            PA DA BI ZNAL

BALADA

O SAJ NI SMRTI

 

 

Sopranistka MARTINA BURGER je z odliko diplomirala leta 2011 v razredu Vlatke Oršanić, redne profesorice na zagrebški Akademiji za glasbo. Uspešno je nastopala na slovenskih in hrvaških pevskih tekmovanjih, leta 2007 in 2009 pa je v Dubrovniku prejela prvo nagrado. Bila je finalistka mednarodnih pevskih tekmovanj na Slovaškem (Trnava) in v Italiji (Videm, Alessandria). Leta 2010 je prejela tudi rektorjevo nagrado zagrebške univerze. Kot koncertna pevka je med drugim sodelovala na Dubrovniških poletnih igrah, Varaždinskih baročnih večerih, Festivalu Brežice, Kogojevih dnevih, IFCM Peking (Kitajska), Festival Saint-Lo (Francija) … Nastopa tudi z različnimi orkestri (Simfonični orkester RTV Slovenija, Slovenska Filharmonija, Simfonični orkester hrvaške radiotelevizije, HRBA – Hrvaški baročni ansambel, Orkester hrvaške vojske …) ter v opernih gledališčih v Ljubljani, Zagrebu in na Reki. V različnih koncertnih in opernih produkcijah je poustvarila vloge Pamine, Kraljice noči (Mozart, Čarobna piščal), Madamme Herz (Mozart, Gledališki ravnatelj), Metke (Humperdinck, Janko in Metka), Laurette (Puccini, Gianni Schicchi), baronice Sue Ellen (Offenbach, Pariško življenje), Adine (Donizetti, Ljubezenski napoj), Sreče (Bersa, Der Schuster von Delft), Nimfe (Monteverdi, Orfej), Belinde (Purcell, Dido in Enej), Desete hčere v noviteti Milka Lazarja Deseta hči … V SNG Opera in balet Ljubljana trenutno nastopa v vlogah Minke (Foerster, Gorenjski slavček), Frasquite (Bizet, Carmen) in Evridike (Offenbach, Orfej v peklu).

           

ALEKSANDRA NAUMOVSKI POTISK je dejavna na mnogih umetniških in pedagoških področjih. Poučuje klavir in komorno igro na Glasbeni šoli Ljubljana Vič Rudnik. Leta 1999 je prejela  nagrado za slovenskega Inovativnega učitelja leta, že naslednje leto je Založba Rokus izdala njen avtorski učbenik Čudoviti svet zvokov za uporabo pri predmetu glasba v devetletni osnovni šoli. Na evropski konferenci European Piano Teacher Association EPTA 2005 v Manchestru (Velika Britanija) je predavala o skladatelju Alojzu Srebotnjaku in predstavila njegove skladbe iz zbirke za otroke Scherzzzzando. Kot mentorica klavirskega tria je skupaj z učenci prejela prvo nagrado na Tekmovanju mladih slovenskih glasbenikov v kategoriji komorne skupine ter večje število nagrad s posameznimi učenci na različnih tekmovanjih v Sloveniji in tujini.  Leta 2006 je ponovno predavala na evropski konferenci European Piano Teacher Association EPTA 2006  na Madeiri (Portugalska), kjer je predstavila pionirje slovenske pianistike. Od leta 2013 je korepetitorka na Univerzi v Ljubljani, kjer je izvedla preko petdeset nastopov. Na področju korepeticij je delovala tudi  z Rebeko Radovan ter v zadnjem času s solistkami ljubljanske Opere v ženskem vokalnem tercetu Casta Diva (Urška Arlič-Gololičič, Martina Burger in Gordana Hleb) ter na drugih pevskih recitalih. Posveča se tudi skladanju glasbe tako za koncertno in instruktivno rabo ter organizaciji različnih glasbenih dogodkov. Sodeluje tudi z društvom Čarobna dežela pri izvedbi opernih predstav za otroke.

KONCERTI SAMOSPEVOV V LETU 2016:

Martina Burger, sopran
Aleksandra Naumovski Potisk, klavir
20. 1. 2016, 19.30, Ljubljana, Viteška dvorana v Križankah

Bernarda Fink, mezzosopran
Anthony Spiri, klavir
8. 2. 2016, 19.30, Ljubljana, SNG Opera in balet Ljubljana

V sodelovanju s SNG Opera in balet Ljubljana

 

Urška Arlič Gololičič, sopran
Gordana Hleb, sopran

Vladimir Mlinarić, klavir
7. 4. 2016, Ljubljana, Viteška dvorana v Križankah

 

Matjaž Robavs, bariton

Andreja Kosmač, klavir

17. 4. 2016, Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Slavka Osterca
V sodelovanju s Festivalom Ljubljana. Koncert v okviru 31. slovenskih glasbenih dni.

 

Thorsten Büttner, tenor
Breda Zakotnik, klavir
7. 11. 2016, Ljubljana, Viteška dvorana v Križankah

 

Koncertni cikel Glasbene matice Ljubljana sofinancirata Mestna občina Ljubljana in Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.

 

Soorganizatorja koncerta sta Glasbena matica Ljubljana in Festival Ljubljana.