Maja Drolec o knjigi Gostiteljica

0
593

Maja Drolec: Mnenje o knjigi

Guadalupe Nettel; Gostiteljica

Prevedla: Veronika Rot

Beletrina, 2025

Guadalupe Nettel (1073), večkrat nagrajena mehiška pisateljica, v slovenskem prostoru jo sicer že dobro poznamo, zlasti kot avtorico kratkih zgodb: Bodljikave zgodbe, Zakonsko življenje zlatih ribic in biografskega romana Telo, v katerem sem se rodila, v letu 2025 pa je poleg pričujočega romana izšla še Edinka. Avtoričino prvo romaneskno delo Gostiteljica, ki je izšlo že leta 2006, si za izhodišče jemlje pomembno biografsko dejstvo – Guadalupe Nettel je od rojstva zaznamovana s katarakto (sivo mreno) v desnem očesu, zaradi česar se je kot deklica pogosto počutila drugačno od vrstnikov in osamljeno. Nettel je o temah svojih kratkih zgodb in romanov povedala: »Že pri dvajsetih letih sem vedela, da me zanima pisanje o anomalijah in izobčencih oziroma posebnežih, bitjih, ki izstopajo iz množice zaradi svojih psihičnih in fizičnih lastnosti; o slepoti, ki ni bila nikoli daleč od mene in je od nekdaj prežala name; o norostih in stvareh, ki jih drugi ne želijo videti.« V svojem pisanju se vztrajno posveča posebnežem, izobčencem, telesno in psihološko drugačnim.

Taka je tudi (sprva) deklica Ana, glavni lik in pripovedovalka v romanu Gostiteljica, ki je prepričana, da v njej živi parazitsko bitje, entiteta, ki jo poimenuje Stvar. Stvar, morda plod bujne domišljije, morda nekaj resničnega, se vedno bolj polašča njenega bistva in jo celo privede do nasilnega dejanja, ki dodobra spremeni družinske odnose. Deklica se, prežeta z vsiljivcem, tako vedno bolj oddaljuje od družbenih norm in običajnega življenja. …«Vedela sem, da v meni živi neka stvar brez predstavljive oblike, ki se igra, ko se igram jaz, je, ko jem jaz, je deklica, medtem ko sem deklica tudi jaz…«

Deklica je občudovala brata Diega, vsako jutro ga je gledala, ko si je v kopalnici umival zobe. Sošolko, ki se je zanimala, če ima še kakšnega brata, je ugriznila v vrat. A Diego se je začel umikati, iz šole je prinašal nepopisane zvezke, malice ni pojedel, malo je govoril … »strup je vstopil v njegov organizem in mu izsesaval mozeg iz kosti, živahnost iz otroštva in tudi njegovo prisrčno resnobnost…« Diego je umrl, ko je Ana dobila prvo menstruacijo. Stvar jo je nagovorila: »To je tvoja krivda.« Bralec se sprašuje, je Diego obstajal v resnici? Sploh potem, ko je odšel še oče … ali ni vse samo dekličina domišljija?

Čez deset let Ana sprejme službo na zavodu za slepe, kjer spozna šepavca Cacha in se zaljubi vanj, a na koncu se ne odloči zanj, kajti Stvar je premočna ….

Ano spremljamo kot odraslo žensko, ki jo na nenavaden način privlačijo slepi ljudje. Sprva jih le natančno opazuje in preučuje njihova telesa, gibanje, kretnje, v varstvenem zavodu se intenzivno poglobi v življenja slepih varovancev in se začne identificirati z njihovim načinom zaznavanja okolice in sveta. Zave se, da je imel Diego na roki napisano njeno ime v Braillovi pisavi. Obsedenost se stopnjuje do te mere, da se pridruži (slepim) beračem in drugim marginalcem, ki živijo v prostorih podzemne železnice v Ciudad de Méxicu – tam obstaja izoliran svet z lastnimi pravili, ki nimajo prav nič skupnega z realnostjo in življenjem tukaj in zdaj – in Ana se prvič v življenju počuti sprejeto. …«Ko enkrat prestopiš varnostno mejo, ki nas loči od neke pregrehe, jo je skoraj nemogoče ponovno postaviti….«

Gostiteljica je nenavaden roman, prepleten z elementi grozljivke, psiholoških in noir prvin, avtorica pa s svojo izvirno in sugestivno pisavo ustvari tesnobno in nelagodno atmosfero.

Knjiga je bila del programa Festivala Fabula 2025, kjer je Guadalupe Nettel tudi gostovala na literarnem večeru v Cankarjevem domu v Ljubljani.

Spoštovani bralci, roman Gostiteljica je izšel pri založbi Beletrina.