Maja Drolec o knjigi Nemška knjiga

0
294

Maja Drolec: Mnenje o knjigi

Annette Hess; Nemška knjiga

Učila International, 2020

 

Annette Hess se je rodila v Hannovru. Študirala je slikarstvo in notranje oblikovanje, pozneje pa scenaristiko. Delala je kot svobodna novinarka, asistentka režiserja in urednica scenarijev.
Od leta 1998 se ukvarja izključno s pisanjem scenarijev. Njena televizijska serija Weissensee je doživela velik uspeh tudi v tujini. Zelo uspešni sta bili tudi seriji Ku’damm 56 in Ku’damm 59. Avtorica živi na Spodnjem Saškem. Za svoje delo je prejela več nagrad, med drugim najprestižnejše nemško televizijsko priznanje Adolfa Grimma. Nemška hiša je njen prvi roman.

Frankfurt, 1963 – Glavna junakinja romana Nemška hiša je Eva Bruhns.  Najamejo jo za prevajalko iz poljskega v nemški jezik na sojenju proti vojnim zločincem, ki so delovali v taborišču Auschwitz- Birkenau, kjer je bilo ubitih 20 000 moških in žensk ter otrok.  Njeni starši so lastniki gostišča na Berger Strase, ima starejšo sestro Annegret, medicinsko sestro v pediatrični kliniki, in mlajšega bratca Stefana. Oče in mama, ki sta  med vojno s hčerama živela v taborišču, kjer je bil oče kuhar, sta dobra človeka. Njen zaročenec, Jürgen Schoorman, njegov oče je zelo premožen lastnik oglaševalskega podjetja, zbira pogum, da bi Evo zaprosil za roko. V otroštvu je doživel kruto izkušnjo, po kateri se je spremenil in želel postati duhovnik, a oče ga je potreboval v podjetju, zato je opustil misel na duhovniški poklic, imel pa je določene težave in pri ženskah ni bil sproščen.

Šest nemških vojakov je bilo na procesu obsojeno na dosmrtno ječo, ostali pa ne, saj so zgolj izvajali ukaze. Eva je razočarana, saj je spoznala, da so v njenem otroštvu tudi oni – (njena starša in oni dve s sestro) živeli v taborišču, zato noče več živeti doma. Očetu je rekla: »Nista morila, sta pa dopustila.« Oče ji je odgovoril: »Prišli bi novi.« Eva se je začela spominjati vonja iz taborišču, ko so goreli zaporniki… spomnila se je tudi frizerja, ki jo je po nesreči opekel, ga obiskala na Poljskem, a on je vedel, da je vojne konec, zato je treba  tudi spomine in vse krivice pozabiti.

Na procesu v tožilstvu deluje tudi kanadski odvetnik David Miller, ki mu je glavni obtoženec med vojno v taborišču ubil brata, starša pa sta umrla takoj, ko so prišli v taborišče. Med Evo in Davidom je neko tiho razumevanje in privlačnost, a David se s procesa že pred koncem umakne, samo Eva ve, da je odšel v Kanado.

Mogoče ima posledice vojne tudi Evina sestra, ki je precej obilna, saj vseskozi nekaj je, a vanjo se zaljubi dr. Kussner. Poročita se in odpusti ji, da je nekaterim dojenčkom dala kapljice, ki so bile okužene z bakterijo, da jih je potem lahko negovala in bila še bolj priljubljena. »Med starši so najbolj spoštovani tisti, ki imajo najbolj bolnega otroka. In ko umre, dobijo zlato krono.«

Spoštovani bralci, v romanu lahko preberete, kako se zgodba konča. Bo Evi in Jürgenu uspelo, da zaživita skupno življenje?

Knjigo je izdala založba Učila International.