16. pripovedovalski festival Pravljice danes 2013

0
371

Od 13. do 19. aprila 2013 bo v Ljubljani potekal 16. pripovedovalski festival Pravljice danes 2013, spremljevalni program pa bo letos od 15. marca do 25. aprila 2013 ponujal dogodke po vsej Sloveniji. Osnovni vodili festivala ostajata vsa leta enaki: nastopajoči poslušalcem ponujajo zgodbe, ki jih prosto pripovedujejo, predstavljene pripovedi pa izvirajo iz različnih ljudskih izročil. Festival poslušalcem omogoča, da doživijo dobro pripovedovano besedo, ljudskim pripovedim pa išče živo pot v današnji čas.

 

Celotni dogodek je pred leti nastal iz prepričanja, da se je tudi današnjega človeka mogoče dotakniti z zgodbo, ki je »samo« povedana, če je to storjeno dobro in če je vsebina poslušanja vredna. Vse številnejši poslušalci to prepričanje z vsakim letom potrjujejo. V šestnajstih letih je program festivala izoblikoval naslednje stalne vsebine:

 

          pripovedovalske predstave za otroke,

          pripovedovalske večere za odrasle,

          nastop tujega gosta,

          izobraževalni program,

          spremljevalni program po vsej Sloveniji.

 

Poleg tega, da festival poudarja pripovedno izročilo naših prednikov, želi hkrati pripomoči tudi k negovanju sposobnosti pripovedovanja danes, med ljudmi nasploh. Zato vsako leto išče in sooblikuje nove pripovedovalce. Nastopajoči so tako po ustvarjalnih poteh kot po kulturnem ozadju in starosti izrazito pisana druščina, kar daje festivalu širino posebne vrste.

 

Z dosedanjim delom je Pripovedovalski festival učinkovito opozoril na pripovedovanje ter spodbudil živo in raznovrstno pripovedovalsko dogajanje v različnem okolju. Snovalke festivala si želimo, da bi prebujeno zanimanje pripomoglo k čim bolj spontanemu, naravnemu, nevsiljivemu vključevanju zgodb v različne dejavnosti, ki jih pripovedovanje še lahko bogati. Zato se letošnji spremljevalni program širi v različna okolja in na različne načine – kot spodbuda za nadaljnje poti.

 

sobota, 13. april

20.00

Man, Woman, Life, Love: Stories from Africa, the Caribbean and Beyond / Moški, ženska, življenje, ljubezen: Zgodbe iz Afrike, Karibov in od še dlje (Štihova dvorana, CD)

Pripoveduje: Jan Blake  (Simultano prevajanje zagotovljeno.)

 

Jan Blake je pripovedovalka, ki navdušuje z dinamičnim, duhovitim in velikodušnim nastopom. Rojena v Angliji, vendar jamajških korenin, najraje ponudi pripovedi iz Afrike, Karibov in arabskega sveta, ne izogiba pa se dobrim zgodbam od koderkoli. Nastopa po vseh celinah, gostovala je na vseh pomembnejših pripovedovalskih festivalih po svetu. Leta 1998 je ustanovila svojo pripovedovalsko družbo in šolo, s katero želi pripomoči k prenašanju pripovedovalskih veščin na mlade. Je svetovalka za pripovedovanje v Kraljevo narodno gledališče, sodelovala je z Londonskim filharmoničnim orkestrom, redno sodeluje z Radijem BBC. Med njenimi nedavnimi opaznejšimi dosežki  omenimo, da je bila rezidenčna pripovedovalka na festivalu Hay, kuratorka za Shakespearove zgodbe v sodelovanju s Kraljevo Shakespearovo družbo, da je prejela britansko nagrado za pripovedovalsko odličnost 2012 in nagrado Thuringe Marchen Preis, namenjeno znanstvenikom ali umetnikom, ki svoje življenje posvetijo pripovedovanju. Tokrat nas vabi, da se ji pridružimo ob zgodbah o pametnih, neumnih, zaljubljenih in takih, ki spreminjajo svojo podobo.  Ob zgodbah, ki včasih prikličejo solze, včasih smeh, predvsem pa pomlad v korak.

 

Za odrasle

 

torek, 16. april

18.00

Pravce za te male an te velike (Atrij ZRC SAZU, Ljubljana)

Predstavitev beneškega pripovednega izročila

Pripovedujejo: Ada Tomasetig, Giovanni Coren, Eleonora Comugnaro

Ob razstavi in predstavitvi knjige spregovorijo: dr. Marija Stanonik, dr. Barbara Ivančič Kutin, Živa Gruden

 

Beneško folklorno izročilo je bogato in še vedno vitalno. Spoznali ga bomo ob knjigi Od Idrije do Nadiže, ki jo je pripravila dolgoletna zbiralka beneškega izročila Ada Tomasetig. Hkrati bomo odprli razstavo vseh dosedanjih knjižnih objav beneških pripovedi, ki so izšle med Benečani. Razstavo sta pripravila Inštitut za slovensko kulturo iz Špetra in Kulturno društvo Ivan Trinko iz Čedada oz. v njunem imenu Marina Cernetig in Lucia Trusgnach; ob njej bo spregovorila Živa Gruden. O pomenu beneškega pripovednega izročila za slovensko slovstveno folkloro bosta razmišljali dr. Marija Stanonik in dr. Barbara Ivančič Kutin, sodelavki Inštituta za slovensko narodopisje. Predvsem pa bo srečanje ponudilo redko priložnost, da v Ljubljani prisluhnemo beneškim folklornim pripovedovalcem in njihovi pojoči narečni besedi.

Organizirajo: Inštitut za slovensko narodopisje ZRC SAZU, Inštitut za slovensko kulturo in Pripovedovalski inštitut.

 

Za odrasle

 

sreda, 17. april

19.30

Stojim za besedo (Štihova dvorana, CD)

Uvodno razmišljanje o moči besede: Milan Jesih

Pripovedujejo: Ciril Horjak, Anja Štefan, Jiri Bezlaj

Na pripovedi odmeva: Gabi Čačinovič Vogrinčič

 

Milan Jesih, pesnik, dramatik in prevajalec, je eden najpomembnejših slovenskih ustvarjalcev na področju umetniške besede zadnjih trideset let. Kjerkoli uporablja besedo, pa naj bo v pesmih, dramatiki, prevodih, je ta izbrušena, samosvoja in močna. Skozi njegova besedila odkrivamo lepote našega jezika. In kaj se po njegovem skriva v besedah?

 

Risar Ciril Horjak ljubezen do pripovedi neguje že od malih nog. Zgodbe pripoveduje s slikami. V stripu in karikaturi, ki sta njegovi glavni izrazni sredstvi, rahločutno komentira družbene in socialne razmere pri nas ter v drobnih detajlih razkriva utrinke iz sebi najbližjega sveta. Številni ga poznajo tudi kot dr. Horowitzasoustvarjalca priljubljene oddaje Risanka na Radiu Študent. Da zna prepričljivo in humorno sukati tudi besede, smo spoznali na minulih festivalih.

 

Anja Štefan je pesnica in pisateljica, pripovedovalka in raziskovalka slovenskega pripovednega izročila (kar nekaj ga je nedavno objavila v knjigi Za devetimi gorami). Je ustanoviteljica pripovedovalskega festivala Pravljice danes, ki ga zadnja leta vodi skupaj s sodelavkama. S številnimi izobraževanji in nastopi po šolah, vrtcih, knjižnicah in kulturnih prireditvah je v zadnjih dvajsetih letih opazno vplivala na oživitev pripovedovanja pri nas.         

 

Jiři Bezlaj je kipar, pesnik in esejist, ki že trideset let ustvarja v kamnu. Do upokojitve je poučeval umetnostno vzgojo na Bežigrajski gimnaziji. Pravljice je včasih pripovedoval le svojim otrokom. Že nekaj let je stalni gost pripovedovalskega festivala, o grških in drugih bajeslovnih bitjih pripoveduje tudi v Mestnem muzeju Ljubljana. Z Markom Hatlakom, glasbenikom in koncertnim harmonikarjem, pa s pripovedjo predstavljata umetnost od baroka do danes.

 

Gabi Čačinovič Vogrinčič, profesorica psihologije, dekanja Fakultete za socialno delo, družinska terapevtka, trdi, da »beseda je konj«, da je pomembno, kako v osebnem odnosu s sočlovekom soustvarjamo vrednote, kako se pogovarjamo, slišimo, kako si podelimo, da bi se bolje videli in razumeli ter se sporazumeli. »V odnosu s sočlovekom,« pravi, »izkusimo in ubesedimo svojo resničnost, spoštovanje, samospoštovanje, dostojanstvo in smisel.«

 

Za odrasle

 

četrtek, 18. april

9.00

Pravljice za dober dan  (SEM)

Pripoveduje: Elena Volpi

 

Elena Volpi je igralka, animatorka, prevajalka in pevka z neizmerno veliko energije. Diplomirala je na Filozofski fakulteti v Ljubljani in na češki umetniški akademiji DAMU v Pragi na katedri za alternativno in lutkovno gledališče. Svojo ustvarjalnost izraža z gledališko-odrskimi izvedbami, sodobnim plesom in filmom. Poje v vokalno-inštrumentalni skupini Jelení loje. Je članica igralskega ansambla Lutkovnega gledališča Maribor. Predstavila se nam bo z ljudskimi pravljicami za najmlajše.

 

Za otroke od 3. leta

 

četrtek, 18. april

10.15

Povodni možje (SEM)

Pripoveduje: Andrej Rozman – Roza

 

Pesnik, pisatelj, dramatik in igralec Andrej Rozman – Roza je zaradi svojega humorja ter vešče pesniške in gledališke govorice priljubljen med odraslimi in otroki. Piše, prevaja, režira, igra, je neutruden in neizmerno vitalen umetnik. Že nekaj let si želi več časa, da bi napisal svojo zbirko pravljic – no, zdaj počasi nastaja skozi objave v reviji Ciciban. V zadnjih letih je redni gost pripovedovalskega festivala.

 

Za otroke od 6. leta

 

četrtek, 18. april

19.30

S pravljico okrog sveta (Štihova dvorana, CD)

Pripovedujejo: George Meza (Zimbabve), Lasanthi Manaranjanie (Šrilanka), Gloria Luna Saavedra (Peru), Carlos Yoder (Argentina), Žanina Mirčevska (Makedonija), Janez Janša (Italija), Oliver Currie (Velika Britanija), Mahmud Al Khatib (Palestina)

 

Vsak od osmih pripovedovalcev, ki prihajajo iz različnih delov sveta, se nam bo predstavil s sebi ljubo pripovedjo iz svoje prve domovine. Pripovedovali bodo v slovenščini, k zgodbam pa primaknili drobce svojega maternega jezika, verze, morda celo melodije.

 

George Meza prihajaiz Zimbabveja, v Sloveniji živi od leta 2004. Ljudske pripovedi iz svoje domovine je že pripovedoval na različnih pripovedovalskih večerih, ki jih organizira Zavod Global. Vodi oddajo Tu je Afrika na Radiu Študent. Pravljice pripoveduje tudi svoji hčerki.

 

Lasanthi Manaranjanie Kalinga Dona, etnomuzikologinja in koncertna izvajalka severnoindijske klasične glasbe, prihaja iz Šrilanke. Diplomirala je v Šrilanki, magistrski študij je končala v Indiji, doktorski, ki je vključeval tudi dveletni študij na Kitajskem, pa v Sloveniji. Predava na Filozofski fakulteti na oddelku za muzikologijo. Na tablah jo bo spremljal Vasja Štukelj.

 

Gloria Luna Saavedra, novinarka in prevajalka, prihaja iz Peruja. Od leta 1996 naprej živi v Sloveniji. Raziskovala je rumeni tisk v Peruju in Sloveniji, ki je namenjen predvsem vzbujanju pozornosti in senzacionalizmu. Je ustanoviteljica zavoda Luna, ki predstavlja kulturo Latinske Amerike ter omogoča tečaje španskega jezika za otroke in odrasle.

 

Carlos Yoder,glasbenik in razvijalec spletnih strani, je leta 2005 v Slovenijo prišel zaradi ljubezni. Najprej je igral klavir, leta 1999 pa se je v svoji rodni deželi – Argentini – srečal s severnoindijsko klasično (Hindustani) glasbo, ki je temeljito spremenila njegovo glasbeno usmeritev. Dela za Mednarodni svet za tradicionalno glasbo, nastopa in poučuje igranje na indijska tolkala – table.

 

Žanina Mirčevska, dramaturginja in dramska avtorica, je diplomirala na Fakulteti za dramske umetnosti v Skopju, magistrirala pa je na AGRFT v Ljubljani, kjer predava dramsko pisanje in scenaristiko. Sodelovala je pri več kot šestdesetih predstavah v različnih gledališčih po vsem svetu. Za svoja dramska besedila je prejela več nagrad. Odraščala je v Makedoniji. Zgodbe, ki imajo umetniško moč, so ji blizu že od malega.

 

Janez Janša, intermedijski umetnik in producent, režiser odmevnega dokumentarnega filma Jaz sem Janez Janša. Otroštvo je preživel v Bergamu, v Italiji. Kot otrok se je navduševal nad stripovskimi zgodbami. V Milanu je študiral scenografijo. Sredi devetdesetih je prišel v Ljubljano, na Metelkovo, kjer je dobil prostor za slikanje in ustvarjanje ter tukaj tudi ostal. Njegova umetnost je vedno raziskovalna in angažirana. Prvič bo pripovedoval samo z besedo.

 

Mahmud Al Khatib je palestinsko-jordanski glasbenik, ki že dobro desetletje živi in ustvarja v Sloveniji. Leta 2010 je ustanovil folklorno skupino Rozana, ki predstavlja tradicionalni ples dabke, znan v Palestini, Jordaniji, Siriji in Libanonu. Je avtor koreografij in režiser gledališko-plesnih predstav. Več let je sodeloval z zasedbo Essaouira project, od leta 2012 pa v okviru tria Nur predstavlja arabsko glasbo.

 

Oliver Currie je Anglež iz Manchestra. Leta  2007 se je priselil v Slovenijo, da bi živel skupaj z ženo, ki je Slovenka. Po izobrazbi je jezikoslovec (študiral je različne jezike,  predvsem francoščino in stare keltske valežanščino, irščino in bretonščino), vendar je službo našel na popolnoma drugem, finančnem  področju. Danes je vodja financ pri Publicis Groupe Slovenija. V prostem času raziskuje zgodovino valežanskega jezika.

 

Za odrasle

 

petek, 19. april

9.00

Živalsko hude pravljice (SEM)

Pripoveduje: Boštjan Napotnik – Napo

 

Opremljen z izkušnjami radijskega voditelja, gledališkega improvizatorja in ljubitelja govorjene besede v hiphop muziki, je Boštjan Napotnik razvil prepoznaven pripovedovalski slog, pri katerem od izvirne pravljice po navadi pusti nedotaknjeno le okostje, vse drugo pa impulzivno remiksa z aktualno popkulturno robo. Včasih celo s srečnim koncem.

 

Za otroke od 6. leta

 

10.15

Tri ptičice (SEM)

Pripoveduje: Martina Maurič Lazar

 

Martina Maurič Lazar, igralka animatorka, je po končani praški DAMU že dobrih deset let članica Lutkovnega gledališča Ljubljana. Poleg številnih vlog znotraj in zunaj gledališča je avtorica lutkovnih projektov Nariši mi backa, Poštarska pravljica in Laila. Pripoveduje rada, z lutkami ali brez.

 

Za otroke od 3. leta

 

petek, 19. april

19.30

Pobrano na kup (Štihova dvorana, CD)

Pripovedujejo: Melita Ambrožič, Vinko Möderendorfer, Martina Maurič Lazar, Jernej Šugman, Milada Kalezić, Pavle Učakar, Helena Koder, Žiga Golob

 

Kot pripovedovalci se nam bodo predstavili zanimivi ljudje z različnih vetrov, vsak s svojim načinom, vsak z zgodbo iz izročila, ki jo je za to priložnost sam izbral.

 

Melita Ambrožič, doktorica bibliotekarstva,je bila vrsto let predstojnica knjižnice na Fakulteti za družbene vede, že nekaj časa pa je pomočnica ravnateljice v Narodni univerzitetni knjižnici (NUK). Predava tudi na Oddelku za bibliotekarstvo Filozofske fakultete v Ljubljani. Ureja publikacije Knjižničarske novice in Signalne informacije iz bibliotekarstva ter strokovno revijo Knjižnica. Le katero zgodbo bo izbrala za nas?

 

Vinko Möderendorfer, pesnik, pisatelj, dramatik, esejist, gledališki, filmski in televizijski režiser je vsestranski umetnik, ki neprenehoma ustvarja. Za svoja dela je prejel številna priznanja. Je neizmerno dober pripovedovalec zgodb z različnimi umetniškimi pristopi. Ljudskih pripovedi do sedaj še ni pripovedoval javno.

 

Martina Maurič Lazar, igralka animatorka, je po končani praški DAMU že dobrih deset let članica Lutkovnega gledališča Ljubljana. Poleg številnih vlog znotraj in zunaj gledališča je avtorica lutkovnih projektov Nariši mi backa, Poštarska pravljica in Laila. Pripoveduje rada, z lutkami ali brez. Odraslim bo pripovedovala prvič.

 

Jernej Šugman, gledališki igralec, je član ansambla SNG Drama Ljubljana. Na svoji igralski poti je prejel že veliko nagrad za odlične vloge: od Severjeve, Prešernove do Borštnikove nagrade, zlatega lovorovega venca … Igra tudi v filmih in televizijskih nanizankah. Že več let ga vabimo, da nam pove ljudsko pripoved.

 

Gledališka igralka Milada Kalezić je bila več kot petindvajset let stalna članica SLG Celje, kjer je odigrala veliko nepozabnih in nagrajenih vlog (zlati lovorov venec, Borštnikove nagrade, nagrada Prešernovega sklada …). Zadnje desetletje pa je v ansamblu SNG Maribor. Leta 2011 je prejela Borštnikov prstan. Sodelovala je pri več filmih. Svoje vloge odigra strastno.

 

Pavle Učakar je slikar in likovni urednik. V zadnjih tridesetih letih je sodeloval pri večini knjig za otroke, ki so izšle pri založbi Mladinska knjiga. Njegov izostreni občutek za podobe in besede veliko prispeva h kakovosti knjig. Dobre zgodbe ima rad. Še posebej tiste večplastne, ki nagovarjajo bralce in gledalce vseh starosti.

 

Helena Koder, scenaristka, novinarka, režiserka, je ustvarila veliko filmov o literarnih ustvarjalcih, pripravila vrsto intervjujev in oddaj. Vsega se loti z modrostjo in širino duha. Svoje »goste« zna vprašati, jim prisluhniti ter skupaj z njimi odpirati nove in drugačne poglede. V Kinodvoru vodi in moderira pogovore na filmskih srečanjih ob kavi.

 

Kontrabasist Žiga Golob je živahen glasbenik in nadarjen improvizator, ki deluje v številnih zasedbah in s svojim muziciranjem vstopa v različne glasbene svetove. Pod naslovom Gobec in godec se podaja tudi v pripovedovalske vode.

 

Za odrasle

 

 

SPREMLJEVALNI PROGRAM

 

Spremljevalni program pripovedovalskega festivala se z letošnjim letom širi v številne kraje po Sloveniji in zamejstvu. Vključuje različne dogodke, katerih skupni imenovalec je pripovedno izročilo. S tem želi okrepiti opaznost pripovedovanja v različnih okoljih in spomniti, da se pripovedovanje zgodb lahko zelo naravno, nevsiljivo poveže z marsikatero dejavnostjo in jo s tem obogati. S primeri iz spremljevalnega programa želi festival spodbuditi pripovedovanje zgodb v lokalnih okoljih, ob različnih priložnostih in v različnih ustanovah – od muzejev do krajinskih parkov.

 

četrtek, 21. marec

19.00

Sončna zvezda v glavi (Knjižnica Ivana Potrča, Ptuj)

Poje in pripoveduje: Ljoba Jenče

 

Prireditev ob začetku nove sezone bralne značke za odrasle 2013 in počastitvi svetovnega dneva poezije. Dogodek napoveduje Mednarodni simpozij pripovedovanja Parzival, ki bo potekal na Ptuju med 14. in 21. julijem 2013. Več informacij o simpoziju najdete na spletnem naslovu www.parzivalslovenija.eu. Za odrasle.

 

petek, 29. marec

10.00 in 17.00

Tri pripovedke o vilah in pastirjih (Otroški kulturni center ETNIKA, Ljubljana, prostor ČS Bežigrad)

pravljična urica z ljudskim plesom

Pripoveduje: Mojca Leben

Delavnica ljudskega plesa: Mojca Leben

Organizira: ETNIKA, Zavod za varstvo kulturne dediščine. Za otroke.

 

četrtek, 4. april

19.00

Najprej je bila ženska in druge zgodbe (SEM, Ljubljana)

Pripovedovalsko-literarni večer z misijonarko Marijo Sreš iz Indije

Pripovedujejo: Kristina Menih, Ivanka Učakar, Irena Cerar

 

Marija Sreš je kot misijonarka štirideset let delovala med staroselci v pokrajini Gudžerat v Indiji in skušala izboljšati njihove življenjske razmere. Posebno pozornost je posvetila krepitvi finančne neodvisnosti žensk. Lokalno pripovedno izročilo je zbrala in objavila v knjigi Najprej je bila ženska in druge zgodbe. Znana je tudi po svoji avtorski prozi – zanjo je v Indiji prejela nekaj pomembnih literarnih nagrad. Za odrasle.

 

petek, 5. april

18.00

Pravce za te male an te velike (Slovenski kulturni center, Špeter, Benečija, IT)

Pripovedujejo: Ada Tomasetig, Renzo Gariup, Norina Scrignaro, Anja Štefan

 

Odprtje razstave vseh knjižnih objav beneških pripovedi (Živa GrudenOd Idrije do Nediže (Giacinta Jussa); pripovedovanje beneških pripovedovalcev Ade Tomasetig, Renza Gariupa, Norine Scrignaro in gostje Anje Štefan.

Organizirata: Inštitut za slovensko kulturo in Pripovedovalski inštitut. Za odrasle.

 

torek, 9. april

18.00

U pandilk je múka sjala, u tuork je zastaulála … (Prizivnica Antonijevega rova, Idrija)

Večer idrijskih zgodb

Pripovedujejo: idrijski rudarji, klekljarice in drugi domačini

 

O idrijskem pripovednem izročilu bo spregovorila Lidija Kleindienst, ki ga predano zbira že vrsto let, nato pa bomo prisluhnili lokalnemu pripovednemu izročilu, povedanemu v narečju. V programu bo sodelovala Glasbena šola Idrija. Organizira: Rudnik živega srebra Idrija. Za odrasle.

 

petek, 12. april

19.00

Borovška vas in njeno izročilo (Knjižnica Gozd Martuljek, Gozd Martuljek)

Projekcija filma Pri naših pravljičarjih

Pripoveduje: Marica Globočnik

 

Ogled posnetka pripovedovanja ljudskega pravljičarja iz Kranjske Gore, Petra Jaklja – Smerinjekovega, ki ga je za RTV Slovenija leta 1968 posnel dr. Milko Matičetov. Prisluhnili bomo pripovedovanju Smerinjekove hčerke Marice Globočnik, kranjskogorske tete Pehte. Organizacija: Občinska knjižnica Jesenice. Za odrasle.

 

 

sobota, 13. april

11.00

Zverjašček (Kinodvor, Ljubljana)

Premiera animiranega filma s pripovedovanjem pravljice

Pripovedujeta: duo Vroča župa

 

Pred filmom Zverjašček bomo prisluhnili pravljici Zverjasec v izvedbi dua Vroča župa. Sestavljata ga pripovedovalec Rok Kosec in glasbenik Goran Završnik, ki ju otroci poznajo po duhovitih interpretacijah pravljic na zgoščenkah Za 2 groša fantazije. Slovensko sinhronizirano različico je omogočila RTV Slovenija. Za otroke od 3. leta naprej.

 

 

ponedeljek, 15. april

9.30 do 16.00

Ljudska pravljica in ustvarjanje z ljudskim plesom (Otroški kulturni center ETNIKA, Ljubljana, prostor ČS Bežigrad)

Celodnevni seminar za učitelje, vzgojitelje, mentorje in študente pedagoških smeri

Seminar pripravlja in predava: mag. Mojca Leben

Delavnica izbranih ljudskih plesov: Zmago Leben, Mojca Leben

Organizira: ETNIKA, Zavod za varstvo kulturne dediščine/Šola ljudskega plesa. Za odrasle.

 

17.00

Kamišibai in pet japonskih pravljic (Hiša otrok in umetnosti, Ljubljana)

Ob slikah Igorja Cvetka pripovedujejo: Igor Cvetko, Irena Rajh Kunaver, Marjan Kunaver, Jelena Sitar, Anže Virant, Gregor Cvetko

 

Kamišibai je tradicionalna japonska tehnika pripovedovanja zgodb ob papirnatih risbah na stojalu. Največji razcvet je doživel pred izumom filma, po začasnem zatonu pa spet pridobiva veljavo. Lotevajo se ga umetniki in učitelji z vsega sveta. V Sloveniji bomo kamišibaiju letos prisluhnili prvič. Za otroke. 

 

18.00

Predavanji:

Sodobne povedke o goljufijah, prevarah, zvijačah in še čem

Folklorno izročilo v medijih

(FF, Oddelek za kulturno antropologijo in etnologijo, predavalnica P2, Ljubljana)

Predavata: Ambrož Kvartič, Simona Klaus

 

Ambrož Kvartič se kot asistent mladi raziskovalec na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo na Filozofski fakulteti ukvarja s sodobno folkloro v Sloveniji in pripravlja doktorsko nalogo na temo sodobnih povedk. Simona Klaus je v okviru svoje doktorske disertacije raziskovala pomen folklore v slovenskih množičnih medijih oz. v oglasih po letu 1980. Za odrasle.

 

sreda, 17. april

10.00

Ura ljudskih pravljic z vsega sveta (MKL, Knjižnica Otona Župančiča, Ljubljana)

Pripovedujejo: Tone Obadič, Bernarda Meserko, Lijana Pečavar

Pravljično uro ljudskih pripovedi z vsega sveta so pripravili knjižničarji pravljičarji iz različnih enot Mestne knjižnice Ljubljana. Za otroke.

 

17.00

Bilo je nekoč, in je še danes (Knjigarna Zvezdica Zaspanka, LG Ljubljana)

Pripovedujeta: Ana Duša in Tjaša Koprivec

 

Bilo je nekoč, in je še danes vsako sredo popoldan v Knjigarno Zvezdica Zaspanka prinaša uro pripovedovanja za predšolske in otroke nižjih razredov. Nastaja v sodelovanju KD Pripovedovalski Variete in Lutkovnega gledališča Ljubljana. Tokrat bosta pripovedovalki Ana Duša in Tjaša Koprivec, ki sta se kalili v kolektivu Za 2 groša fantazije, ponudili nekaj živalskih pravljic. Za otroke.

 

18.00

Povem ti zgodbo, povej jo naprej (Mestna knjižnica Izola, Izola)

Pripovedujejo: Špela Pahor, Katja Dellore (italijanski jezik), Aljoša Križ

 

Knjižničarke iz izolske knjižnice želijo skupaj z zunanjimi sodelavkami otrokom predstaviti istrsko pripovedno izročilo. Za otroke.

 

19.00

Istrske pripovedi (Mestna knjižnica Izola, Izola)

Pripovedujejo: Rožana Koštial, Aljoša Križ, Kristina Menih in Marina Hrs

 

Štiri Istranke, ljubiteljice pripovedovanja, želijo sokrajanom približati lokalno pripovedno izročilo. Pripovedi bodo tekle delno v knjižnem jeziku, delno v narečju. Za odrasle.

 

četrtek, 18. april

16.00

Kamniške pravljice kot pedagoški navdih (OŠ Šmartno, podružnica Motnik, Motnik)

Posvet in delavnica za vzgojitelje in učitelje razrednega pouka ter likovne vzgoje, ki bosta potekala v okviru 2. Križnikovega pravljičnega festivala. Organizator: Matična knjižnica Kamnik. Za odrasle.

 

sobota, 20. april

10.00
Kamniške pravljične poti
Družinski izlet s pripovedovanjem pravljic

Pripoveduje: Irena Cerar


Kamniške pravljične poti so vodeni družinski izleti s pripovedovanjem ljudskih pravljic in povedk, ki se že tretje leto vijejo po Kamniku in okolici. Tokrat bo pot vodila v Komendo. Izlet bo vodila Irena Cerar, avtorica družinskih izletniških vodnikov Pravljične poti. Več informacij o dogodku: www.kam.sik.si. Organizator: Matična knjižnica Kamnik. Za otroke in odrasle.

11.00

Potujemo na vse strani sveta: z bobnom in pravljico na afriško celino (SEM, Ljubljana)

Vodenje po razstavi s pripovedovanjem pravljice

Pripoveduje: Špela Regulj

 

Muzejska pedagoginja Špela Regulj nas bo v okviru razstave Med naravo in kulturo popeljala na afriško celino. Spoznali bomo barvitost kontinenta, prisluhnili afriškim ritmom, v skritih kotičkih širne celine pa odkrili tudi zanimivo pravljico. Za vrtce in šole lahko program poteka po dogovoru. Za otroke.

 

16.00

Na sledi skrivnostnemu izginotju (Mestni muzej Ljubljana)

Otroci bodo na potepu po mestu z žabico Ljubo izvedeli zgodbo o povodnem možu, videli, kje sta Prešernova Urška in povodni mož prvič zaplesala ter na katerem bregu Ljubljanice je Povodni mož Urško odpeljal v podvodno kraljestvo. Spoznavali bodo pesnika Franceta Prešerna in Ljubljano. Za družine.

 

16.30

V pravljico z besedo in barvo (Družinski center Mala ulica, Ljubljana)

 

Najmlajši in njihovi starši se bodo hišnima animatorkama Manci in Duši pridružili na potovanju v kratko pravljico in pri skupnem likovnem poustvarjanju. Za otroke.

 

torek, 23. april

17.00

Ura slovenskih ljudskih pravljic (MKL, Knjižnica Otona Župančiča, Ljubljana)

Pripovedujeta: Tone Obadič in Ida Mlakar

 

Pravljično uro slovenskih ljudskih pravljic so pripravili knjižničarji pravljičarji Knjižnice Otona Župančiča. Dogodek bo hkrati tudi sklepna prireditev ur pravljic za otroke in njihove starše. Za otroke in odrasle.

 

sreda, 24. april

17.00

Čez tri goré, čez tri vodé … Predmeti na razstavi pripovedujejo (SEM, Ljubljana)

Vodenje po razstavi s pripovedovanjem pravljice

Pripoveduje: Sonja Kogej Rus

 

Predmeti v muzeju tiho ždijo. Obiskovalci jih občudujejo in želijo o njih izvedeti čim več. Včasih predmeti tudi spregovorijo, tako da nam zaupajo zanimivo zgodbo ali pravljico o sebi. Le kakšno nam bodo povedali tokrat? Pripoveduje Sonja Kogej Rus, muzejska pedagoginja na razstavi Etnoabecedaž. Za vrtce in šole lahko program poteka po dogovoru. Za otroke.

 

četrtek, 25. april

18.00

Mitološko ozadje izročila na Krasu (Kosovelova knjižnica, Sežana)

Predavanje s pripovedovalskim in pevskim nastopom

Predava: dr. Katja Hrobat Virgolet

Pripovedujejo: Jasna Majda Peršolja, Vilma Žnidarčič, Boris Čok

 

Dr. Katja Hrobat Virgolet se je v svoji doktorski disertaciji ukvarjala s kraškim pripovednim izročilom, povezanim s krajino. Pripovedovalci Jasna Majda Peršolja iz Rodika, Vilma Žnidarčič iz Betanje in Boris Čok iz Lokve nam bodo v narečju pripovedovali zgodbe iz svojega okolja. Z ljudskimi pesmimi bodo dogodek pospremile pevke Kulturnega društva Kraški šopek. Za odrasle.

 

Festivalskemu dogajanju se pridružuje tudi RTV Slovenija. V času festivala se bodo v oddaji Lahko noč, otroci, ki jo lahko poslušate vsak večer ob 19.45 na 1. programu Radia Slovenija,vrstile ljudske pravljice, biseri iz pravljičnega arhiva RTVz imenitnimi pripovedovalci, in sicer bodo to: Boris Kralj, Jože Zupan, Elvira Kraljeva, Ivanka Mežan …Natelevizijskem programu SLO pa bodo na ogled posnetki iz arhiva TV Slovenija in otroške oddaje, v katerih se vsebina povezuje z ljudskimi pravljicami.

 

 

URNIK PRIREDITEV V LJUBLJANI

 

petek, 29. marec

10.00 in 17. 00

Tri pripovedke o vilah in pastirjih (Mojca Leben), za otroke (Otroški kulturni center ETNIKA)

 

četrtek, 4. april

19.00 Najprej je bila ženska in druge zgodbe (Marija Sreš), za odrasle (SEM)

 

sobota, 13. april

11.00   Zverjašček + duo Vroča župa, za otroke od 3. leta (Kinodvor)

20.00   Man, Woman, Life, Love: Stories from Africa, the Caribbean and Beyond / Moški, ženska, življenje, ljubezen: Zgodbe iz Afrike, Karibov in še dlje (Jan Blake), za odrasle (Štihova dvorana, CD)

ponedeljek, 15. april

9.30 do 16.00

Ljudska pravljica in ustvarjanje z ljudskim plesom (Mojca Leben, Zmago Leben), za odrasle (Otroški kulturni center ETNIKA)

17.00   Kamišibai in pet japonskih pravljic (Igor Cvetko, Irena Rajh Kunaver, Marjan Kunaver, Jelena Sitar, Anže Virant, Gregor Cvetko), za otroke (Hiša otrok in umetnosti)

18.00   Predavanji Sodobne povedke o goljufijah, prevarah, zvijačah in še čem, Folklorno izročilo v medijih (Ambrož Kvartič, Simona Klaus), za odrasle (FF, Oddelek za kulturno antropologijo in etnologijo, predavalnica P2)

 

torek, 16. april

18.00   Pravce za te male an te velike (Ada Tomasetig, Renzo Gariup, Norina Scrignaro, Marina Cernetig, Lucia Trusgnach, Marija Stanonik, Barbara Ivančič Kutin), za odrasle (Atrij ZRC SAZU, Ljubljana)

 

sreda, 17. april

10.00   Ura ljudskih pravljic z vsega sveta (Tone Obadič, Bernarda Meserko, Lijana Pečavar), za otroke(MKL, Knjižnica Otona Župančiča)

17.00   Bilo je nekoč, in je še danes (Ana Duša, Tjaša Koprivec), za otroke(Knjigarna Zvezdica Zaspanka, LGL)

19.30   Stojim za besedo (Ciril Horjak, Anja Štefan, Jiři Bezlaj, Milan Jesih, Gabi Čačinovič Vogrinčič), za odrasle (Štihova, CD)

 

četrtek, 18. april

9.00     Povodni možje (Andrej Rozman Roza), za otroke od  6. leta (SEM)

10.15   Pravljice za dober dan (Elena Volpi), za otroke od  3. leta (SEM)

19.30   S pravljico okrog sveta (George Meza, Lasanthi Manaranjanie, Gloria Luna, Carlos Yoder, Janina Mirčevska, Oliver Currie, Mahmud Al Khatib), za odrasle (Štihova, CD)

 

petek, 19. april

9.00     Živalsko hude pravljice (Boštjan Napotnik – Napo), za otroke od 6. leta (SEM)

10.15   Tri ptičice (Martina Maurič Lazar), za otroke od 3. leta (SEM)

19.30   Pobrano na kup  (Melita Ambrožič, Vinko Möderendorfer, Martina Maurič Lazar, Jernej Šugman, Milada Kaležić, Helena Koder,Pavle Učakar, Žiga Golob), za odrasle (Štihova, CD)

 

sobota, 20. april

11.00   Potujemo na vse strani sveta: z bobnom in pravljico na afriško celino (Špela Regulj), za otroke (SEM)

16.00   Na sledi skrivnostnemu izginotju, za družine (Mestni muzej Ljubljana)

16.30   V pravljico z besedo in barvo, za otroke(Družinski center Mala ulica, Ljubljana)

 

torek, 23. april

17.00   Ura slovenskih ljudskih pravljic (Tone Obadič, Ida Mlakar), za otroke in odrasle(MKL, Knjižnica Otona Župančiča)

 

sreda, 24. april

17.00   Čez tri goré, čez tri vodé … Predmeti na razstavi pripovedujejo (Sonja Kogej Rus), za otroke (SEM)

 

URNIK PRIREDITEV PO SLOVENIJI IN V ZAMEJSTVU

 

četrtek, 21. marec

19.00   Sončna zvezda v glavi (Ljoba Jenče), za odrasle (Knjižnica Ivana Potrča, Ptuj)

 

petek, 5. april

18.00  Pravce za te male an te velike (Živa Gruden, Francesco Cendou, Ilaria Ciccone, Giulia Crisetig Ada Tomasetig, Renzo Gariup, Norina Scrignaro, Anja Štefan), za odrasle (Slovenski kulturni center, Špeter, Benečija, IT)

 

torek, 9. april

18.00   U pandilk je múka sjala, u tuork je zastaulála … (Lidija Kleindienst in lokalni pripovedovalci),za odrasle(Prizivnica Antonijevega rova, Idrija)

 

petek, 12. april

19.00   Borovška vas in njeno izročilo (Marica Globočnik), za odrasle (Knjižnica Gozd Martuljek, Gozd Martuljek)

 

 sreda, 17. april

18.00   Povem ti zgodbo, povej jo naprej (Špela Pahor, Katja Dellore – italijanski jezik, Aljoša Križ), za otroke (Mestna knjižnica Izola, Izola)

19.00   Istrske pripovedi (Rožana Koštial, Aljoša Križ, Kristina Menih in Marina Hrs), za odrasle (Mestna knjižnica Izola, Izola)

 

četrtek, 18. april

16.00   Posvet in delavnica Kamniške pravljice kot pedagoški navdih (OŠ Šmartno, podružnica Motnik, Motnik)

sobota, 20. april

10.00   Kamniške pravljične poti (Irena Cerar), otroci in odrasli (Kamnik in okolica)

četrtek, 25. april

18.00   Mitološko ozadje izročila na Krasu (Katja Hrobat Virgolet, Jasna Majda Peršolja, Vilma Žnidarčič, Boris Čok), za odrasle (Kosovelova knjižnica, Sežana)

 

Pripovedovalski festival Pravljice danes 2013 pripravljata Cankarjev dom (CD) in Slovenski etnografski muzej (SEM).

 

Spremljevalni program je nastal v sodelovanju z različnimi inštitucijami. Več informacij o njihovih dogodkih najdete na povezavah s spletne strani festivala www.pravljicedanes.si.

 

Pripovedovalski festival Pravljice danes sofinancira Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport RS.

 

Za knjižna darila se zahvaljujemo Mladinski knjigi Založbi.

 

Medijska pokrovitelja: reviji Cicido in Ciciban

 

Program oblikujejo, vodijo in koordinirajo: Anja Štefan, pesnica, pisateljica in pravljičarka, Irena Matko Lukan, urednica otroškega leposlovja, in Alenka Veler, urednica mladinskega leposlovja pri založbi Mladinska knjiga.

Ilustracija: Ančka Gošnik Godec

Fotografije s prejšnjih festivalov Pravljice danes: Nada Žgank

Spletne strani festivala: Zaš Brezar

 

 

Vstopnina:

6,50 EUR za prireditve v CD

3,50 EUR za otroške prireditve v SEM

 

Ob nakupu petih ali več vstopnic za večerne predstave v Cankarjevem domu odobrimo 10-odstotni popust. Dodatne informacije in rezervacije za organizirane skupine: T 01 241 71 72 E primoz.kristan@cd-cc.si.

 

 

Nakup vstopnic in informacije

 

Za prireditve v Cankarjevem domu:

 

Cankarjev dom

kulturni in kongresni center

Prešernova cesta 10

1000 Ljubljana

 

Informacijsko središče CD: T 01 2417 299 F 01 2417 322 E vstopnice@cd-cc.si

Ob delavnikih odprto od 11. do 13. in od 15. do 20. ure, ob sobotah od 11. do 13. ter uro pred prireditvami. Nakup vstopnic s plačilnimi karticami po T 01 241 73 00, ob delavnikih od 9. do 18. in ob sobotah od 11. do 13. ure, ter po S www.cd-cc.si. 

Dodatne informacije: T 01 241 71 72 E primoz.kristan@cd-cc.si

 

Za prireditve v Slovenskem etnografskem muzeju (predstave za otroke):

 

Slovenski etnografski muzej

Metelkova 2

1000 Ljubljana

 

Nakup vstopnic in rezervacije

Recepcija Slovenskega etnografskega muzeja

od torka do nedelje od 10.00 do 18.00

T 01 300 87 45 E trgovina@etno-muzej.si S www.etno-muzej.si 

 

Kontaktna oseba

Sonja Kogej Rus

T 01 300 87 50 ali 031 728 955 E sonja.kogej-rus@etno-muzej.si

 

Več informacij o festivalu Pravljice danes poiščite na: www.pravljicedanes.si