32. grafični bienale: Kriterij rojstva

0
207

32. grafični bienale: Kriterij rojstva

16. 6.–29. 10. 2017

 

 

 

 

·         Pogovor z gvatemalskim umetnikom Alejandrom Pazom, sreda, 5. april, ob 18. uri, Predavalnica (pritličje)

·         Prvi iz niza pogovorov z gostujočimi umetniki 32. grafičnega bienala

 

 

 

Pogovor z umetnikom Alejandrom Pazom

sreda, 5. april, ob 18. uri, Predavalnica (pritličje)

 

 

V programu 32. grafičnega bienala bo eden od gostujočih umetnikov Alejandro Paz to sredo predstavil svojo umetniško prakso. Zaradi letošnje odprte strukture bienala je Alejandro Paz trenutno v Ljubljani in raziskuje vsebinski kontekst, v katerega bo umestil svoje delo za bienale.

 

Alejandro Paz je umetnik in arhitekt, ki dela in živi v Gvatemali. Na področju arhitekture in oblikovanja je izvedel projekte v ZDA, Gvatemali in Srednji Ameriki. V svoji umetniški praksi se ukvarja s političnimi in družbenimi aspekti izgradnje posameznih in skupinskih identitet. Pogosto se izraža skozi družbeno občutljive performanse in inštalacije, izvedene v javnem prostoru. V performansu Guardaespaldas (april 2012) je najel bodyguarda, da je varoval klošarja med njegovim »delovnim dnem« na ulicah Gvatemala Cityja. Razstavljal je na samostojnih in skupinskih razstavah, na bienalu v Havani in São Paolu. Alejandra Paza je za sodelovanje na 32. grafičnem bienalu izbrala Regina Jose Galindo, nagrajenka 29. grafičnega bienala.

 

————————————————————————————————————————–

 

32. grafični bienale: Kriterij rojstva

16. 6.–29. 10. 2017

 

32. izdaja grafičnega bienala v sodelovanju in koprodukciji s številnimi partnerji ponovno prinaša obsežen sklop razstav in dogodkov. Izbor umetnikov za osrednjo bienalsko razstavo z naslovom Kriterij rojstva, ki bo na ogled v MGLC in v ravnokar prenovljeni stavbi Švicarije, je tokrat sledil zanimivemu eksperimentu. Šlo je za preprost mehanizem: prejemniki velike nagrade z zadnjih petih bienalov – Jeon Joonho (2007), Justseeds (2009), Regina José Galindo (2011), María Elena Gonzáles (2013) in Ištvan Išt Huzjan (2015) – so bili povabljeni, naj predlagajo po enega umetnika, ki bo sodeloval na tokratnem dogodku; ti so bili nato povabljeni, naj imenujejo naslednjih pet sodelujočih umetnikov. Proces je obsegal še pet krogov in na koncu 32. bienale oskrbel z imeni najmanj tridesetih sodelujočih umetnikov. S tem je postavila 32. izdaja bienala za svojo izhodiščno točko transgresivni moment, ki meri na radikalno preoblikovanje – ne le vsebine dogodka, temveč tudi njegove strukture. To nakazuje že njegov naslov, Kriterij rojstva, ki namiguje na pesem modernističnega pesnika iz 20. stoletja Jureta Detele – pesem, ki je ponudila impulz za samorefleksijo, kakršne se je lotil bienale. Ali z drugimi besedami, celo kadar 32. grafični bienale zavrača okvir tematske razstave, izhaja iz pesmi, vendar take, ki razstavi ne ponuja vodilne teme, ampak s svojim radikalnim preizpraševanjem vseh polarnosti kliče po prelomu. Prelom, ki ga vpelje pesem Jureta Detele, odzvanja v rizomski strukturi letošnjega bienala, ki – brez osrednje figure kuratorja – namesto tega deluje kot entiteta, ki proizvaja samo sebe. Z izstopom iz območja ugodja, naj gre za tradicijo bienala ali pa uveljavljene protokole snovanja razstav sodobne umetnosti, Kriterij rojstva postavlja v ospredje raznovrstna razmerja – mnogoterost, ki nima enega samega, združevalnega koncepta, namesto tega pa obstaja kot nepretrgan tok pomenov in ponudi množico potencialnih povezav in interakcij med umetniškimi deli.

 

 

————————————————————————————————————————–
Dodatne informacije:

Karla Železnik, Odnosi z javnostmi, 01/241 38 09, [email protected]