Ajurveda za domačo uporabo

0
410

Na dieto gremo ponavadi, ko ugotovimo, da bo treba stopiti nekaj mimogrede pridobljenih kilogramov. Včasih se lotimo diete, ker nam tako zaukaže zdravnik. V tradicionalni indijski medicini, ki se imenuje ajurveda, pa naj bi z dieto izboljšali naše splošno psihično počutje in razpoloženje. Mnogi bi se strinjali z mano, če bi rekla, da so stranski učinki diete dostikrat ravno nasprotni. V prvih nekaj dneh nas zasleduje občutek lakote, razdražljivi smo in počutimo se slabotno. Čez nekaj dni, če vztrajamo, se naše splošno stanje nekoliko popravi, vendar pa si marsikdo oddahne, ko je diete in z njo povezanih muk konec.

Privrženci joge in ajurvede verjamejo, da je vesolje nastalo iz interakcij treh primarnih načel oziroma „gun”, ki se imenujejo „radža” (energija), „tamas” (zastajanje) in „satva” (harmonija in ravnotežje). Gune so prisotne povsod – v nas, živalih, rastlinah, hrani, zraku, zemlji, vendar ne vedno v enakem razmerju.

Vsaki od „gun” izročilo pripisuje tudi tipične karakterne lastnosti. „Radža” simbolizira vročino, ognjevitost, energičnost in moč, „tamas” počasnost, hladnost, okornost in zadržanost, „satva” čistost, zdravje in jasnost. V vsakem človeku naj bi prevladovala ena izmed „gun”, ki naj bi usmerjala njegove misli, dejanja in želje.

Ajurvedsko izročilo tradicionalne medicine sicer poudarja, da je od našega prehranjevalnega režima odvisno naše počutje, delovanje in zdravje, vendar pa je treba pri sestavljanju jedilnika upoštevati načelo, ki v posamezniku prevladuje.

Tisti, ki so svoje življenje posvetili razsvetljenju in meditaciji, se bodo tudi pri prehrani ravnali po navodilih v starodavnih rokopisih, ki dajejo prednost satvični hrani. Za ostale smrtnike pa naj bi bil cilj prehranjevanja po načelih ajurvede uravnoteženje tistega, kar je v njih, z ustreznimi lastnostmi živil. Na razmerje „gun” v nas pa lahko dodatno vpliva tudi podnebje, v katerem živimo, naša služba, celo trenutni letni čas.

Satvična hrana spodbuja notranje ravnovesje in uravnoteženost, odzivnost telesa in umirjenost duha. V skupino satvičnih živil spadajo: žita, žitarice, semena, zelišča (zeliščni čaji), sveže sadje, sveža zelenjava, oreški, semena, polnozrnat kruh, mleko, maslo, sir in voda.

Tamastična hrana je suha ali stara oziroma postana, pa tudi acidna. Na splošno naj bi se je izogibali, razen tistih posameznikov, ki se trudijo ukrotiti svojo hiperaktivnost. Med tamastična živila spadajo: meso, česen, čebula, gobe, fermentirana hrana (kislo zelje, kis in alkohol), pogreta hrana in prezrelo sadje.

Radžastična hrana je suha, soljena, grenka ali začinjena. Če se v prvih jesenskih dnevih počutimo utrujene in brez energije, nas bo poživila. K radžastičnim živilom se uvrščajo čokolada, kava, čaj, sol, ribe, jajca, feferoni in močna zelišča oziroma začimbe.

Isto živilo na podlagi njegove priprave lahko razvrstimo v različne skupine živil. Sveže jabolko je satvično živilo, vendar pa ima jabolčni kompot tamastične lastnosti.

V poplavi navodil, kako si lahko podaljšamo življenje, povečamo našo vitalnost in se polepšamo, se ni lahko znajti. Nobena dieta ni prava, dokler je ne posvojimo. Noben prehranjevalni režim nam ne bo ustrezal, dokler ga ne vzljubimo. Morda se tudi ajurvedska dieta ne bo obnesla. Pomembno je le, da izberemo način prehranjevanja, ki bo trajno izboljšal naše počutje in nam ustrezal v tej meri, da bomo lahko vsak obrok pojedli brez slabe vesti.

 

Viri:

Fraser, T. (2003): Yoga for You. London: Duncan Baird Publishers. (18.9.2009)

http://www.svet-je-lep.com/telo_dusa/tehnike_vede/joga/skripta/poglavje_06.php (18.9.2009)

http://www.jogaklub.com/Zdrava%20prehrana.html (18.9.2009)

http://www.elle.si/spirituelle/aktualno/arjuveda_kot_nacin_zivljenja-7328@2.aspx (18.9.2009)

http://www.joga-za-poslovneze.com/jogijska-prehrana