Knjiga Svet brez nas je miselni eksperiment, ki se poigra z možnostjo, da bi z Zemlje nenadoma izginili vsi ljudje. Planet bi bil prepuščen živalstvu in rastlinstvu – ter posledicam, ki bi nastale zaradi zapuščine naše civilizacije in tehnologije. V ospredju zanimanja sta zato flora in favna pa tudi po človeku spremenjeno okolje.
Avtor je prepotoval velik del sveta, srečal številne strokovnjake in si ogledal kraje, kjer je ›narava‹ že izpodrinila človeka ali zabrisala njegove sledove. Človekovi posegi v okolje so sicer normalni, saj si ljudje v civilizaciji podrejamo svet, da v njem laže, lepše in udobneje živimo. Za brezhibnost tako spremenjenega okolja pa moramo nenehno skrbeti in dosledno izganjati vdore narave – vode ali mrčesa v stanovanja, rastlinja na polja in vrtove … Če tega ne storimo, se divjina prej ali slej vrne v kraje, ki smo jih zasedli s svojimi domovi.
Mnogi izdelki človeških rok so namenjeni nenehnemu vzdrževanju, brez katerega bi bilo okolje prizadeto še mnogo bolj, kot je zdaj. Če bodo propadla velemesta in jih bo prerasel pragozd, to za živalstvo načeloma ne bo slabo. Toda če bodo pobezljale jedrske elektrarne in povzročile jedrsko zimo, se tudi nič hudega sluteči naravi piše črna prihodnost.
O avtorju
Alan Weisman (1947) je ameriški znanstveni novinar, publicist ter izredni profesor za novinarstvo in latinskoameriške študije na Univerzi v Arizoni. Svoje komentarje iz številnih držav objavlja v znanstvenih publikacijah. Je tudi urednik dokumentarnih programov na več ameriških radijskih postajah.
Doslej je napisal več knjig, v katerih osvetljuje posamezne teme s področij svojega znanstvenega delovanja, in zanje je prejel že mnoge nagrade. Med drugim se pogosto ukvarja z okoljskimi problemi. Njegova najodmevnejša knjiga, mednarodna uspešnica Svet brez nas, je nastala na podlagi članka ›Zemlja brez ljudi‹, ki je bil leta 2006 vključen v izbor najboljših ameriških poljudnoznanstvenih prispevkov. Alan Weisman živi v Massachusettsu.