Alenka Klopčič: Eko-pravljica, štiri zgodbice o štirih naravnih energentih: o vetru, zemlji, ognju

0
106

Kaj je eko-pravljica? Ali pričujočo pravljico že poznate? Poznate še kakšno drugo? Pišite v komentar.
Kdo je glavna knjižna junakinja? To je zelo posebna, vedoželjna, močna radovedna pikapolonica Metka. Kmalu je prišla do pomembne ugotovitve, da sta veter in zrak njena zvesta prijatelja.

Dušan Plut, profesor na Oddelku za geografijo ljubljanske Filozofske fakultete je zapisal: " Les, voda in geotermalna energija so ne le naravne sestavine, temveč tudi nezamenljivi življenjski prostor za druge živali. V dolgi zgodovini našega planeta so se stkale mavrične povezave med živo in neživo naravo, zasnovane na dinamičnem naravnem ravnovesju, le človeška vrsta navedeno ravnovesje hote in nehote spodkopava. Tako ogroža tudi lastno eksistenco.
Eno izmed ključnih sporočil poučne Eko pravljice je naslednje: tudi sicer pripporočljiva raba obnovljenih virov energije ne sme ogrožati življenjskih prostorov, človek mora svoje dejavnosti trajno prilagoditi zmogljivostim narave. Pa ne le v Eko pravljici…"

Kako se je PIKAPOLONICA METKA učila leteti?

"Nekoč je živela pikapolonica Metka. Kot vse pikapolonice je imela sedem pikic, toda dve sta bli tako zelo skupaj, da se je zdlo, kot bi bila le ena. Tako so Metko daleč naokoli poznali kot pikapolonico z le šestimi pikami. Ni pa bila znana le po tem. Daleč naokoli je bila edina, ki zelooo dolgo ni znala leteti. Začelo pa se je takole…"

Ali zgodbo že poznate? Sicer prijetno branje in raziskovanje.

Ali ste vedeli, da je naravno gibanje zraka, ki povzroči porušeno razmerje med zračnima pritiskoma nad hladnim in toplim oziroma segretim delom površja, je veter. Veter, s pomočjo katerega lahko pridobivamo električno energijo, je tisti, ki "nagaja" naši pikapolonici Metki.

Kdo pa je žabica Vanja, ki obišče toplice? Jo poznate?

"Kako greš v toplice?" je bila iz sebe Vanjina teta Hilda, ko je žabica oznanila, da gre na počitnice.
"Ja, lepo. Danes grem še spat in jutri zjutraj jo mahnem tja," je odgovorila Vanja, ki se je namakalo v svoji blatni mlaki, ki jo je poimenovala Rdeča mlakuža…

Ali ste vedeli,  da geotermalna energija nastaja zaradi vroče zemeljske notranjosti. Lahko jo uporabljamo za ogrevanje hiš pa iz nje proizvajamo elektriko. V naravi se geotermalna energija največkrat pojavi kot vulkan, izvir tople vode ali gejzirja. V nekaterih državah se geotermalna energija uporablja tudi za zdravilišča in toplice, kar je izkoristila tudi žabica Vanja.

Kdo pa je Muren Jože? Ga poznate? Pišite v komentar.

"Nekoč je živel muren Jože. Bil je zelo mirno bitjece, ki je neizmerno rado prepevalo – najraje pozno zvečer in ponoči…"

Ali ste vedeli, da les uporabljamo kot material za hiše in pohištvo, odpadni les pa za kurjenje in ogrevanje svojega doma. Slovenija spada med dežele, ki so  z lesom izjemno bogate, saj je kar kar 60 odstotkov površin pogozdenih.

Kdo pa je Deževnik Martin? Ga poznate? Pišite v komentar.

"Nekoč, že dolgo je tega, je živel deževnik Martin, ki je že kot mlad deževnik spoznal moč vode…"

Ali ste vedeli, da je energija vode ali hidroenergija moč sile ali energija tekoče vodne mase, ki se lahko izkoristi za človeku koristne namene, tudi za proizvodnjo električne energije v hidroelektrarnah.
Energijo vode izkoriščajo tudi adrenalinski športniki za spuščanje po rekah – tako kot deževnik Martin.

""