Beletrinine novosti

0
456
Drage bralke, dragi bralci,dolgi jesenski večeri so kot nalašč za branje knjižnih novosti založbe Beletrina. Poglejte kaj vse je na naše knjižne police prinesel november.
Urška Perenič: Ivan Tavčar – Na valovih življenja, biografijaLeta 2023 obeležujemo vseslovensko Tavčarjevo leto, saj mineva 100 let od smrti tega velikega slovenskega klasika. Biografijo o njem z naslovom Ivan Tavčar – Na valovih življenja, je napisala literarna zgodovinarka Urška Perenič, redna profesorica za slovensko književnost na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani in višja znanstvena sodelavka na Inštitutu za kulturno zgodovino ZRC SAZU. Michel de Montaigne: Eseji I–IIIZaložba Beletrina se je lotila zgodovinskega podviga, saj je izdala prvi integralni prevod Montaignevih esejev v slovenščino. Eseje I–III je prevedel Branko Madžarevič, ki je zanje napisal tudi uvodno besedo. Michel de Montaige, rojen Michel Eyquem (1533–1592), je najpomembnejši renesančni filozof in začetnik literarne zvrsti eseja.Stefan Winkle: Šibe človeštva, kulturna zgodovina kužnih bolezniV času, ko je spomin na pandemijo koronavirusa še svež in nezaceljen, bomo lahko v slovenskem prevodu Alfreda Leskovca in s spremno besedo Alojza Ihana brali kulturno zgodovino kužnih bolezni z naslovom Šibe človeštva. Knjigo, ki je v izvirniku izšla leta 2005 (v slovenščini bo izšla v dveh zvezkih), podpisuje nemški zdravnik in mikrobiolog Stefan Winkle (1911–2006).Gitta Sereny: Pot v temoPot v temo s podnaslovom Od usmrtitev iz usmiljenja do množičnih pobojev je verjetno ena izmed najpomembnejših pričevanjskih knjig 20. stoletja. Knjigo, ki je bila prvič objavljena leta 1974 in jo lahko zdaj beremo v slovenskem prevodu Marka Košana, je napisala Gitta Sereny (1921–2012), britanska biografinja, zgodovinarka in preiskovalna novinarka, ki je postala prepoznavna po svojih intervjujih in profilih zloglasnih osebnosti.Nadežda Mandelštam: Spomini (ponatis)Izšel pa je ponatis Spominov Nadežde Mandelštam v prevodu Aleksandra Skaze. Nadežda Mandelštam (1899–1980) je bila ruska pisateljica in žena pesnika Osipa Mandelštama (1891–1938), ki je umrl v stalinističnem taborišču. Po moževi smrti leta 1938 se je Nadežda iz strahu, da je ne bi pogoltnil gulag, potikala po zakotnih krajih vélikega imperija. Spomine je začela pisati leta 1958 v mestu Tarusa.
Beletrinine novosti so vam že na voljo na policah naše spletne knjigarne in knjigarne Beletrina na Starem trgu 3 v Ljubljani, kmalu pa bodo tudi na policah knjigarn po vsej Sloveniji. Prijetno branje vam želimo.