Ob 90-letnici rojstva Staneta Kavčiča
http://www.modrijan.si/knjigarna/knjiga.php?c=464
vezava: trda
format: 16 x 23,5 cm
število strani: 240
ISBN: 978-961-241-370-5
cena: 21,90 €
O knjigi
Knjiga Pred časom obravnava življenje in delo Staneta Kavčiča (1919–1987), enega vodilnih slovenskih politikov dvajsetega stoletja. V času njegove vlade so bili v Sloveniji zastavljeni moderni projekti, na katerih temelji tudi današnja slovenska gospodarska usmeritev: gradnja avtocest, razvoj turizma, usmeritev v intelektualne in servisne storitve, upoštevanje ekoloških standardov, izkoriščanje geografske lege. Tedaj so začeli graditi jedrsko elektrarno, ustanovljen je bil računalniški center, ki naj bi informacijsko povezoval Slovenijo, razvijal se je letalski in ladijski promet, Slovenija se je odpirala na Zahod. Kavčič se je zavzemal za delničarstvo, za sožitje družbene in zasebne lastnine, za delovanje tržnih zakonitosti ob močni socialni zaščiti. V njegovem času je v Sloveniji nastala specifična zmes samoupravnega socializma in zahodnega vpliva. Motorizacija, modernizacija v stanovanjski kulturi, oblačenju, prehrani, spremenjeni vedenjski vzorci zaradi upora mlade generacije, vpliv zahodne glasbe in filmov, množični prodor medijev, zlasti televizije, pospešena emancipacija žensk v družbi, seksualna svoboda – to so le nekatere od značilnosti časa, ki ga je pomembno sooblikoval. Kavčičevo gibanje je bilo v partijskih bojih poraženo, konec leta 1972 je bil prisiljen odstopiti; odtlej ga je vse do smrti nadzorovala Služba državne varnosti. A tudi po prisilni upokojitvi je nadaljeval svoje delo: pronicljivo je analiziral politično dogajanje v Sloveniji in skrivaj pisal dnevnik, v katerem je ocenjeval politične razmere in svoje politične sodobnike. Dnevnik je izšel leta 1988.
Avtorja sta skušala Kavčičevo življenje in delo prikazati znanstveno korektno, a hkrati kar se da zanimivo, tako da sta v besedilo vpletla tudi poglede in občutja nekaterih njegovih najbližjih sorodnikov in sodelavcev.
Izid knjige so podprli NLB, d. d., Riko, d. o. o., Zavarovalnica Triglav, d. d., Območna enota Ljubljana.
O avtorjih
Božo Repe (1956) je redni profesor za sodobno slovensko zgodovino na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Njegovo raziskovalno področje so sodobna slovenska, južnoslovanska in srednjeevropska zgodovina. Ukvarja se tudi z vprašanji pouka zgodovine v šoli. Je avtor ali soavtor številnih knjig in učbenikov, mdr. Obračun s Perspektivami (Ljubljana 1990), Liberalizem« v Sloveniji (Ljubljana 1992), The Repluralization of Slovenia in the 1980s (soavtor, University of Washington, Seattle 2000), Slovenci v osemdesetih letih (Ljubljana 2001), Jutri je nov dan. Slovenci in razpad Jugoslavije (Ljubljana 2002), Viri o demokratizaciji in osamosvojitvi Slovenije (tri knjige, Ljubljana 2002–2004), Oris sodobne obče in slovenske zgodovine (soavtor, Ljubljana 2003), Rdeča Slovenija. Tokovi in obrazi socializma (Ljubljana 2003), Sodobna zgodovina (učbenik, več izdaj), Prelom. Svet in Slovenci 1914–1918 (soavtor, Ljubljana 2005), Kriza. Svet in Slovenci od konca prve svetovne vojne do srede tridesetih let (soavtor, Ljubljana 2008), Resistance, Suffering, Hope. The Slovene partisan Movement 1941–1945 (soavtor in sourednik, Ljubljana, Trst 2008).
Jože Prinčič (1951) je znanstveni svetnik na Inštitutu za novejšo zgodovino v Ljubljani. V težišču njegovih dosedanjih raziskovalnih prizadevanj so bili temeljni procesi in prelomnice v gospodarskem življenju Slovencev v dvajsetem stoletju ter gospodarsko sodelovanje Slovenije s sosednjimi državami, razvoj posameznih panog, podjetij in mest ter življenjske poti uspešnih bančnikov in direktorjev. Je avtor ali soavtor desetih znanstvenih in šestih strokovnih monografij, mdr. Slovenska industrija v jugoslovanskem primežu (Novo mesto 1992), Nacionalizacija na ozemlju LR Slovenije 1945–1963 (Novo mesto 1994), V začaranem krogu (Ljubljana 1999), Zgodovina slovenskega bančništva (soavtor, Ljubljana 2000), Iz reforme v reformo (soavtor, Ljubljana 2006), Tovarna vijakov Plamen Kropa (Radovljica 2007), Biti socialistični direktor (soavtor, Ljubljana 2008).