Cankarjev dom – Cikel sodobne glasbe – Predihano – Neofonia

0
75

PREDIHANO  3. koncert

Torek, 15. aprila 2014, ob 20. uri

Slovenska filharmonija

 

""

György Ligeti

 

Neofonía

Dirigent: Steven Loy

Solista: Nina Prešiček, klavir; Aleš Klančar, trobenta

 

Program:

 

György Ligeti (1923-2006)

 

Simfonična pesnitev / Poeme Symphonique, za 100 metronomov (1962)

 

Koncert za klavir in orkester  (1985-88)

Vivace molto ritmico e preciso – Attacca subito:

Lento e deserto

Vivace cantabile

Allegro risoluto, molto ritmico – Attacca subito:

Presto luminoso: Fluido, costante, sempre molto ritmico

Komorni koncert, za 13 inštrumentov (1969-70)

Corrente (Tekoče)

Calmo, sostenuto

Movimento preciso e meccanico

Presto 

 

Mrtvaški misteriji / Mysteries of the Macabre, tri arije iz opere Le Grand Macabre (1974-1977), za solo trobento v C in komorni orkester, prir. Elgar Howarth (1991)

 

György Ligeti sodi med osrednje osebnosti avantgardne glasbe druge polovice 20. stoletja. Strokovna javnost ga ob Stockhausenu, Beriu, Boulezu in Cageu uvršča med izvirne in vplivne skladatelje obdobja, ki ga je v Evropi zaznamoval Berlinski zid, v globalnem svetu pa razvoj nove tehnologije, nesluten pretok informacij in novi koncepti umetnosti, med katerimi je prav glasba v navezavi s tehnologijo postavljala temelje novi estetiki. »Vsak skladatelj mora z vsakim novim delom napredovati, kljub temu pa sam nisem želel podirati mostov med tradicijo in sodobno glasbo. Celo pri avantgardnih skladateljih zasledimo številne skrite notranje povezave s tradicijo.« To je Ligetijev skladateljski kredo, ki mu je zvesto sledil pri ustvarjanju.

 

Izbrani spored odkriva pomembna mejnika v njegovi ustvarjalnosti – »anti-anti opero« Le Grand Macabre in klavirski koncert. Skladba Mysteries of the Macabre je priredba treh arij za sopran iz opere Le Grand Macabre E. Howartha, ki jih je na trobenti prvi izvedel H. Hardenberger. Chamber Concerto (Komorni koncert) je pričevalec poznih šestdesetih let, napoved jasnejših linij po obdobju mikropolifonije.

 

Steven Loy, dirigent in skladatelj, je že vrsto let dejaven pri projektih, povezanih s sodobno glasbo v Sloveniji. Odlikujejo ga natancˇne in poglobljene izvedbe sodobnih skladb. Loy si je v Sloveniji pridobil sloves predanega zagovornika nove glasbe. Od leta 2005 do 2012 je bil stalni dirigent ansambla MD7, s katerim je izvedel vecˇ kot petintrideset skladb, ki so bile napisane za ta ansambel. Vecˇkrat je sodeloval s pihalnim kvintetom Slowind in ansamblom Slavko Osterc. Dirigiral je veliko pomembnih del literature 20. stoletja. Njegova dejavnost je zapisana na številnih zgošcˇenkah, ki jih je posnel z MD7 in drugimi ansambli. Od leta 2010 je umetniški vodja (in dirigent) cikla Predihano v organizaciji cankarjevega doma, ki je posvecˇen sodobni glasbi. Kritike so bile vselej zelo pozitivne. Dirigiral je veliko evropskim simfonicˇnim orkestrom. To sezono pogosto dirigira Simfonicˇnemu orkestru RTv Slovenija in predstavlja širok repertoar od Mozarta in Schumanna do Kosa in Lebicˇa.

 

Pianistka Nina Prešiček je na slovensko klasično glasbeno prizorišče vnesla svežino z energičnimi in pretanjenimi poustvaritvami pozabljenih in sodobno zvenečih skladb slovenskih in tujih avtorjev. Kot solistka in komorna glasbenica redno nastopa po Evropi in drugje (Kanada, ZDA, Eritreja, Brazilija). Gostovala je na mnogih festivalih, kot so Ludwigsburger Schlossfestspiele, Varšavska jesen, Tribuna Beograd, Rio Cello Encounter. Sodeluje s številnimi skladatelji (Withold Szalonek, Jürg Wyttenbach, Lojze Lebič, Janez Matičič, Uroš Rojko) ter slovenskimi in mednarodnimi glasbeniki (Mate Bekavac , Patricia Kopacinskaja, Mats Lidström, Matej Šarc , Aleš Kacjan , Igor Mitrović, Dejan Prešiček,  David Hall Johnson).

 

Aleš Klančar (trobenta) je že od samega začetka nastopal kot solist ali v komornih zasedbah. Leta 1996 in 1999 je sodeloval na TEMSIG, kjer je obakrat prejel prvo nagrado in zlato plaketo. Po končanem šolanju na SGBŠ v Ljubljani je študij nadaljeval na Akademiji za glasbo v Malmöju na Švedskem pri svetovno priznanem solistu in profesorju Hakanu Hardenbergerju. Kot solist je nastopil z Orkestrom Slovenske filharmonije, s Simfoničnim Orkestrom iz Malmöja, WDR orkestrom iz Kölna, KCO orkestrom iz Seula… Poleg solističnih nastopov ima bogate izkušnje tudi z orkestrsko igro (Göteborški simfoniki, Stockholmska kraljeva filharmonija, Kraljeva danska opera, Operni orkester v Malmöju idr.). Pogosto sodeluje s tujimi ansambli za sodobno glasbo (Insomnio – Utrecht, Nizozemska, MusikFabrik – Köln, Nemčija, Remix -Porto, Portugalska, Ars Nova – Malmö, Švedska).

 

Informacije (in dodatno gradivo): Primož Kristan T (01) 2417 171 E primoz.kristan@cd-cc.si