Srebrni abonma 2014/15
Četrtek, 8. januarja 2015, ob 19.30
3. srebrni
Po Bartókovih sledeh
Slovenska filharmonija
Koncertni program sta violinist Kelemen Barnabás in pianist Olli Mustonen zasnovala z deli, ki podčrtujejo mojstrsko komorno igro obeh glasbenikov (Bartók, Prokofjev), hkrati pa poudarjajo intimnejšo izpoved izbranih skladateljev (Beethoven, Debussy).
Kelemen Barnabás,violina
Olli Mustonen, klavir
Program:
Béla Bartók
Rapsodija št. 1 za violino in klavir, Sz 86
Ludwig van Beethoven
Sonata št. 3 v Es-duru za violino in klavir, op. 12 št. 3
Allegro con spirito
Adagio con molta espressione
Rondo: Allegro molto
*
Claude Debussy
Sonata v g-molu za violino in klavir, L140
Allegro vivo
Medigra: Čarobno in lahno
Finale: Zelo razgibano
Sergej Prokofjev
Sonata št. 1 v f-molu za violino in klavir, op. 80
Allegrissimo–Andante assai, come prima
Madžarski violinist Barnabás Kelemen, ki ga odlikujeta »prirojeni glasbeni čut« in tehnična dognanost »največjih glasbenikov« (The Guardian), navdušuje ljubitelje glasbe po vsem svetu. Poustvarja repertoar, ki zajema vse od klasične do nove glasbe in je mdr. na Madžarskem premierno predstavil violinske koncerte Ligetija in Schnittkeja ter krstno izvedel violinske skladbe Gubajduline in Kurtága.
Barnabás Kelemen sodeluje z vodilni mednarodnimi sestavi, kot so Simfonični orkester BBC, Orkester Budimpeškega festivala, Filharmonični orkester Nemškega radia iz Saarbrückna, Helsinški filharmoniki, Hongkonški filharmonični orkester, Madžarski narodni filharmonični orkester, Simfonični orkester iz Indianapolisa, Irski komorni orkester, Kioi Sinfonietta iz Tokia, Simfonični orkester iz Lahtija, Londonski filharmoniki, Malezijski filharmonični orkester, Filharmonični orkester Severnonemškega radia iz Hannovra, Orkester Nizozemskega radia. Sodeluje s priznanimi dirigenti, kot so Olari Elts, Iván Fischer, Sascha Goetzel, Pietari Inkinen, Vladimir Jurowski, Tonu Kajuste, Zoltán Kocsis, Hannu Lintu, Michael Sanderling, Leif Segerstam, Dmitri Slobodeniouk, Masaaki Suzuki, Gábor Takács-Nagy in Krzysztof Urbánski. Kot dirigent in solist je sodeloval s Komornim orkestrom Budimpeškega festivala, Komornim orkestrom Bruggeja, Simfoničnim orkestrom iz Indianapolisa, Norveškim komornim orkestrom in Kraljevim komornim orkestrom Concertgebouw.
Recitale pripravlja s slovitimi komornimi partnerji, kot sta Zoltán Kocsis in Shai Wosner. Leta 2010 je ustanovil Kvartet Kelemen, ki je leto zatem na Mednarodnem tekmovanju iz komorne glasbe v Melbournu osvojil srebrno medaljo, nagrado občinstva in veliko nagrado musica viva. Lani je bil kvartet prvonagrajen na mednarodnem tekmovanju godalnih kvartetov Premio Paolo Borciani v mestu Reggio Emilia.
Med vrhunci sezone 2014/15 omenimo nastope z Islandskim simfoničnim orkestrom pod vodstvom Eivinda Aadlana, Norveškim komornim orkestrom (kot dirigent in solist), Estonskim narodnim simfoničnim orkestrom pod taktirko Olarija Eltsa, Simfoničnim orkestrom iz Helsingborga z maestrom Stefanom Solyomom, Helsinškimi filharmoniki pod vodstvom Pieatrija Inkinena, Tapiola Sinfonietto pod taktirko Ryana Wiggleswortha, Münchenskimi simfoniki z maestrom Kevinom Johnom Eduseijem, Komornim orkestrom iz Bruggeja (kot dirigent in solist), Grškim državnim simfoničnim orkestrom iz Aten in dirigentom Stefanosom Tsialisom. Recitale z Ollijem Mustonenom bo poleg Ljubljane priredil v londonski dvorani Wigmore ter nastopil v komornem sestavu z Alexandrom Longquichem in Nicolasom Altstaedtom.
Kritiki zelo cenijo njegovo diskografijo; posnetek Brahmsovih sonat za violino in klavir s Tamásom Vásáryjem je prejel nagrado diapason d’or, posnetku celotnega cikla Lisztovih skladb za violino in klavir z Gergelyjem Bogányijem pa je Mednarodno združenje Franza Liszta leta 2001 podelilo grand prix du disque. Posnetek Bartókovih rapsodij in Koncerta za violino in orkester št. 2 z Madžarskim narodnim filharmoničnim orkestrom in Zoltánom Kocsisem, ki ga je izdala založba Hungaroton, je leta 2011 prejel nagrado nemških kritikov plošč. Posnetek recitala Bartókovih violinskih sonat z Zoltánom Kocsisem in Bartókove solistične sonate, ki ga je izdala založba Hungaroton, je leta 2013 osvojil nagrado gramophone v kategoriji komorne glasbe.
Barnabás Kelemen je bil rojen leta 1978 v Budimpešti, se pri enajstih vpisal na Glasbeno akademijo Franza Liszta in leta 2001 dosegel tretjo nagrado na Tekmovanju kraljice Elizabete v Bruslju ter leto zatem zmagal na Mednarodnem tekmovanju iz violine v Indianapolisu. Madžarska vlada mu je leta 2001 za državne zasluge podelila nagrado Sándorja Végha, 2003 nagrado Franza Liszta ter Rózsavölgyijevo in 2012 Kossuthovo nagrado.
Od leta 2005 deluje kot profesor na Glasbeni akademiji Franza Liszta v Budimpešti in od 2014 tudi kot profesor na Akademiji za glasbo in ples v nemškem Kölnu, je tudi gostujoči profesor na Univerzi Indiane v Bloomingtonu.
Igra na violino izdelovalca Guarnerija del Gesúja iz leta 1742 (nanjo je nekdaj igral Dénes Kovács), ki mu jo je velikodušno odstopila Republika Madžarska.
Olli Mustonen na današnjem glasbenem prizorišču zavzema poseben položaj. V tradiciji velikih mojstrov, kot so Rahmaninov, Busoni in Enescu, Mustonen edinstveno spaja vloge skladatelja, pianista in dirigenta. Rojen je bil v Helsinkih ter učne ure klavirja, čembala in kompozicije začel obiskovati pri petih letih. Sprva je bil njegov mentor Ralf Gothoni, pozneje pa se je klavirja učil pri Eeru Heinonenu in kompozicije pri Einojuhaniju Rautavaari.
Kot koncertni solist je Mustonen sodeloval z večino najprestižnejših orkestrov sveta, kot so Berlinski filharmoniki, Münchenski filharmoniki, Chicaški simfoniki, Clevelandski orkester, Newyorška filharmonija in Kraljevi orkester Concertgebouw, ter dirigenti, kot so Ashkenazy, Barenboim, Blomstedt, Boulez, Chung, Dutoit, Eschenbach, Harnoncourt, Masur, Nagano, Salonen in Saraste. V sezoni 2012/13 je s Simfoničnim orkestrom Škotskega BBC pod vodstvom Martyna Brabbinsa poustvaril vse tri Bartókove klavirske koncerte in v Veliki Britaniji premierno izvedel Hindemithov Koncert za klavir in orkester (za levo roko). Mustonen recitale prireja v vseh glasbenih prestolnicah sveta, v zadnjih sezonah se je predstavil na Mednarodnem festivalu v Edinburgu, Sydneyjski operni hiši in Marijinem gledališču v Sankt Peterburgu. V prejšnji sezoni je bil na koncertnem gostovanju njegov komorni partner Pekka Kuusisto. Med drugim sta premierno predstavila Mustonenovo Violinsko sonato, ki je nastala po naročilu Dvorane Wigmore in Koncertne dvorane v Perthu.
Med umetnikovimi tesnimi sodelovanji z največjimi glasbenimi imeni sveta omenimo Rodiona Ščedrina, ki je svoj Klavirski koncert št. 5 posvetil Mustonenu. Avgusta leta 2013 je Mustonen v Stockholmu na Festivalu Baltskega morja z Orkestrom Marijinega gledališča in pod taktirko Valerija Gergijeva izvedel Ščedrinov Klavirski koncert št. 4.
Leta 2012 je Mustonen vodil Helsinške filharmonike na poustvaritvi svoje Simfonije št. 1 Tuuri, ki je nastala po naročilu Filharmoničnega orkestra iz Tampereja, ki je v začetku istega leta delo krstil pod Mustonenovo taktirko. Simfonijo št. 2 je Johannes Angelosnapisal po naročilu Helsinških filharmonikov. Tam je minulo sezono deloval kot rezidenčni umetnik ter z njimi sodeloval kot dirigent, skladatelj in solist. Poleg vseh najvidnejših finskih sestavov je Mustonen mdr. vodil tudi Nemško komorno filharmonijo, Weimarsko državno kapelo, Simfonični orkester Zahodnonemškega radia iz Kölna, Camerato Salzburg, Škotski komorni orkester, Estonski narodni simfonični orkester in Simfonični orkester Čajkovskega iz Moskve.
Umetnikovo predajanje komponiranju zaznamuje tudi njegovo poustvarjalno in dirigentsko dejavnost. Mustonen je trdno prepričan, da mora vsako umetniško podajanje skladbe prevevati svežina krstne izvedbe, da lahko tako poslušalec kot poustvarjalec izkusita skladatelja kot še živečega sodobnika. S tem v zvezi omenja Mahlerjevo slovito reklo, da se tradicija lahko sprevrže v lenobo, obenem pa izraža tudi dvom v poustvaritve, katerih edini namen je drugačnost. Z vztrajnim duhom raziskuje literaturo onkraj uveljavljenega kanona.
V zadnjih treh sezonah je Mustonen v nizu koncertov, ki so predstavili tudi njegova orkestrska dela, kot solist in dirigent s Simfoničnim orkestrom iz Melbourna poustvaril celoten niz Beethovnovih klavirskih koncertov.
Med drugimi vrhunci minule sezone naj omenimo nastop v londonskem Centru Barbican s Simfoničnim orkestrom BBC in Sakarijem Oramom – z njim je Mustonen pozneje sodeloval tudi v okviru koncertov s Kraljevim filharmoničnim orkestrom iz Stockholma – ter izvedbe Beethovnovega Violinskega koncerta v transkripciji za klavir s Pariškim orkestrom in pod taktirko Paava Järvija. Po ZDA je gostoval z Avstralskim komornim orkestrom in v Münchnu nastopil kot solist/dirigent s Praško filharmonijo.
Olli Mustonen se lahko pohvali z obsežno in raznovrstno diskografijo. Pri založbi Decca je izdal Preludije Šostakoviča in Alkana, ki so prejeli nagradi edison in gramophone za najboljši inštrumentalni posnetek. Leta 2002 je podpisal pogodbo z založbo Ondine, pri kateri sta nedavno izšli zgoščenka z Respighijevim koncertom Concerto in modo Misolidio s Sakarijem Oramom in Simfoničnim orkestrom Finskega radia ter kritiško cenjeni posnetek Skrjabinove klavirske literature.
Slovenska filharmonija, 18, 24 EUR