Sreda, 14. maja 2014, ob 19.30, Gallusova dvorana
Thierry Escaich, orgelski recital
Eden najvidnejših svetovnih organistov, briljanten improvizator in navdihnjen avtor pogosto izvajanih skladb.
Program:
Johann S. Bach, Toccata in fuga v d-molu (dorska), BWV 538
Koralna improvizacija na dano temo v baročnem slogu
Louis Vierne, Romanca in Finale iz Simfonije št. 4, op. 32
Improvizacija: Preludij in fuga na dano temo v romantičnem slogu
*
Marcel Dupré, Preludij in fuga v H-duru, op. 7 št. 1
Armand Bonnal, Mala rapsodija
Thierry Escaich, Tri skice za orgle (1990)
1. Tournoiement (Vrtinčenje)
2. Rituel (Ritual)
3. Variation sur un souvenir ( ?Variacija po spominu ??)
Improvizacija na dano temo v svobodnem slogu
Skladatelj, organist in improvizator Thierry Escaich je edinstvena osebnost sodobne glasbe danes in vodilni predstavnik nove generacije francoskih skladateljev. Escaichove tri neločljivo prepletene dejavnosti mu omogočajo raznoliko umetniško pot izvajalca, ustvarjalca in solista/komornega partnerja. Escaich komponira v različnih zvrsteh in oblikah, nenehno raziskujoč nova zvočna obzorja. Podpisal se je pod več kot 100 del, ki s svojima liričnimi, bogatimi harmonijami in ritmično energijo pritegnejo široko občinstvo.
Escaichovo svojstveno zvočno paleto, ki se napaja pri francoski liniji komponistov, kot so Ravel, Messiaen in Dutilleux, zaznamujejo prvine sodobne, ljudske in duhovne glasbe ter obsesivna ritmična energija in čut za dinamični lok umetniškega dela. V edinstvenem osebnem slogu ustvarja tako intimna dela, kot tudi skladbe za večje sestave, kot so Chaconne za orkester; oratorij Le Dernier Évangile (Poslednji evangelij) ter Miroir d’Ombres (Ogledalo senc), dvojni koncert za violino in čelo. Leta 2010 je Escaich napisal balet The Lost Dancer (Izgubljeni plesalec), ki ga je premierno predstavil Newyorški balet. Njegova prva opera Claude na libreto Roberta Badinterja po delu Claude Gueux Victorja Hugoja, je marca 2013 doživela uspešno praizvedbo v Lyonski operni hiši.
Številne od Escaichovih kompozicij so namenjene orglam, med drugim solistične skladbe, dva koncerta za orgle in orkester ter simfonična pesnitev La Barque Solaire za orgle in orkester. Njegova dela izvajajo vodilni orkestri Evrope in Severne Amerike ter umetniki, kot so Christoph Eschenbach, Lothar Zagrosek, Renaud in Gautier Capuçon, Paul Meyer, JohnMark Ainsley in Quatuor Voce. Udejanjal se je kot rezidenčni skladatelj Državnega orkestra iz Lyona,Državnega orkestra iz Lilla in Pariškega komornega orkestra, za svoje delo pa je prejel tri nagrade victoires dela musique (2003, 2006 in 2011). Med načrtovanimi deli omenimo veliko novo naročilo za Pariški orkester in dvojni koncert za Liso Batiashvili in Francoisa Leleuxa. V sezoni 2014/15 bodo Koncert za čelo in orkesterpremierno predstavili sestavi Orkester Rouenske opere, Orkester iz Bretanje in Orkester iz Pikardije.
Skladateljska pot Thierryja Escaicha je tesno povezana s poklicno potjo orglarja. Kot eden ambasadorjev velike francoske improvizatorske šole povzema tradicijo Mauricea Durufléja, katerega je nasledil kot organist pariške cerkve sv. Štefana. Recitale prireja po vsem svetu, v orgelski repertoar vpleta lastne kompozicije in improvizacijo. Kot filmski zanesenjak ustvarja improvizirano glasbeno spremljavo na orglah in klavirju za neme filme, kot sta Fantom iz opere in Metropolis.
Nedavno se je uspešno predstavil v mestih, kot so Philadelphia (recital in kot solist z Orkestrom iz Philadelphie z dirigentom C. Eschenbachom), Dunaj (recital v Koncertni hiši ter kot solist s Pariškim orkestrom in dirigentom Paavom Järvijem v dvorani dunajskega Glasbenega združenja), Sankt Peterburg (recital v Marijinem gledališču, kot solist z Orkestrom Marijinega gledališča z dirigentom V. Gergijevim), London (recital v okviru BBC Proms), Berlin (recital v katedrali, kot solist z Orkestrom Koncertne hiše, dirigent L. Zagrosek), Pariz, New York, Los Angeles, Chicago, Toronto, Vancouver, Tokio, Budimpešta, Bukarešta in Atene, ter na številnih festivalih po Franciji in na tujem. Leta 2013 je s Pariškim orkestrom in P. Järvijem izvedel Orgelsko simfonijo Saint-Saënsa v okviru BBC Proms, v Bukarešti, Parizu in na japonskem gostovanju.
Od leta 1992 poučuje kompozicijo in improvizacijo na Pariškem konservatoriju, kjer se je izšolal tudi sam in prejel osem prvih nagrad. Leta 2013 je bil častno imenovan v pariško Akademijo lepih umetnosti.
Številna Escaichova dela je posnela založba Accord/Universal. Album Les Nuits hallucinées iz leta 2011 je zaokrožil njegovo rezidenčno delovanje z Državnim orkestrom iz Lyona in prejel številna priznanja, med drugim choc de l’année revije Classica kot izjemen posnetek leta.
Informacije: Primož Kristan T (01) 2417 171 E primoz.kristan@cd-cc.si
Gallusova dvorana, 12, 16, 8*EUR