Cankarjev dom – Zlati abonma – Filharmonični orkester BBC

0
112

5. zlati

Petek, 21. marca 2014, ob 20. uri

 

Gallusova dvorana

Filharmonični orkester BBC

BBC Philharmonic

 

Dirigent: Juanjo Mena

Solist: Martin Grubinger, tolkala

Program:

HK Gruber

Rough Music, za tolkala in orkester

Toberac

Shivaree

Charivari

 

Keiko Abe

Rapsodija Prizma, za marimbo in orkester

 

*

Anton Bruckner

Simfonija št. 6 v A-duru, WAB 106

Maestoso

Adagio: zelo slovesno

Scherzo: ne hitro–Trio: počasi

Finale: razgibano, a ne prehitro

 

 

Filharmonični orkester BBC deluje v novem medijskem središču MediaCity v Salfordu, koncertno sezono pa izvaja v koncertni hiši Bridgewater v Manchestru. Redno koncertira tudi v Hanleyju, Leedsu, Kendalu in drugih prizoriščih severne Anglije. Kot eden od šestih glasbenih sestavov mreže BBC snema in izvaja koncerte za BBC-jev Radio 3. Poleg tega Radio 3 predvaja tudi večino vsakoletnih orkestrovih koncertov.

Glavni dirigent Filharmoničnega orkestra BBC je Juanjo Mena. Baskovski dirigent je od svoje nastavitve leta 2011 orkester navdihnil s strastnostjo ter zavzetostjo za velika zborovska dela in glasbo svoje domovine. Še zlasti odlične ocene sta prejeli njegovi poustvaritvi Bacha in Brucknerja: »Neposrednost Menovega dirigiranja je neizogibno vzbudila zavzetost poslušalcev.« The Guardian (Bachov Božični oratorij, Manchester 2011)

John Storgards, orkestrov glavni gostujoči dirigent, bo svojo prvo polno sezono z orkestrom dopolnil junija s ciklom Sibeliusovih simfonij v dvorani Bridgewater. Priznani avstrijski skladatelj in dirigent HK »Nali« Gruber bo sestav vodil marca, med prestižnim rezidenčnim gostovanjem v dunajski Koncertni hiši. Nekdanji glavni dirigent Gianandrea Noseda je danes orkestrov častni dirigent, ki mu vsako sezono posveti do štiri tedne.

Filharmonični orkester BBC je bil ustanovljen v Manchestru leta 1934 kot Severni orkester BBC. Leta 1982, kmalu po selitvi v BBC-jevo novo stavbo na Oxfordski ulici v Manchestru, se je preimenoval v Filharmonični orkester BBC. Leta 2011 je mreža BBC številne svoje poglavitne oddelke preselila v novo središče Salford Quays. Filharmonični orkester BBC se je prvi preselil v novo prizorišče, kjer je tudi tehnološko in akustično izpopolnjen orkestrski studio.

V počastitev novega prizorišča je orkester priredil 17-dnevni festival Filharmonični orkester BBC predstavlja … za prikaz vsestranskosti orkestra in zmogljivosti novega studia. V okviru festivala je izvedel dvanajst koncertov, ki so bili predvajani na šestih BBC-jevih narodnih radijskih postajah, vključno s prelomnim sodelovanjem z umetnikom elektronske glasbe Nerom na BBC-jevih radijskih postajah 1 in 1Xtra, oddajo Kermode & Mayo s filmskimi novicami v živo Radia 5 in nedeljskim bogoslužjem na Radiu 4.

Leta 2012 je orkester razširil festival na prizorišča severne Anglije; v Sheffieldu je sodeloval z Richardom Hawleyjem za postajo BBC Radio 6 in z umetnikoma Pet Shop Boys za Radio 2, v Blackpoolu z Jazzovskim orkestrom Guya Barkerja za Radio 3 in v Bradfordu s tradicionalnimi pakistanskimi glasbeniki za Azijsko mrežo.

Kot sestav mednarodnega slovesa Filharmonični orkester BBC redno gostuje po Evropi in Aziji. Leta 2011 sta orkestrovo gostovanje po Japonski prekinila katastrofalni potres in posledični cunami. 2013 se je orkester vrnil na Japonsko, da bi dokončal gostovanje.

Filharmonični orkester BBC je izdal več kot dvesto posnetkov pri založbi Chandos Records in prodal okoli devetsto tisoč albumov. Posnetki iz leta 2012 so prejeli izredne ocene.

Filharmonični orkester BBC uživa podporo Salfordskega mestnega sveta, ki orkestru omogoča široko razvejano udejstvovanje v regiji s programom izobraževanja in spodbujanja skupnosti.

 

Juanjo Mena je glavni dirigent Filharmoničnega orkestra BBC in eden najbolj slovitih španskih dirigentov mednarodnega merila. Preden se je pridružil Filharmoničnemu orkestru BBC, je deloval kot glavni gostujoči dirigent Bergenskega filharmoničnega orkestra (2007–13), glavni gostujoči dirigent Teatra Carla Feliceja v Genovi (2007–10) ter umetniški direktor in glavni dirigent Simfoničnega orkestra iz Bilbaa (1999–2008).

Sodeluje s prestižnimi orkestri sveta, kot so Filharmonični orkester iz Osla, Francoski narodni orkester, Narodni orkester Capitole de Toulouse, Filharmonični orkester operne hiše La Scala, Državni simfonični orkester RAI, Orkester Münchenskega radia, Dresdenski filharmoniki, Simfonični orkester iz Göteborga, Danski nacionalni radijski orkester, Filharmonični orkester Nizozemskega radia ter številni španski orkestri. Od prvega sodelovanja z ameriškim sestavom, nastopa s Simfoničnim orkestrom iz Baltimora leta 2004, je vodil že vse poglavitnejše severnoameriške orkestre, med drugimi simfonične orkestre iz Houstona, Cincinnatija, Pittsburgha, Chicaga in Bostona, Orkester iz Filadelfije in Losangeleške filharmonike.

Kot operni dirigent je vodil poustvaritve poglavitnih del romantičnega repertoarja, kot so Leteči Holandec, Saloma, Elektra, Ariadna na Naksosu, Grad vojvode Sinjebradca in Schönbergovo Pričakovanje (Erwartung). Med drugimi produkcijami omenimo predstave Jevgenij Onjegin v Ženevi, Kratko življenje v Madridu, Figarova svatba v Lozani in Billy Budd v Bilbau.

Med maestrovimi prihodnjimi sodelovanji so nastopi s sestavi, kot so Bostonski simfonični orkester, Chicaški simfonični orkester, Losangeleški filharmoniki, Simfonični orkester iz Cincinnatija, Francoski državni orkester, Filharmonični orkester iz Osla, Dresdenski filharmoniki, Danski nacionalni radijski orkester, Rotterdamski filharmoniki, Londonski filharmoniki, Kraljevi filharmonični orkester iz Stockholma, Filharmonični orkester iz Luksemburga, Filharmonični orkester iz Helsinkov in Simfonični orkester Severnonemškega radia iz Hamburga. V Severni Ameriki bo premierno vodil sestave, kot so Simfonični orkester iz Toronta, Simfonični orkester iz St. Louisa, Montrealski simfonični orkester, Clevelandski orkester in Newyorški filharmoniki.

Leta 2013 je s Filharmoničnim orkestrom BBC dvakrat nastopil na londonskem festivalu BBC Proms, z ansamblom pa je marca in maja tega leta dvakrat gostoval po Evropi, vključno s prizorišči v Budimpešti, Kölnu, Frankfurtu, Madridu, Münchnu in na Dunaju.

Juanjo Mena pri založbi Chandos pripravlja cikel posnetkov s Filharmoničnim orkestrom BBC. Več kot odlične ocene so v revijah Gramophone in BBC Music Magazine ter Telegraphu, Financial Timesu in Guardianu prejele predvsem zgoščenke, posvečene literaturi Manuela de Falle, Gabriela Piernéja, Xabierja Montsalvatgea, Carla Marie von Webra in Joaquína Turine. Za založbo Naxos in založbo Simfoničnega orkestra iz Bilbaa je posnel zanimivo zbirko baskovske glasbe, za Hyperion pa z Bergenskimi filharmoniki Messiaenovo Simfonijo Turangalîla, ki jo glasbeni kritiki štejejo za prelomen posnetek.

 

Avstrijski tolkalec Martin Grubinger, ki so ga kritiki poimenovali »čarovnik na tolkalih«, nastopa z najodličnejšimi orkestri na najprestižnejših prizoriščih sveta. Grubingerjev repertoar je izredno širok, razpira se od solističnih del in komorne glasbe, s partnerkama, kot sta pianistki Ferhan in Ferzan Önder, do literature za velike ansamble. Zanj skladatelji pišejo vedno več del, omeniti je treba skladbe Das war schön! Rolfa Wallina, Koncert št. 3 Andersa Koppela, Frozen in Time Avnerja Dormana, Koncert za tolkala in orkester Friedricha Cerhe, katerega posnetek z Dunajskimi filharmoniki pod taktirko Petra Eötvösa je izdala založba Kairos, ter novo delo Tan Duna, ki bo premierno predstavljeno to sezono. Tolkalčevo raznovrstnost dokazujejo projekti, kot sta The Percussive Planet in nedavni Caribbean Showdown.

Med vrhunce trenutne sezone sodijo premiere tolkalnih koncertov skladateljev Tan Duna in HK Gruberja, prvo sodelovanje z Losangeleškim filharmoničnim orkestrom in Christophom Eschenbachom ter nastop z Orkestrom Tonkünstler v okviru poletnega gala koncerta na gradu Grafenegg, ki ga bo predvajala televizija. V letu 2013 je ponovno koncertiral z Orkestrom Gewandhaus iz Leipziga pod vodstvom Riccarda Chaillyja, deloval kot rezidenčni umetnik Bergenskega filharmoničnega orkestra in bil »artiste étoile« Festivala v Luzernu. V sezoni 2011/12 je sodeloval z Dunajskimi filharmoniki, Bamberškimi simfoniki, Državno akademijo svete Cecilie in Baskovskim simfoničnim orkestrom, podal pa se je tudi na koncertno turnejo po Tajvanu in Koreji. Drugi mejniki na umetniški poti so gostovanja s simfoničnim orkestrom iz Birminghama pod taktirko Andrisa Nelsonsa in Nemško komorno filharmonijo iz Bremna.

V sezoni 2008/09 se je udejanjal kot rezidenčni umetnik leipziškega Orkestra Gewandhaus; sodeloval s Camerato Salzburg, nastopil v Kölnski filharmoniji, Münchenski filharmoniji in dunajski Koncertni hiši. Martin Grubinger se je predstavil tudi s Simfoničnim orkestrom NHK, Filharmoničnim orkestrom iz Osla, Državnim simfoničnim orkestrom s Tajvana, Simfoničnim orkestrom Severnonemškega radia Hamburg in Filharmoničnim orkestrom Severnonemškega radia Hannover, Münchenskimi, Hamburškimi in Dresdenskimi filharmoniki ter Simfoničnim orkestrom Kastilje in Leóna. Leta 2011 se je prvič predstavil v ZDA s Simfoničnim orkestrom iz Kansasa. Redno ga je mogoče slišati na prizoriščih, kot so festivali v Rheingauu, Schleswig-Holsteinu, Bregenzu, Weimarju, Salzburgu, festival trobil in tolkal v tokijski sloviti dvorani Suntory, glasbeni festival v čikaškem Grant Parku ter Festivalna dvorana v Baden-Badnu.

Martinu Grubingerju je glasbeni festival nemške zvezne dežele Schleswig-Holstein podelil Bernsteinovo nagrado, prejel pa je tudi prestižno Würthovo nagrado, ki jo podeljuje organizacija glasbene mladine Jeunesses Musicales. Snema izključno za založbo Deutsche Grammophon; njegovi prvi zgoščenki Drums ‘n’ Chant (oktober 2010) je kmalu sledil DVD-posnetek koncerta The Percussive Planet.

Martin Grubinger je bil rojen v Salzburgu ter študiral na Brucknerjevem konservatoriju v Linzu in na salzburškem Mozarteumu. Že v mladih letih je zaslovel z nastopi na številnih mednarodnih tekmovanjih, med drugim na drugem svetovnem tekmovanju iz marimbe v japonski Okaji in tekmovanju EBU na Norveškem. V Ljubljani smo mu dvakrat prisluhnili v okviru srebrnega cikla Cankarjevega doma. 

 

Informacije: Primož Kristan T (01) 2417 171/174 E primoz.kristan@cd-cc.si

Gallusova dvorana, 21, 30, 49, 60 EUR

* Cene s popustom za mlajše od 25 in starejše od 65 let ter upokojence.

Popuste je mogoče uveljavljati le ob nakupu v Informacijskem središču CD in se ne seštevajo.