•Včeraj, v torek, 11. oktobra 2016, ob 12. uri, smo uspešno odprli razstavo Centri grafike: na presečišču znanja, vedenja in sodelovanja in premierno uvedli nov format prireditev ENKRAT OPOLDNE.
•V programu včerjašnjega ENKRAT OPOLDNE je bilo vodstvo s kustosi razstave treh centrov grafike, ki se predstavljajo na razstavi. Kustosi razstave: Božidar Zrinski (MGLC), John Caperton (The Print Center, Philadelphia) in Ljiljana Tašić (Centar za grafiku i vizuelna istraživanja Akademija, Beograd).
•Na razstavi se predstavljata kar nekaj slovitih imen, in sicer legendarni risar stripov Art Speiegelman, Stanley William Hayter (v njegovem studiu v Parizu so ustvarjali številni slovenski grafiki), Raša Todosijević, Zoran Naskovski, Vadim Fiškin, Bogdan Borčić, Lojze Logar in drugi.
ENKRAT OPOLDNE
Z odprtjem včerajšnje razstave v MGLC smo premierno začeli z novim formatom otvoritev z dodano vsebino. To so tematski pogovori, pogovori z umetniki in teoretiki, predavanje, vodstva po razstavi in podobno. Odprtja bodo potekala v opoldanskem času. Dogodek smo poimenovali ENKRAT OPOLDNE.
Naši obiskovalci so nov način dialoga z razstavo sprejeli z zanimanjem. Odprtje z vodstvom kustosov je bilo dobro obiskano.
————————————————————————————————————————–
O rasztavi
Mednarodni grafični likovni center iz Ljubljane je pripravil razstavo v sodelovanju s sorodnima institucijama iz Beograda in Philadelphie. The Print Center iz Philadelphie (ZDA), ustanovljen leta 1915, sodeluje z deli sodobnih avtorjev v paru z umetniki, ki jih z njihovo organizacijo povezuje pomembna zgodovinska vez. Centar za grafiku i vizuelna istraživanja Akademija, ustanovljen leta 1995, je del Fakultete likovnih umetnosti v Beogradu. Na razstavi predstavlja izbor grafik iz svoje produkcije s poudarkom na umetnikih različnih umetniških izrazov, katerim grafika pomeni še dodatno možnost za raziskovanje. Mednarodni grafični likovni center se na razstavi osredotoča na dela iz zbirke in tekoče produkcije, ki so v tridesetih letih delovanja ustanove raziskovala status grafične umetnosti in jo postavljala v dialog s sodobnimi umetniškimi smernicami.
Razstava je začetek dolgoročnega mednarodnega strokovnega sodelovanja, gostovanja razstav, rezidenc umetnikov in strokovnih sodelavcev.
Kustosi razstave so:
Božidar Zrinski (MGLC Ljubljana), John Caperton (The Print Center, Philadelphia), Ljiljana Tašić (Centar za grafiku i vizuelna istraživanja Akademija, Beograd)
—————————————————————————————————————————
Razstavne predstavitve posameznih centrov
The Print Center, Philadelphia
Predstavitev osvetljuje delo treh sodobnih umetnic in umetnikov iz Philadelphie, ki so bili predstavljeni na nedavnih razstavah. Vsak izmed njih je združen v par z umetnikom oziroma umetnico, ki jih z institucijo povezuje pomembna zgodovinska vez. Amze Emmons se predstavlja v paru z Artom Spiegelmanom, ki je v osemdesetih letih ustvarjal dela v sklopu rezidenčnega programa Grafičnega centra; Shelley Thorstensen je v paru s Stanleyjem Williamom Hayterjem, ki je v Grafičnem centru v štiridesetih letih vodil delavnice o eksperimentalnih postopkih globokega tiska (intaglioAndrew Jeffrey Wright je v paru z Edno Andrade, katere delo je bilo predmet retrospektive v Grafičnem centru leta 2012.
Art Spiegelman (1948), ki slovi predvsem kot avtor grafičnega romana Maus, je grafiki na razstavi ustvaril v Philadelphii med daljšo rezidenco s finančno podporo Grafičnega centra. Njegovo delo na razstavi je Lead Pipe Sunday (1990) je v paru z Amzejem Emmonsom, ki raziskuje pripovedne konvencije v grafični umetnosti skozi ostro satiro in z ironijo.
Delo Shelley Thorstensen je predstavljeno v paru z barvno gravuro Stanleyja Williama Hayterja (1901–1988), britanskega umetnika, ki je osnoval znano grafično delavnico Atelier 17. Njegova delavnica, ki je imela sprva sedež v Parizu, nato pa jo je preselil v New York, je vplivala na vrsto umetnikov, med katere sodi tudi Jackson Pollock. Hayter je v Grafičnem centru več let vodil delavnice o globokem tisku (intaglio) in vplival na celo generacijo philadelphijskih umetnikov. Ta vpliv se nadaljuje še danes v delu umetnikov, kot je Shelley Thorstensen, ki sprejemajo njegov eksperimentalen, intuitiven pristop h grafični umetnosti in njegovo predanost abstrakciji.
Centar za grafiku i vizuelna istraživanja Akademija, Beograd
Razstava predstavlja izbor del iz njihove obsežne produkcije, in sicer z izpostavitvijo umetnikov, katerih ustvarjalnost se giba v različnih umetniških izrazih, grafika s svojo formalno demokratičnostjo pa jim je odprla nove možnosti za njihovo raziskovanje. Vključena so tudi dela, katerih ideja in tema sta lahko fleksibilno prevedeni v različne medije, tudi grafiko, vendar tako, da v tem postopku ne izgubita daljnosežnosti svojega sporočila.
Na razstavi se predstavljajo: Raša Todosijević, Zoran Naskovski, Vladimir Perić, Predrag Nešković, Dušan Otašević, Gabrijel Glid, Miodrag Mlađović, Bojan Bem, Branka Kuzmanović, Kosta Bogdanović, Marija Dragojlović, Milan Blanuš, Simonida Rajčević, Daniela Fulgosi, Anja Jerčič, Dimitrije Pecić, Milan Antić, Andreas Nader, Oliver Hölzl, Sebastián García Hiudobro, Kristian Egholm Bust, Christian Bär, Zoran Todorović, Zoran Graovac, Vladimir Veljašević, Srđan Đile Marković, Bora Iljovski, Miodrag Rogić, Nikola Korać, Marina Marković, Ksenija Pantelić, Vladimir Milanović, Milica Crnobrnja Vukadinović, Nikola Marković, Nikola Velicki.
Mednarodni grafični likovni center (MGLC)
Na razstavi se predstavlja z izborom iz stalne zbirke z deli Gorazda Šefrana, Bogdana Borčića in Lojzeta Logarja, ki so s svojim delom in donacijami grafičnih listov pomembno prispevali k ustanovitvi in zagonu grafičnega centra. Grafična mapa Popolno belo in črno je edinstveni umetniški in založniški projekt centra, pri katerem je sodelovalo petnajst umetnikov, ki se posvečajo geometrijski abstraktni umetnosti v raznih izpeljavah, kot so sistemska, programirana in optična umetnost. MGLC je leta 2003 z obsežnimi donacijami knjig umetnika začel širiti zbirko umetniških publikacij, zato je na razstavi predstavljen izbor iz te danes ene najbolj referenčnih tovrstnih zbirk v srednji Evropi. Aktualno ateljejsko produkcijo, ki z grafiko postavlja v ospredje sodobne umetniške vsebine in pomene, predstavljajo dela Small But Dangers, Line Rica, Mladena Stropnika, Vadima Fiškina in Yusufa Merhija.
Razstava je na ogled od 11. oktobra 2016 do 8. februarja 2017, od torka do nedelje, od 10. do 18. ure. Zaprto 25. decembra 2016 in 1. januarja 2017. Dneva odprtih vrat: 3. december 2016 in 8. februar 2017.
Dodatne informacije:
Božidar Zrinski, kustos, 01/241 3804, [email protected]
Karla Železnik, Odnosi z javnostmi, 01/241 38 09, [email protected]