Claustra Alpium Iuliarum – skrivnostna zapuščina starih Rimljanov
Potujoča razstava
Narodni muzej Slovenije, Muzejska 1, Ljubljana
Na ogled od 18. januarja do 18. februarja 2018
Ljubljana, 18. 1. 2018; Danes so v Narodnem muzeju Slovenije odprli potujočo razstavo Claustra Alpium Iuliarum – skrivnostna zapuščina starih Rimljanov, ki prikazuje poznorimski obrambni sistem, največji rimskodobni arhitekturni podvig na ozemlju današnje Slovenije. Zanimiva besedila o tej enkratni kulturni dediščini dopolnjujejo številne digitalne 3D rekonstrukcije, zemljevidi, ilustracije in fotografije. V okviru sicer panojske razstave je na ogled tudi dokumentarni film.
Poznorimski obrambni sistem claustra Alpium Iuliarum, ki je bil zgrajen v drugi polovici 3. stoletja, sodi med najpomembnejšo kulturno dediščino pri nas. Posamezni ostanki zapor se v presledkih raztezajo med Posočjem in Kvarnerskim zalivom na ozemlju današnje Slovenije in Hrvaške. Sistem zapor je bil sestavljen iz zapornih zidov, številnih stolpov, trdnjav in utrdb ter z njimi povezanih stavb v zaledju. Odlično je izkoriščal naravno razgibanost terena in velja za izjemen primer povezovanja arhitekture z naravnim okoljem. Služil je za nadzor nad trgovino in premiki prebivalstva na ozkem prehodnem območju jugovzhodnih Alp, kjer je deloma potekala tudi severovzhodna meja antične Italije. Varoval je tudi vhod v Italijo in jo ščitil pred sovražnimi vpadi.
Zaradi strateškega položaja je bilo to območje v poznoantičnem obdobju eno pomembnejših znotraj Rimskega imperija.
Danes poznamo več kot 30 kilometrov ostankov zapornih zidov z več kot stotimi stolpi ter osmimi trdnjavami in utrdbami. Obrambni sistem claustra Alpium Iuliarum je po svojem zgodovinskem in strateškem pomenu ter ohranjenosti primerljiv z mejami Rimskega imperija, ki so že vključene v seznam svetovne kulturne dediščine UNESCO, kot sta Hadrijanov zid in Germanski limes. Žal pa so posamezni ohranjeni deli zapornega sistema izredno razdrobljeni in pogosto nedostopni, zato so velikokrat slabo predstavljeni in neprimerno konservirani.
Za večjo prepoznavnost obrambnega sistema si prizadeva novi projekt CLAUSTRA+ (Čezmejna destinacija kulturnega in zelenega turizma Claustra Alpium Iuliarum). Vodja projekta dr. Katharina Zanier (Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije) je kot glavna cilja projekta izpostavila aktivno zaščito poznorimskega obrambnega sistema ter predstavitev in razvoj kulturnega in zelenega turizma na tem območju. Soavtor razstave Jure Kusetič (Narodni muzej Slovenije) je poudaril: »Namen razstave je na enostaven in slikovit način predstaviti kompleksno tematiko poznorimskega obrambnega sistema. Izmed mnogih vsebinskih sklopov smo zato izbrali tiste, ki obiskovalcu pomagajo razumeti vlogo tega spomenika pa tudi pomen ohranjanja in prezentacije skupne kulturne dediščine.«
O projektu
Claustra+ (Čezmejna destinacija kulturnega in zelenega turizma Claustra Alpium Iuliarum)je nadaljevanje projekta Kamniti braniki Rimskega imperija, v okviru katerega sta nastala panojska razstava Claustra Alpium Iuliarum – skrivnostna zapuščina starih Rimljanov in dokumentarni film. Pri raziskovanju kulturne dediščine sodelujejo štirje slovenski in pet hrvaških partnerjev. Projekt poteka v okviru Programa sodelovanja Interreg V-A Slovenija – Hrvaška 2014–2020 in je sofinanciran s sredstvi Evropskega sklada za regionalni razvoj in lastnimi sredstvi. V okviru projekta strokovnjaki obravnavajo specifične probleme na področju vrednotenja, zaščite in ohranjanja skupne kulturne dediščine na območju obeh držav.
Več informacij najdete na tej povezavi.
Dokumentarni film
V pritličnem hodniku Narodnega muzeja Slovenije je na ogled dokumentarni film.