Dejstva, za katere najstniki želijo, da jih starši vedo

0
127

 

Včasih sicer ni videti tako, pa vendarle imajo najstniki radi svoje starše. Globoko v sebi se želijo z njimi razumeti in imeti ob sebi osebo, na katero se lahko vedno obrnejo. Ampak neke stvari, ki jih starši počnejo, lahko najstnikom dvignejo pritisk.

Ne postavljajte vprašanj, na katera že imate pripravljen odgovor
Vprašanja, sestavljena tako, da v sebi že vsebujejo odgovor, kot na primer: "Ali ne misliš, da bi se moral učiti?" lahko razjezijo najstnika. Le-ti se zaradi tega počutijo, kot da sami nimajo pravice do lastnega razmišljanja oziroma da ne vedo, kaj morajo storiti.

Primerjave bolijo bolj, kot si mislite
Ko starši začnejo stavek z: „Zakaj nisi takšen kot …?" si najstniki dobesedno želijo izpuliti lase. Ne glede na to, ali je beseda o najboljšem prijatelju ali pač o družinskem članu, pa večina staršev ne razume, da se zaradi takšnih primerjav najstniki počutijo slabo, saj jim pošiljajo sporočilo, da sami niso dovolj dobri, kar vpliva na njihovo samozavest.

Problemi so lahko isti, vendar so okoliščine drugačne
Tudi starši so nekoč bili najstniki, čeprav je to težko verjeti. Čeprav imajo vsi najstniki podobne probleme, kot so zaljubljenost, zabave ali pritisk v šoli, pa bi starši morali razumeti, da so se časi spremenili. V šolah in na fakultetah prevladuje večja konkurenca, Facebook in SMS-i pa so nove oblike komunikacije. Ne predvidevajte, da je vse enako kot takrat, ko ste tudi vi bili najstnik, temveč se raje pogovorite z otroci o spremembah, ki so se zgodile.

Tveganje je mamljivo
Tveganje je za najstnike zelo privlačno, kar je tudi znanstveno dokazano. Najstniki želijo, da se starši tega zavedajo, da bi jih lahko podprli pri pozitivnem prevzemu tveganja. Ekstremni športi, demonstracije, obiski tematskih parkov so le ene med pozitivnimi adrenalinskimi injekcijami vaših najstnikov.

Če zavrtijo z očmi, še ne pomeni, da ne poslušajo
Najstniki se pogosto pretvarjajo, da ne poslušajo svojih staršev oziroma da jim je vseeno, kaj govorijo. Ne dopustite, da vas njihovo vrtenje z očmi pretenta. Najstniki poslušajo, zato jim tisto, kar jim govorite, pomeni več, kot si mislite.

Zavračanje družbe je zelo boleče
Večina staršev ne razume, zakaj je najstnikom pomembno, kaj mislijo njihovi prijatelji. Dve raziskavi sta celo odkrili, da ima lahko zavračanje družbe enak učinek kot telesna poškodba in glavobol. To pomeni, da ni razlike med tem, če vas nekdo udari, ali tem, da ne sprejme vaše družbe. Zato je lahko vaše zavračanje in nesprejemanje njihovih prijateljev bolj boleče od samega udarca. Bodite potrpežljivi z njihovo obsedenostjo s prijatelji ter jim pomagajte poiskati tiste prave prijatelje oziroma način, kako uravnotežiti čas za prijatelje in družino.

 

Vprašajte svoje najstnike, kaj si želijo, da bi vedeli o njih – njihov odgovor bi vas lahko presenetil.