MKL – Knjižnica Otona Župančiča, dvorana, 3. nad.
29. november, ob 17.00
V sodelovanju z Veleposlaništvom Slovaške republike v Sloveniji in s Kulturno-umetniškim društvom Apokalipsa vas vabimo na otvoritev fotografske razstave Slovaki v svetu ter na otvoritev razstave dokumentov in publikacij ob 10. obletnici mednarodnega projekta Revija v reviji. Sledil bo kratek TV-film o omenjenem projektu režiserke Nadje Leban.
Po predstavitvi projekta Revija v reviji in po pogovoru s koordinatorjema projekta Stanislavo in Primožem Reparjem bo sledil ogled fotografij z mednarodnih srečanj Revija v reviji iz obdobja 2004 do 2011.
Otvoritev bomo zaključili s filmom Meja (2009, 72 min) z uvodnimi besedami slovaškega filmskega kritika Martina Palúcha ter pogovorom z Jaroslavom Vojtekom, režiserjem filma.
Veleposlaništvo bo obiskovalce pogostilo s pokušino slovaških vin.
6. december, ob 17.00 in 19.00
V sodelovanju z Veleposlaništvom Slovaške republike v Sloveniji in z Kulturno-umetniškim društvom Apokalipsa vas vabimo na ogled razstave knjižnih prevodov iz slovenščine v slovaščino in obratno.
Razstavo bomo obogatili z branjem odlomkov iz knjižnih del, prevedenih v slovaščino: Breda Smolnikar Ko se tam gori olistajo breze, Meta Kušar Ljubljana, Suzana Tratnik Ime mi je Damjan, Primož Repar Po žerjavici ter pesmi iz knjige slovaškega avtorja Mariána Milčáka Ženy obedujúce s mŕtvym.
Ob 19. uri bo sledilo predbožično srečanje s kulturnim programom. Študenti in študentke Oddelka zahodnoslovanskih jezikov FF Univerze v Ljubljani bodo prebirali nagrajene slovaške mladinske prispevke na literarnem tekmovanju Mlada Vilenica 2006-2011.