Abonma Glasbe sveta
Gallusova dvorana
1. marca
Angelique Kidjo, Benin
Angelique Kidjo, glas; Dominic James, kitara; Ben Zwerin, bas kitara; Daniel Freedman, bobni; Magatte Sow, tolkala
Dobitnica grammyja ter živa legenda afriške glasbe
Angélique Kpasseloko Hinto Hounsinou Kandjo Manta Zogbin Kidjo, z umetniškim imenom Angelique Kidjo, je z grammyjem ovenčana pevka, kantavtorica in aktivistka po rodu iz Benina, ki slovi po svoji eklektični glasbi in kreativnih videih. Mreža BBC jo je uvrstila na svoj seznam petdesetih najbolj kultnih afriških žensk. Guardian jo je umestil med 100 najbolj navdihujočih žensk sveta, Forbes Magazine pa kot prvo žensko med 40 najbolj vplivnih slavnih afriških osebnosti. Angelique se lahko pohvali z dvajsetletno diskografijo, na tisoče koncertov po vsem svetu ter nazivoma »prva afriška diva« (Time Magazine) in »nesporna kraljica afriške glasbe« (Daily Telegraph). Občasno piše prispevke za New York Times. Junija 2013 je bila imenovana za podpredsednico CISAC.
Med umetničine glasbene vplive sodijo afropop, karibski zouk, kongovska rumba, jazz, gospel, in latino slogi; vzorniki iz otroštva so Bella Bellow, James Brown, Nina Simone, Aretha Franklin, Jimi Hendrix, Miriam Makeba in Carlos Santana. Posnela je zimzelene uspešnice, kot so Summertime Georgea Gershwina, Voodoo Child Jimija Hendrixa in Gimme Shelter The Rolling Stones. Sodelovala je z glasbeniki, kot so Dave Matthews in Dave Matthews Band, Kelly Price, Alicia Keys, Branford Marsalis, Robbie Nevil, Philip Glass, Peter Gabriel, Bono, Carlos Santana, John Legend, Herbie Hancock, Josh Groban in Cassandra Wilson. Nekateri največjih uspešnic Angélique Kidjo so "Agolo", "We We", "Adouma", "Wombo Lombo", "Afirika", "Batonga", in svojstvena različica skladbe "Malaika".
Kidjo tekoče govori fonski in jorubski jezik ter francoščino in angleščino; poje v vseh štirih jezikih. Skladbo "Malaika" zapoje v svahiliju. Angelique Kidjo pogosto uporablja beninsko tradicionalno vokalno tehniko zilin in jazzovsko petje vocalese. Deluje v New Yorku, ZDA.