Dogodek iz Pogovornega ciklusa Pričevalci: Dušan Tršar

0
51

Pogovor z Dušanom Tršarjem

15. februar, ob 17. uri

 

·         Pogovor z Dušanom Tršarjem, iz Pogovornega ciklusa Pričevalci, bo v četrtek, 15. februarja, ob 17. uri.

·         Pogovor vodi: Miha Colner.

·         Vstopnina: 2 eur.

·         Dogodek je del programa Švicarija: skupnost, umetnost in narava, na ogled do 6. 1. 2019.

Pogovorni ciklus Pričevalci: Dušan Tršar

 

četrtek, 15. februar, ob 17. uri

 

Spominski atelje Stojana Batiča, Ustvarjalni center Švicarija, vstopnina: 2 eur

 

Pogovarjali se bomo s priznanim kiparjem Dušanom Tršarjem, ki je na domačem in tudi mednarodnem likovnem prizorišču aktiven in prisoten vse od sredine 60. let prejšnjega stoletja. Tršar je v Švicariji ustvarjal dobršen del svoje zrele kariere, zato nam bo predstavil življenje in delovanje znotraj te neformalne umetniške skupnosti skozi svojo osebno prizmo. Pogovor vodi Miha Colner.

 

Dušan Tršar (1937) je diplomiral in magistriral iz kiparstva na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani. Uveljavil se je ob koncu 60. let in v 70. letih prejšnjega stoletja z značilnimi svetlobnimi objekti, ki so združevali tradicionalno kiparsko izraznost s sodobnejšimi materiali in navidezno kinetičnimi učinki. Kasneje je prešel v rabo trdnejših materialov, predvsem brona, ki ostaja njegov osnovni material. Tršar, ki je skozi svojo kariero deloval kot pedagog in samostojni umetnik, živi in deluje v Ljubljani.

 

*Pogovorni ciklus Pričevalci vabi na javne pogovore z nekdanjimi prebivalci in uporabniki Švicarije, ki bodo iz lastnih izkušenj in perspektiv pričarali nekdanje vzdušje v tej ikonični stavbi v Tivoliju. Sogovorniki so vizualni ustvarjalci, ki so na različnih ravneh zaznamovali domače likovno prizorišče.

 

—————————————————————————————————–

Projekt Švicarija: skupnost, umetnost in narava

 

8. 2. 2018–6. 1. 2019

 

Projekt Švicarija: skupnost, umetnost in narava, s katerim se Ustvarjalni center Švicarija uvaja v kulturno življenje prestolnice, izhaja iz treh temeljnih elementov, ki so zaznamovali zgodovino stavbe: skupnosti, umetnosti in narave. Projekt sestavljata razstava in spremljevalni program, ki po navdihu stavbe aktualizirata zgodovino Švicarije in tako podajata smernice za njeno delovanje v prihodnosti.

 

Projekt Švicarija: skupnost, umetnost in narava nas skozi prizmo kulturne zgodovine, arhitekture in vizualne umetnosti popelje v preteklost stavbe, nam razkrije nedavno prenovo in predstavi delovanje umetnikov v njej. Večslojno razstavo dopolnjujejo raznolike pedagoške aktivnosti za otroke, mlade, odrasle in družine z inkluzivnim, inovativnim in angažiranim pristopom do obiskovalcev. Skozi predavanja, vodstva, pogovore in druge dogodke aktualiziramo dediščino Švicarije in tako postanemo del njenega novega življenja.

 

Razstavo tvorijo štirje sklopi: Zgodovina, Spominski atelje Stojana Batiča, Arhitektura in Umetnost. Razstava nas popelje skozi zgodovino in družabno življenje v stavbi, nam predstavi delovanje umetnikov v njej, in nam osvetli nedavno prenovo. Te sklope povezujejo umetniška dela, razporejena po skupnih prostorih nekdanjega hotela, ki odpirajo razmislek o obstoju elementa narave kot družbenega konstrukta.

 

Sodelujoči umetniki na razstavi:

Nika Autor, Stojan Batič, Dragica Čadež, Jure Detela, Meta Grgurevič, France Gruden, Sergej Kapus, Janez Lenassi, Karel Plemenitaš, Karel Putrih, Drago Tršar, Dušan Tršar, Lujo Vodopivec, Bilal Yilmaz.

 

Avtorica projekta: Yasmín Martín Vodopivec.

 

Razstava je nastala v sodelovanju Mednarodnega grafičnega likovnega centra z Zavodom za varstvo

kulturne dediščine Slovenije, Muzejem in galerijami mesta Ljubljane in Arhitekturnim birojem Arrea.

 

Oblikovanje razstave in celostne podobe projekta: Ivian Kan Mujezinović in Mina Fina.

Fotografije: Jaka Babnik.

 

Mesečni program dogodkov objavljamo na spletni strani www.mglc-lj.si.

————————————————————————————————————————–

Iz ateljejev Švicarije

 

Marija Mojca Pungerčar: Predvideno je prehodno obdobje

 

vodstvo po razstavi, 15. 2., ob 18. uri

 

·         Vodstvo po razstavi bo v četrtek, 15. februarja, ob 18. uri, v Ustvarjalnem centru Švicarija
 (1. nadstropje). Po razstavi vodi Marija Mojca Pungerčar.

Predvideno je prehodno obdobje

 

14. 12. 2017–16. 2. 2018

 

Umetnica: Marija Mojca Pungerčar

Kustosinja: Nina Jeza

 

Pri projektu Predvideno je prehodno obdobje umetnica izhaja iz izbora fotografskih posnetkov, s katerimi je v daljšem časovnem obdobju dokumentirala zasebne dogodke, ki predstavljajo ali nakazujejo življenjske prelomnice. Naslov projekta je povzet po davčnem obvestilu. V štirih instalacijah, ki sestavljajo projekt, so fotografije natisnjene na steklo ali tekstil. Natisnjene podobe je umetnica nadgradila z vezenjem in tkanjem, projekt pa vključuje tudi luč, video in zvok.

 

Razstava je na ogled od 14. decembra 2017 do 16. februarja 2018.

 

———————————————————————————————————————–

Informacije

Odnosi z javnostmi: Karla Železnik, 01/241 38 09, [email protected]

 

Delovanje MGLC podpirata: Ministrstvo za kulturo RS, Mestna občina Ljubljana