Drugo predavanja iz cikla Tàpies in slovenska umetnost

0
126

Drugo predavanja iz cikla Tàpies in slovenska umetnost, spremljevalni program ob razstavi Antoni Tàpies, Grafika 1959–1987

•Drugopredavanje iz cikla Tàpies in slovenska umetnost, torek, 10. maj, ob 18. uri: predava Barbara Borčić

Javno vodstvo po razstavi Antoni Tàpies, Grafika 1959–1987v angleškem jeziku, sobota, 7. maj, ob 16. uri

Delavnica za otroke: Puščamo sledi, odtiskovanje z deli telesa, nedelja, 8. maj, 10.00–12.00

 

 

 

Drugo predavanje iz cikla Tàpies in slovenska umetnost

Barbara Borčić: Velik poklon velikemu umetniku

torek, 10. maj, ob 18. uri, Tàpiesov pedagoški laboratorij

 

Velik poklon velikemu umetniku
Leta 2011 je Bogdan Borčić naslikal sliko z naslovom Tàpies. To je bil velik poklon velikemu umetniku informela. Tako kot običajno je veliko platno položil vodoravno in slikal, vsake toliko šel v ateljeju na galerijo in pogledal dol, da je videl celoto. Na gestualno belo slikovno polje je postavil velike črke TAPIES, dodajal živobarvne poudarke in značilen Tàpiesov podpis AT tik nad čokatim črnim križem z malo pismenko. Na zgornje monokromno črno polje je vslikal zeleni križec in slika materije je dobesedno zasijala … To je tudi izhodišče predavanja, ki bo poskušalo prikazati prisotnost informela v umetniški praksi Bogdana Borčića, čemur lahko sledimo v njegovem slikarskem in grafičnem opusu vse od prvega srečanja z deli pariške šole konec 50. let prejšnjega stoletja in zlasti z deli Sugaja, Burrija in Tàpiesa.

 

Ob predavanju bodo na ogled dela Bogdana Borčića.

 

Barbara Borčić

Umetnostna zgodovinarka in svetovalka Zavoda za sodobno umetnost SCCA-Ljubljana. Prejemnica priznanja Izidorja Cankarja (2005). Na področju sodobne umetnosti deluje kot kustosinja, publicistka in urednica s statusom samostojne ustvarjalke na področju kulture. Poleg monografije Bogdan Borčić: Grafike (2001) je avtorica več knjig, publikacij in projektov: Celostna umetnina Laibach. Fragmentarni pogled (2013); Videodokument. Video umetnost v slovenskem prostoru 1969–1998 (1999); Marko A. Kovačič: STVAR 1. In STVAR 2. Kratka zgodovina (1994 in 2006); Postaja DIVA – arhiv video umetnosti Zavoda SCCA-Ljubljana (od 2005).

 

Napovedujemo tretje predavanje iz cikla Tàpies in slovenska umetnost

torek, 31. maj, ob 18. uri, predava dr. Nadja Gnamuš

Materija, predmet in subjekt v slovenskem slikarstvu. Od reprize informela do rekontekstualizacije snovnega po modernizmu

 

————————————————————————————————————————–

Javno vodstvo po razstavi Antoni Tàpies, Grafika 1959–1987v angleškem jeziku

sobota, 7. maj, ob 16. uri

Vodi umetnostna zgodovinarka Renske Svetlin.

 

—————————————————————————————————————————

Delavnica za otroke: Puščamo sledi, odtiskovanje z deli telesa

nedelja, 8. maj, od 10. do 12. ure

Antoni Tàpies v svojih umetninah pogosto upodablja dele človeškega telesa: oči, ušesa, odtise dlani, prstov, stopal … Po umetnikovem zgledu bomo na tokratni nedeljski delavnici pri likovnem ustvarjanju uporabili kar svoja stopala in dlani.
Primerno za otroke, starejše od pet let, in za odrasle, dvorišče Gradu Tivoli. Vodita Nika Rupnik in Anja Guid. Brezplačno, zaželene prijave na
lili.sturm@mglc-lj.si.

 

————————————————————————————————————————

Antoni Tàpies, Grafika 1959–1987

 

Slikar, kipar, grafik in teoretik Antoni Tàpies (1923−2012) se je rodil v Barceloni in je danes eden najbolj znanih katalonskih umetnikov po drugi svetovni vojni. V mednarodnem prostoru je prisoten od sredine petdesetih let prejšnjega stoletja in je eden glavnih predstavnikov informela. Sedemkrat je sodeloval na ljubljanskem grafičnem bienalu, prvič leta 1967, in takoj prejel veliko nagrado. Njegova umetnost je močno vplivala tudi na takratno generacijo slovenskih avtorjev, ki se jih je dotaknil informel, to so bili Janez Bernik, Andrej Jemec in Bogdan Borčić.

 

Razstavo smo pripravili v sodelovanju s Fundació Antoni Tàpies, ki jo je leta 1984 v Barceloni osnoval umetnik sam za promocijo in razširjanje sodobne umetnosti.

 

Kustosinja razstave je Núria Homs.

Koordinatorki razstave sta mag. Yasmín Martín Vodopivec in mag. Breda Škrjanec.