Ta konec tedna štirje muzeji na Metelkovi pripravljamo
· Sobota, 1. junija 2013, ob 10. uri v NMS – Metelkova
Kaj so zakladi? Ali resnično obstajajo? Mar so zakladi zastonjski dar z neba ali nagrada za spretnost in pogum? Pridi in se nam pridruži na pustolovski avanturi, polni pasti in preizkušenj, na kateri bomo spoznali in prevzeli vloge najbolj slavnih piratov in piratk: od Črnobradca do Jacka Sparrowa in Alwide ter mnogih drugih. Z zadostno mero poguma in piratskih zvijač ti bo morda uspelo odkriti, kje v muzeju je skrit pravi pravcati zaklad. Za nagrado si bomo izdelali zakladno skrinjo.
Delavnica je primerna za otroke od 6. leta dalje. Trajanje: 120 minut. Udeležba je brezplačna. Izdelke, narejene na delavnicah, otroci odnesejo domov.
Udeležba je omejena. Nakup vstopnic je mogoč tudi v predprodaji. Če se želi delavnice udeležiti otrok, mlajši od 8. let, naj bo med delavnico v spremstvu odraslega. Vstopnico je dolžan poravnati tudi spremljevalec.
· Nedelja, 2. junija 2013, ob 12. uri v NMS – Metelkova
Javno vodstvo po razstavi Zgodovinske in umetnostne zbirke: Hribarjevo obdobje (prehod iz 19. v 20. stoletje, zadnji dve desetletji 19. in prvi 20. stoletja, župan 1896–1910)
Vsako prvo nedeljo v mesecu vam razkrivamo utrinke z razstave Zgodovinske in umetnostne zbirke. Tokrat bo poudarek na času županovanja Ivana Hribarja in ljubljanskem meščanstvu med letoma 1861 in 1918. Vodi dr. Maja Lozar Štamcar.
Slovensko meščanstvo se je v zadnjih desetletjih 19. stoletja gospodarsko in politično zelo okrepilo in po zgledu Dunaja in Prage začelo preoblikovati Ljubljano v moderno narodno prestolnico. Ljudje so bili povezani v številnih kulturnih in športnih društvih. Rasle so bančne palače, šole, tovarne, nova muzejska stavba, gledališče, Narodni dom, paviljonska bolnišnica, palača deželnega zbora. Mesto je dobilo sodobno kanalizacijo, vodovod, pokopališče. Potres leta 1895 je dodatno omogočil gradnjo sodiščnega kompleksa, mogočnih stavb z velikimi udobnimi stanovanji v središču in elegantnih vil z vrtovi na obrobju mesta. Razvijajočo potrošniško družbo so vabile številne trgovine, zlasti elegantna Urbančeva. V Sloveniji se je pospešeno razvijal turizem, topliški, morski, planinski. Naši mojstri so se uspešno predstavljali na svetovnih razstavah, od dunajske leta 1873 in v naslednjih desetletjih v Parizu in ZDA (leta 1904 arhitekt Plečnik v St. Louisu). Secesijski slog in dela slovenskih impresionistov odsevajo svetlobo, svežino in polet Hribarjevega časa.
Vstop prost!