Grad Rajhenburg v pravljični podobi tudi z denarjem EU

0
557

Vzorno  prenovljen oživlja nenavadne srednjeveške zgodbe, se spominja naprednih  menihov Trapistov in tragičnih usod slovenskih pregnancev

 

Visoko nad Savo se na skalnatem pobočju bohoti pred kratkim obnovljeni brestaniški  grad Rajhenburg, ki  je enajst stoletij  krojil usodo teh krajev. Medtem ko številni slovenski gradovi žalostno propadajo, češ da  ni denarja, so v  Krškem združili moči in se v kratkem času dokopali kar do treh milijonov evrov iz skladov EU, ostala dva milijona sta prispevali država in krška občina. Tako je grad zablestel v vsej svoji arhitektonski lepoti, dopolnjen z zgodbami vse od romantike, renesanse, gotike in baroka. A najbolj pretresljive je povzročill nemški okupator, ki je grad spremenil v ječo slovenskih pregnancev.

 Slava, tragedije in izumrtje Rajhenburžanov

Zgodovina gradu se je začela pisati davnega leta 895 z leseno utrdbo. Čez slabo stoletje in pol je  bogati salzburški nadškof Konrad tu zasnoval kamniti grad z mogočnim obzidjem. Ime je dobil po plemiški družini Rajhenburg,  katere član, vitez Reinprecht II. je bil koncem petnajstega stoletja vrhovni poveljnik vojske cesarja Maximiljana. Bil je slaven in zgodovinarji  so ga našli na sliki, oblečenega v razkošno žametasto tuniko, obrobljeno s krznom in ga kot lutko predstavili v eni od grajskih soban. Rod ali dva za njim  so Rajhenburžani izumrli. A družina  plemičev je doživela tudi nenavadno tragedijo, ko sta na smrt skregana brata Nicklausch in Joerg leta 1434 hkrati  drug drugemu pognala kroglo v čelo. Zato so ju pokopali obrnjena drug od drugega. Lobanji,  nista razstavljeni, na ogled pa je lutka enega od nesrečnih bratov. Ker so bili Rajhenburžani  pomembni za zgodovino gradu, bo Kulturni  dom Krško, upravitelj gradu,  prihodnjo jesen pripravil razstavo o tej družini.

Freske, alabaster na oknih, prodniki v tlaku

Rajhenburžani so gradu dodali dvonadstropno gotsko kapelo, odkrito ob prenavljanju. Pozornost vzbujajo ostanki  renesančnih fresk. Zanimiv  je prizor iz legende o sveti Kunigundi, luksenburški plemkinji in po smrti moža Henrika II cesarici, pred tem obtoženi prešuštva. Nedolžnost je morala dokazati s hojo po razbeljeni žerjavici, ne da bi se opekla. Zgodovinarji domnevajo, da so Rajhenburžani s tem hoteli pokazati svoje krščanske kreposti. Deli starodavnih fresk so ostali tudi na stenah dvorišča. Eno od oken v  romanskem delu gradu je namesto stekla pokrito z alabastrom kot nekoč. Restavrirali so vse kamnite portale, stebre, del dvorišča in mostovža pa so tlakovali  z rečnimi prodniki iz Save. Mostovž so zgradili na novo in predstavlja piko na i čarobnega Rajhenburga, namenjenega vrsti dogodkov,muzeju in izletnikom. V gradu je tudi restavracija in muzejska trgovina. Na novo pripravljajo razstavo o pregnancih, ki jih  je nemški okupator tu zbiral  in jih pošiljal v taborišča.

 Čokolada menihov Trapistov za cesarja

Rajhenburg  ima za seboj koristno obdobje francoskih menihov Trapistov, ki so kupili grad 1881.leta  Ta red sodi med najstrožje, saj se niti pogovarjati niso smeli med seboj. Na jedilniku ni bilo ne mesa, ne jajc, torej so bili prvi vegani pri nas. Le sir – še danes znan kot trapist- so si privoščili, saj so ga sami izdelovali. Na več skorajtri sto hektarih  velikem posestvu – danes v lasti celjske škofije – so se ukvarjali s poljedelstvom, živinorejo, vinogradništvom, čebelarstvom. Bili so napredni: imeli so prvi traktor v Zasavju, zgradili so elektrarno na bližnjem potoku, napeljali so trikilometre dolg vodovod in celo telefon. Posebej znani so bili po čokoladi, ki so jo izvažali po vsej Evropi . Cesar Franc Jožef jim je zanjo podelil častni naziv Imperial, kar je bilo potem ime čokolade. To tradicijo, a le v butični izdaji. nadaljujejo v čokoladnici, ki jo bodo še nekoliko povečali. Po  kakovosti  bi z ročno izdelanimi bonboni lahko tekmovali s slavnimi Mozart  kroglicami. Tudi grad  ne zaostaja za avstrijskimi.  Vse se da, če se hoče. Če pa občina ni sposobna zbrati ne moči, ne denarja iz EU skladov, se zgodba o prenavljanju gradu vleče kot jara kača, kar se dogaja Turjaškemu gradu. Urejen je le deloma: kapela in razstava o Trubarju, potem grajska kapela in poročna dvorana.  a izletniki odhajajo žejni in lačni. Občina Velike Lašče je ena tistih občin, ki si iz EU ni pridobila niti centa.