HRANJENJE PTIC POZIMI NA SVOJEM VRTU – PTIČJE KRMILNICE

0
693

Pozimi ptice težje pridejo do hrane, saj ni več žuželk, s katerimi so se prehranjevale čez poletje in v jeseni,  semena  pa  so  zakopana  bodisi pod snegom  ali pa so že pošla . Ptice  se zato  približajo naseljem, kjer  najdejo več hrane. Ali naj pticam pomagamo s hrano, je dilema, saj nekateri trdijo, da bi ptice preživele tudi brez naše pomoči. Večina  strokovnjakov trdi, da je pravilno hranjenje za ptice zelo dobrodošlo, saj je nenazadnje  človek posegel v naravo, jim vzel prostor (posebno v mestih) in hrano. Tudi vreme se spreminja, nihanja so pozimi ekstremna, zato bo malo pomoči pticam gotovo dobrodošlo.

Pri hranjenju ptic pa gre še za nekaj več, ptice lahko opazujemo, s hranjenjem pa jih tudi privabimo, da se bodo  poleti zadrževale na našem vrtu  in uničevale  mrčes. Če imamo otroke ali vnučke  jih vključimo v hranjenje ptic ali celo v izdelovanje  krmilnic in pogačic, saj je to odlična pedagoška metoda, ki pomaga  pri izobraževanju otroka za življenje  in zavedanju ter  spoštovanju  narave in vsega živega. 

Kako pravilno hranimo ptice, smo zvedeli  na Društvu za opazovanje  in proučevanje ptic, ki je izdalo tudi brošuro  Hranjenje ptic pozimi.

DOBRO JE VEDETI

·         Krmiti začnemo novembra, ko se temperature spustijo do zmrzali ali ko zapade sneg, prenehamo pa postopno spomladi, ko se otopli.

·         Krmilnica naj bo velika toliko, da vanjo spravimo največ  pol kg semen.

·          Hrano nasujemo vsak dan ob približno istem času. Tudi če je povpraševanje veliko, hrane ne povečujmo. Bistveno je, da je  hrana na voljo za ptice ob zori in ob mraku, ko ptice najbolj potrebujejo energijo.

·         Poleg hrane ptice potrebujejo tudi pesek in vodo.

·         Krmilnica  in lojene pogače, mora biti na takem mestu, da ptice na bodo  postale plen mačk.

·         Krmilnico moramo redno čistiti, saj bi se sicer lahko  prenašale bolezni in zajedavci.

 

S ČIM HRANIMO PTICE

¾     Kupimo že pripravljeno mešanico za hranjenje ptic. Najbolj univerzalna hrana so sončnična semenaali mešanica sončničnih semen, prosa , ovsa, pšenice in semen konoplje.(ščinkavec, čižek, dlesk, poljski in domači vrabec, velika sinica, plavček, brglez, veliki detel, turška grlica, …) Odlična hrana so tudi bučna semena, lešniki , orehi, kosmiči, oluščena semena sončnic, suhe fige, nekateri briketi, jabolka, rozine in  tudi kaki.

¾    Nekatere ptice  iščejo hrano na tleh, zato je dobro, da  hrano nasujete tudi  na tla,npr.  sončnična semena  za ščinkavce, sadje za kose, taščice itd.

¾    Ptic ne hranimo z ostanki kuhane in soljene hrane. Pri tem  se držimo  navodil, da jih hranimo samo s pičo , ki je pticam dostopna tudi v naravi.

¾    V dneh , ko so temperature globoko pod ničlo, pticam obesimo  lojene pogače, ki jih lahko poceni izdelamo  tudi sami.

¾    Če načrtujemo  zasaditev vrta, tedaj  lahko pomislimo tudi na ptice in zasadimo rastline, katerih semena ali plodovi so primerna hrana za ptice .To so: šipek, češmin, enovratni glog, panešplja, navadna krhlika, navadna trdoleska, navadna kalina, ognjeni trn, jerebika, tisa, rdeč dren, kovačnik, božje drevce, brogovita, črni bezeg, bršljan, črni trn, skorž, divja trta.

 

PTIČJE KRMILNICE LAHKO NAREDIMO SAMI

                                                                                                           

Ptičje krmilnice  lahko kupimo ali pa jih  naredimo sami. Najbolj običajne so ptičje krmilnice iz lesa, zasledimo pa tudi   krmilnice iz drugih materialov. Za krmilnico je  bistveno, da imajo streho , da se hrana ne moči in da  so narejene tako, da bodo ptice lahko pristajale.  Na sliki so različne krmilnice: krmilnica Ribničan , krmilnici, ki sem jo naredila sama iz lonca za rože in  krmilnica iz lesa, na katerega sem s kokosovo »  nalepila« semena ter  moderna krmilnica oblikovalca Metoda Burgarja.

 

Kako enostavno naredite ptičjo krmilnico si oglejte v knjigi Maje Matilde Remic HOBI USTVARJANJE, več kot 250 zamisli ustvarjanja v različnih materialih in tehnikah

 www.hobi-ustvarjanje.si