Oktobra dve leti nazaj se nam je zdelo prav fino, da smo od Holdinga Slovenskih elektrarn in domačih elektrodistribucijskih podjetij prejeli podarjeno varčno sijalko. Z akcijo so nas namreč želeli spodbuditi k bolj učinkoviti rabi električne energije. Pred 1. septembrom 2009, evropskim rokom za ukinitev 100-vatnih in matiranih žarnic, pa se (menda po vsej Evropi) soočamo z ravno nasprotnim bumom – zdaj mrzlično kupujemo zaloge “starih” žarnic, s katerimi so trgovine zelo dobro založene.
Vzrok, zakaj je prišlo do te nasprotne reakcije, se verjetno skriva v predsodkih, ki jih imamo pred “novo” generacijo sijalk. Vsi smo že slišali zgodbe tistih, ki so njihovo kakovost že preverili, da je svetloba iz novih žarnic medlejša in “hladnejša”, groza, celo utripajoča, pa še barve so popačene, njihova največja slabost pa naj bi bila vsebnost strupenostrupenega (!) živega srebra. Kaj niste brali o tem v domačih časnikih? Bognedaj, da jo po naključju razbijemo – pred najhujšim nas lahko obvarujejo le do natančnosti izvedeni varnostni ukrepi (odpiranje vseh oken, zapuščanje prostora, shranjevanje nevarnih ostankov v najbolje steklen, dobro zaprt kozarec ter, končno, njegova oddaja v zbirni center za nevarne odpadke).
Prednosti varčne luči v naših glavah očitno ne presežejo negativnih slabosti – pa čeprav so med njihovimi glavnimi nalogami varovanje okolja, nižja poraba električne energije (kar petkrat manj od “običajnih”), hkrati pa je njihova življenjska doba do osemkrat daljša. Da ne izgubljam besed o tem, da je vsebnost zloglasnega živega srebra (v povprečju dva do štiri miligrame) v varčnih sijalkah manjša kot v živosrebrnih termometrih, ki smo jih do nedavnega še vsi (mnogi pa še zmeraj) veselo uporabljali. In lomili tudi. Ah, kako veselo smo se, otroci, igrali z zanimivo zmuzljivo snovjo in jo na vse pretege skušali ujeti.
Na kar bi bilo porabnike v resnici potrebno opozarjati, je to, da varčne sijalke (sicer že od leta 2006) spadajo med elektroodpadke in se jih torej ne sme odlagati med navadne (t. i. ostale) odpadke. Pa se bo marsikdo gotovo (spet) obregnil tudi ob to, češ, zdaj pa naj še to žarnico okoli vozim. Kar se mene tiče, se je simpatične akcije spomnila ena od domačih trgovskih verig. V njihovih centrih imajo postavljene ustrezne zbiralnike, hkrati pa bodo do konca leta za vsako prejeto odsluženo sijalko delili kupone za brezplačne nove. Sijalke pa bodo v reciklažnih nebesih do 95 odstotkov zaživele v novi podobi. In ko se boste že odločili za tako ozaveščeno dejanje, si poleg zbirnikov sijalk oglejte še bogato ponudbo na prodajnih policah, privoščite si kakšno malenkost za vašo dušo. Da bo volk sit, koza pa cela.
Viri:
http://www.ps-promis.si/index.php/izdelki/govena/kaj-moramo-vedeti-pri-nakupu-varne-arnice
http://www.energijasi.com/index.php?id=275
http://www.delo.si/clanek/69125
http://www.vecer.com/clanek20090316005415995
cc: Naj živijo potrošne žarnice! Nedeljski dnevnik (23. 8. 2009). 34.