Kaj se skriva za neutešenim otroškim jokom?

0
281

 

„Jok je vedno poziv na pomoč,“ trdi dr. Dan Levy, profesor splošne pediatrije na Univerzi Maryland. „Dojenčki imajo zelo omejene možnosti pritegnitve pozornosti, zato je jok pomemben faktor, s katerim pritegnejo pozornost na svoje osnovne potrebe.“

 

Jok je način komunikacije, ki pa pogosto zmedenim staršem ne pomaga razumeti, katere dojenčkove potrebe bi bilo potrebno zadovoljiti. Ali je dojenček lačen? Koliko časa je preteklo, odkar ste zadnjič zamenjali plenice? Ali pa je morda le zaspan?

 

Odkrivanje vzroka joka

 

Uskladite se z vašim otrokom ter opažajte, kdaj najpogosteje joka. Ali se vam zdi, da večinoma joka v določenem delu dneva, na primer zvečer? Morda je razdražljiv. Po celodnevnem odkrivanju novosti – od opazovanja družine pa do odkrivanja novih zvokov – je vsakemu dojenčku dobrodošel kratki predah v miru in tišini. Ste morda opazili, da najpogosteje joka zjutraj? Ste v naglici, ko ste ostale družinske člane pospremili v šolo ali službo, pozabili na čas priprave obroka?

S poslušanjem dojenčka boste pričeli odkrivati razloge vznemirjenosti po tonu njegovega glasu. Večina staršev lahko prepozna pomen joka po višini glasu, tonu in vztrajnosti. Kričeč, vztrajen in dolgotrajen jok je znak tesnobe. Druga skrajnost je pridušen jok, ki enostavno pomeni „želim si več pozornosti“.

Pravilna reakcija

Ali morate ignorirati jok, če mislite, da dojenček joka le zato, ker si želi več pozornosti? Avtorica knjige The Natural Child: Parenting from the Heart trdi, da joka ne smemo ignorirati. "Ignorirati otroški jok je kakor ignorirati opozorilni signal detektorja dima, ker vam gre na živce. Ta signal vas opozarja, da bi morali reagirati."

 

Če ne boste reagirali na otroški jok, bodisi zaradi strahu, da ga ne razvadite, ali pa iz čiste frustracije, boste ogrozili medsebojno zaupanje. To zaupanje dojenčku pomeni, da boste reagirali, ko želi komunicirati z vami. Več boste komunicirali, hitreje boste razumeli, kaj vam želi reči. Raziskave so dokazale, da otroci, na katere jok se reagira, razvijejo večji občutek varnosti do osebe, ki jo neguje. Novorojenčki ne poskušajo manipulirati s starši, temveč signalizirajo, da potrebujejo pomoč.

Bodite prisebni

Bodite pripravljeni – številni dojenčki lahko jokajo tudi do tri ure na dan. Ko ste poskusili vse – od hranjenja, nošenja, menjanja plenic, kopanja v topli vodi ter se vam zdi, da nič ne pomaga, ne dopustite, da vaša frustracija izmakne kontroli. Zavejte se, da dojenčki morajo jokati. Ko občutite, da bi lahko izgubili potrpežljivost, prosite osebo, ki vam je blizu, da vam priskoči na pomoč, vi pa odidite na sprehod. Že sprememba okolja lahko dobro vpliva tako na vas, kakor tudi na dojenčka.

 

Dojenčki včasih slabo reagirajo na visok glas, zato naj, ko se mama izčrpa, vlogo prevzame oče. Očetov glas je namreč globlji in otrok se bo – še posebej, če ima glavo naslonjeno na njegove prsi – hitro umiril.

 

Naučiti se prepoznati vzrok joka je ena najtežjih sposobnosti, ki jo boste osvojili. Če se zavedate, da ima otroški jok svoj pomen, boste kaj hitro ugotovili, kaj potrebuje vaš malček.