Drage bralke, dragi bralci, kaj veste o čustvih?
V knjigi ( v priročniku) za upravljanje odraščajočih možganov (dr. JoAnn Deak in dr. Terrence Deak, Založba Grlica)
sem prebrala v poglavju Izkusi čustva:
Eden od ključev za rast STPM (poleg nenehne uporabe) je povezovanje izkušenj s čustvenim delom možganov. Kateri od teh dveh primerov učinkoviteje krepi STPM?
STPM ni edini del možganov, ki sodeluje pri vživljanju in drugih vidikih družbenih stikov. S stališča možganov je čustvena bolečina (kot jo čutiš, kadar se se iz tebe norčujejo) zelo podobna fizični bolečini (kadar te piči čebela). V zelo domiselni raziskavi pred nekaj leti so znansveniki opazovali možgane ljudi, ki so odigrali igro s prijateljskim računalnikom. Čez nekaj časa je računalnik oznanil, da se noče več igrati, in tako povzročil, da se je človek počutil družbeno izključenega. Raziskovalci so ugotovili, da je tudi najmanjša bolečina ob zavrnitvi računalnika (ki sploh ni človek!) povzročila aktivacijp anteriorne cingulatne skorje (ACS), isti del možganov, ki se sproži, če si na primer pripneš prst ali raniš koleno. Te ugotovitve nam povedo dve pomembni stvari.
Prvič;;tvoji možgani imajo samo eno pot, ki prevede tako fizično kot psihološko bolečino, in drugič, da je družbena zavrnitev resnično boleča! Naslednjič; ko te bo mikalo, da bi se norčeval iz koga ali ga zaprl v omarico, se poskusi domisliti česa pozitivnejšega. Tako nekomu ne boš le polepšal dneva, temveč boš okrepil tudi svoj STPM in povečal moč svojih možganov!
Priročnik toplo priporočam v branje!
Prijetno branje in raziskovanje!