V mednarodnem tednu gluhih in naglušnih bomo spoznavali neandertalčevo piščal ‒ najstarejše glasbilo na svetu ter eno izmed najlepših in najbolje ohranjenih situl – situlo z Vač. Posebne pozornosti bodo deležni tudi kip Emonskega meščana – izjemna muzejska redkost ter nekateri drugi izbrani predmeti. Zanimivo bo!
Pridružite se soavtorici razstave Katji Špec, ki bo predstavila srednjeveško naselbino ob reki Krki, v mejnem prostoru med nemškim cesarstvom in ogrsko državo, kamor so pogosto vpadali osmanski Turki.
V Narodnem muzeju Slovenije želimo dediščino, ki jo hranimo približati tudi različnim ranljivim skupinam. Tako že od pomladi 2022 izvajamo program po domovih za starejše, ki je namenjen osebam obolelim za demenco. Zdaj bomo svoje delovanje še nadgradili s certifikatom Demenci prijazna točka.
V pripravah na razstavo Nekoč je bil Gutenwerd so strokovnjaki iz Narodnega muzeja Slovenije in več drugih raziskovalnih ustanov opravili vrsto naravoslovno-tehničnih raziskav posameznih predmetov in snovi, ki izhajajo z arheoloških izkopavanj.
Zadnja septembrska sobota v Tednu ljubljanskega turizma bo posvečena tudi srednjemu veku! V Narodnem muzeju Slovenije vas čaka bogat program za vse: na prostoru pred muzejem si lahko ogledate srednjeveški bivalni šotor s pohištvom in posodjem, opazujete mojstre pri prikazih obrti, se srečate z ljudmi, oblečenimi v srednjeveška oblačila, spoznavate vsakdanje življenje v srednjem veku.
Muzeokurz je štiridnevni izobraževalni program, ki v strnjeni obliki predstavi vsa področja in postopke muzejskega dela. Poudarek je na prikazu praktičnih vidikov, zato so teme predstavljene v enakovrednem razmerju predavanja in vaj. Namenjen je uvodni seznanitvi z muzejskim delom, primeren je zlasti za študente, pripravnike in ljubitelje muzejskega dela.
Udeleženci štiridnevne delavnice se bodo spoznali z osnovami knjigoveštva, obrti, ki počasi izginja v pozabo. Po ogledu različnih vrst vezav iz minulih obdobij si bo vsak izdelal svojo lastno knjigo! Med delom bomo osvojili vse osnovne postopke pri nastajanju knjige: od zgibanja pol in šivanja do končnega izdelka.
Na razstavi predstavljamo izsledke projekta Blišč in beda prazgodovinskega brona: negovska čelada iz Podzemlja, ki je pod mentorstvom profesorjev in profesoric ter raziskovalk in raziskovalcev različnih fakultet in drugih ustanov združil študentke in študente arheologije, konservatorstva in restavratorstva, materialov in metalurgije ter grafike. Projektna skupina se je podrobno posvetila negovski čeladi s Pezdirčeve njive v Podzemlju, da bi preučila tehnologijo izdelave bronastega zaščitnega pokrivala iz 4. stoletja pred našim štetjem.
Kakšno je bilo vsakdanje življenje v srednjeveškem trgu Gutenwerdu? Kakšna je bila usoda naselbine, potem ko so jo leta 1473 napadli Turki? Kako so jo po 500 letih odkrili arheologi in kaj vse so tam izkopali?
Srednjeveški trg Gutenwerd (danes Otok pri Dobravi na Dolenjskem) je na razstavi predstavljen v okviru srednjeveške pokrajine ob Krki in dežele Kranjske, pa tudi v mejnem prostoru med nemškim cesarstvom in ogrsko državo, kamor so pogosto vpadali osmanski Turki.
Vljudno vas vabimo na obisk romantičnega gradu Snežnik!
Ogledi potekajo od ponedeljka do petka vsako polno uro od 11. do 15. ure (zadnji ogled ob 15. uri). Ob sobotah in nedeljah so ogledi vsako polno uro od 10. do 16. ure (zadnji ogled ob 16. uri).
Sprejel vas bo grajski vodnik, saj so ogledi mogoči samo v njegovem spremstvu.
V času porok je ogled muzeja prirejen.
Priporočamo predhodne najave (za skupine je najava obvezna):
T. 01/705 78 14, E. grad.sneznik@nms.si
Najave potrjujemo od ponedeljka do petka.