Ko slišim besedo sramota, pomislim na nekaj sramotnega, na nekaj, česar se človek sramuje.
In zelo me je k branju pritegnil že sam naslov, saj me je zelo zanimalo, kaj je bila ta sramota. Vem, da to tudi vas zanima, a vam žal tega ne bom še izdala, vendar ne skrbite, saj boste izvedeli.
Pisatelj te knjige je Robert Swindells, ki je bil rojen 20. 3. 1939 v Brakfordu. Zbirka je Odisejeva in natisnjena je bila v Mladinski knjigi.
Martha je bila revno dekle in bila je hčerka ‘pravičnih’. Ja, sliši se, kot da bi bili res tako pravični, vendar v resnici niso bili taki. To so bili ljudje, ki so neizmerno verovali v Boga. Družina je bila čisto ekološka, v trgovini pa so kupovali le najnujnejše stvari, še obleke so si sami šivali. Zaradi tega je bilo dekle deležno mnogih posmehovanj in zaničevanj, ni imela prijateljev. Vse se je spremenilo, ko je na šolo prišel novi učenec Scott, ki je postal edini Marthin prijatelj. Seveda so zaradi tega tudi njega zaničevali, vendar se on ni vdal, saj jo je želel bolje spoznati in je do nje čutil nekaj zelo posebnega. Skupaj sta počela marsikaj, v šoli sta se zabavala, spoznavala, drugače pa sta se včasih na skrivaj dobila. Vedela je, da mu lahko zaupa, zato mu je v trenutku rekla: »Oče me pretepa, iz hiše je vrgel mojo sestro Mary, ko je bila stara 12 let.« Fant se je zgrozil in je hotel njenega očeta prijaviti policiji, vendar ga je dekle le stežka ustavilo. Martha je bila vedno zvečer sama doma, in enkrat, ko je bilo temu tudi tako, je Scott prišel k njej domov. Malo je bila jezna nanj, saj mu je rekla, da naj ne hodi k njej, a ga je vseeno spustila notri. Nekaj časa je bilo vse mirno, vendar so se čez nekaj časa zaslišali kriki Sramote. To so bili za dekle odločilni trenutki, saj je morala fantu zaupati vso resnico: »Marijina deklica je, moja starša sta ji jo vzela, ona pa je bila šest let v kleti.« Ta se je zgrozil in ji obljubil, da bo s pomočjo računalnika našel Mary. Zares je storil, kar ji je obljubil, a seveda ni bilo tako lahko. Mary je prišla in iz kleti vzela Sramoto, iz hiše pa Martho. Skupaj so odšle živet drugam. Martha je hodila v drugo šolo, kjer so jo imeli vsi radi, s Scottom pa se je dopisovala po internetu, saj jo je sestra vse o računalnikih naučila. In s tem se zgodba konča.
Martha je bila zelo prijazno, pridno, ubogo, dobro dekle, pa vendar je bila tudi zelo sanjava in domišljava. Želela si je svobode in miru, in to je tudi dobila s Scottovo pomočjo.
Najboljše mi je bilo takrat, ko se je vse uredilo in je šla Martha živet drugam in je hodila na drugo šolo. Pri tem dogodku pa mi ni bilo všeč to, da sta se morala s Scottom ločiti, saj sta postala zelo dobra prijatelja, oziroma več kot to.
V knjigi vidim ekološko tematiko. Pri Marthi doma niso imeli računalnika in tudi ne televizije, pa še obleke so si sami šivali. Pri tem so zelo veliko prihranili pri elektriki in denarju. Večji problem pa je bil pri Scottu, saj je bil preveč zasvojen z računalniki.
To knjigo bi priporočala vsem, ki radi berejo zelo napete in zabavne knjige, polne preobratov. Ko to knjigo začneš brati, kar ne moreš nehati, saj te zanima, kaj se bo v nadaljevanju zgodilo. V tej knjigi boste tudi izvedeli, da pravični niso vedno ravno tisti res pravični. Resnično upam, da sem vas s tem besedilom navdušila in da boste z navdušenjem šli v knjižnico in si sposodili to knjigo in jo prebrali.
Avtorica: Manca Andolšek, 7. a razred
Mentorica: Ema Sevšek, prof. slovenščine
Šola: JVIZ OŠ Dobrepolje
Videm 80
1312 Videm – Dobrepolje