KONCERT SAMOSPEVOV

0
474

Marta Močnik Pirc, sopran

Andreja Kosmač, klavir

 

ponedeljek, 19. januar 2015, 19.30

Ljubljana, Viteška dvorana v Križankah

 

vstop prost

 

Program:

 

 

DOMINICK ARGENTO (1927)

Six elisabethan songs / Šest elizabetinskih pesmi:

Spring / Pomlad (Thomas Nash)

Sleep / Spanec (Samuel Daniel)

Winter / Zima (William Shakespeare)

Dirge / Žalostinka (William Shakespeare)

Diaphenia / Diaphenia (Henry Constable)

Hymn / Hvalnica (Ben Jonson)

 

DAVORIN JENKO (1835–1914)

Strunam (France Prešeren)

Slovenka (Miroslav Vilhar)

Moja zvezda (N. M. Špun, prevedel J. Močnik)

 

KATARINA PUSTINEK RAKAR (1979)

Strunam (po Francetu Prešernu)

Uspavanka (Neža Maurer)

Po prečuti noči (Mila Kačič)

 

GAŠPER JEREB (1985)

Ko se je porajalo jutro (Tone Kuntner)

Ledene rože (Feri Lainšček)

Zvestoba (Mila Kačič)

 

 

DAMIJAN MOČNIK (1967)

4 samospevi na besedila Jožeta Udoviča (noviteta):

Spusti ptice želja

Kaplje teme

Beseda

In vendar

 

RICHARD STRAUSS (1864–1949):

Die Nacht / Noč, op. 10, št. 3 (Hermann von Gilm zu Rosenegg)

Schön sind, doch kalt / Lepe so, a hladne, op. 19, št. 3 (Adolf Friedrich, Graf von Schack)

Schlagende Herzen / Utripajoči srci, op. 29, št. 2 (Otto Julius Bierbaum)

Ständchen / Podoknica, op. 17, št. 2 (Adolf Friedrich, Graf von Schack)

Du meines Herzens Krönelein / Mojega srca kraljična, op. 21, št. 2 (Felix Ludwig Julius Dahn)

Ich schwebe / Lebdim, op. 48, št. 2 (Karl Friedrich Henckell)

 

 

 

MARTA MOČNIK PIRC je solopetje študirala na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu prof. Irene Baar. V času študija je prejela študentsko Prešernovo nagrado. V letu 2006 je zaključila podiplomski študij na Kraljevem konservatoriju v Haagu na Nizozemskem, kjer je svoje znanje poglabljala z Barbaro Pearson in Diane Forlano na oddelku za klasično glasbo ter z Jill Feldman in Michaelom Chanceom na oddelku za zgodnjo glasbo. Izpopolnjevala se je pri številnih znanih pedagogih in pevskih solistih (John Potter, Ian Honeyman, Stephan van Dyck, Emma Kirkby) in se z osvojenimi nagradami in priznanji potrdila na slovenskih in mednarodnih pevskih tekmovanjih. V zadnjem času svoje pevsko znanje nadgrajuje pri Dunji Vejzović. Kot solistka nastopa na samostojnih recitalih, sodeluje v komornih ansamblih (Trio Seraphim, Capella Carniola), pri prvih izvedbah sodobne glasbe ter pri izvedbah vokalno-instrumentalne literature. Nastopala je v Vokalnem abonmaju Slovenskega komornega zbora, z Orkestrom Slovenske filharmonije, s Komornim ansamblom Slovenicum, Simfoničnim orkestrom Akademije za glasbo, Komornim orkestrom Wiener Academie, Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija, z Münchenskim simfoničnim orkestrom, Baročnim orkestrom Kraljevega konservatorija in opernega orkestra HNK Rijeka pod vodstvom priznanih domačih in tujih dirigentov (Uroš Lajovic, Janos Kovacs, Martin Haselböck, Ryo Terakado, David de Villiers, Evan Christ, Martina Batič, Mate Bekavac, Mirosław Jacek Błaszczyk, Nada Matošević in drugi). Poleg razgibane koncertne dejavnosti poučuje solopetje in vokalno tehniko v Zavodu sv. Stanislava v Ljubljani.

 

Pianistka ANDREJA KOSMAČ je z odliko diplomirala na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu prof. Dubravke Tomšič Srebotnjak. Po diplomi se je izpopolnjevala pri prof. S. Gadžijevu, prof. M. Van den Hoeku na dunajskem Konservatoriju ter na mojstrskih tečajih pri profesorjih J. Lateinerju, L. Brumbergu, S. Falvaiu, R. Vardu in O. Maisenbergu. Že v času študija je imela več samostojnih in komornih koncertov v Sloveniji, Avstriji, Italiji in Veliki Britaniji. Sodelovala je na številnih tekmovanjih in prejela vrsto prvih nagrad: Mozartovo klavirsko tekmovanje v Ljubljani 1991, TEMSIG 1992 in 1995, Mednarodno klavirsko tekmovanje Konzerteum v Grčiji 1995. Leta 1996 je prejela Študentsko Prešernovo nagrado Akademije za glasbo. Snemala je za RTV Slovenija, italijanski RAI ter s flavtistom Matejem Zupanom izdala zgoščenko z deli C. Reineckerja. Kot solistka je igrala z orkestrom SGBŠ, orkestrom Slovenske filharmonije, s Simfoniki RTV Slovenija, leta 2004 pa je kot predstavnica Slovenije nastopila z moskovskim komornim orkestrom Kremlin. Trenutno se posveča predvsem igranju komorne glasbe. Na recitalih in koncertih nastopa z uveljavljenimi domačimi in tujimi umetniki, predvsem s pevci in flavtisti (M. Robavs, P. Brodnik, B. Kozelj, M. Močnik Pirc, K. Konvalinka, M. Trček, M. Kobal, J. Vidic, K. Stražanac, M. Zupan, K. Šantl Zupan, T. Peterson, J. Balint, A. Oliva, J. Beaudiment, S. Vella, M. Larrieu, P. L. Graf). Kot korepetitorka pogosto sodeluje na mojstrskih tečajih, ki jih vodijo vrhunski umetniki.  Kot pedagoginja je dejavna na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani, kot umetniška sodelavka pa tudi na Akademiji za glasbo v Ljubljani.

 

 

Koncertni cikel Glasbene matice Ljubljana sofinancirata Mestna občina Ljubljana in Ministrstvo za kulturo RS. Koncert je organiziran v sodelovanju s Festivalom Ljubljana.