Konec tedna v NMS

0
126

Otroci, vabimo vas na delavnico

PRINCESE, GRADOVI IN SKRINJA ČUDES,

v soboto, 6. julija, ob 10. uri,

v Narodnem muzeju Slovenije – Metelkova

""

Srednji vek pogosto spremlja pridevnik ‘temačen’. V kolikšni meri je bilo temu res tako, bomo ugotavljali s spoznavanjem srednjeveške družbe, njenih navad in pravil. Vnaprej pa lahko povemo, da srednji vek ponuja marsikaj prijetnega. Tudi poslušanje srednjeveške glasbe zna biti zanimivo, srednjeveška umetnost veličastna, družabne igre pa celo bolj zabavne, kot današnji načini kratkočasenja.

 

Delavnica je brezplačna in primerna za otroke od 6. leta dalje.

Vsako prvo nedeljo v mesecu je vstop v Narodni muzej Slovenije brezplačen!

7. julija smo za vas pripravili tudi dve vodstvi po razstavah.

 

·         Ob 12.  uri v, NMS – Metelkova: Javno vodstvo po ZGODOVINSKIH IN UMETNOSTNIH ZBIRKAH z naslovom VSAKE OČI IMAJO SVOJEGA MALARJA – MODA, OKUS IN OBLIKOVANJE NEKOČ

""

Vodi dr. Mateja Kos.

Že pri prvih izdelkih, od prazgodovine pa do danes, je bila dekoracija pomemben del predmeta. Skozi stoletja so se razvili različni tipi okrasja, njihove skupne lastnosti pa so zaznamovale obdobja v umetnosti. Naše potovanje po umetnostnih obdobjih bomo pričeli v času gotike in ga zaključili v bližnji preteklosti. Moda in okus posameznika sta se že od nekdaj zrcalila v predmetih za vsakdanjo uporabo. Moda se je sicer spreminjala počasneje kot danes, vendar pa je pustila močan pečat pri izbiri oblačil in opreme doma. Vpliv mode je čutiti tako pri najbogatejših kosih oblačil in opreme, se pravi pri tistih, ki so bili tudi statusni simbol, pa tudi drugi, cenejši predmeti jo odražajo, čeprav na drugačen, prilagojen način. Z okusi kupcev in prevladujočimi modni trendi so morali biti na tekočem obrtniki, saj so se tudi umetnoobrtni izdelki nekoč prodajali na podoben način kot danes. O koncu 18. stoletja, s prvimi začetki industrijskega oblikovanja, so se začele spreminjati tudi dekorativne strukture. Menjavanje modnih trendov je postajalo vedno hitrejše, poleg oblikovalcev pa so se jim morali prilagoditi tudi obrtniki. V drugi polovici 19. stoletja je kritika izdelkov tedanjega industrijskega oblikovanja, ki jo je povzročila londonska svetovna razstava, pustila močno sled in v prejšnjem stoletju pripeljala do funkcionalizma, ki je zanikal vlogo okrasja in dal prednost uporabnosti.

Danes je naš svet spet pisan, barvit in poln fantazijskih vzorcev. Ali pa tudi ne, če se tako odločimo, saj imata okus in moda danes drugačno vlogo, kot sta jo imela nekoč.

 

·         Ob 16. uri, v NMS – Prešernova: JAVNO VODSTVO PO RAZSTAVI PODOBE BALKANA

"cid:image007.jpg@01CE6D98.E05C8760"

Vodi mag. Jože Podpečnik.

Odpotujte za nami v prostoru in času in spoznajte prijetno stran nepredvidljivega Balkana. Predstavili vam bomo razlike, ki bogatijo in podobnosti, ki združujejo!

 

Vstopprost.

V Narodni galeriji je do 8. septembra na ogled razstava 150 telovadnih pik,

ki je nastala ob 150-letnici sokolskega gibanja.

""""

S predmeti in strokovnim znanjem je pri postavitvi sodeloval tudi Narodni muzej Slovenije. Zato vas vsako 1. nedeljo v mesecu, do septembra, vabimo, da se ob 11. uri pridružite mag. Jožetu Podpečniku, strokovnjaku s področja zgodovine Sokolstva pred letom 1914, na javnem vodstvu po razstavi!

Prvo vodstvo bo že v nedeljo, 7. julija.

Vstopnina po ceniku. Doplačila za voden ogled ni.

Narodni muzej Slovenije; tel.: 01/241 44 00; info@nms.siwww.nms.si

NMS – Prešernova (Prešernova 20, Ljubljana; vhod z Muzejske ulice): odprto vsak dan od 10. do 18. ure, ob četrtkih do 20. ure.

NMS – Metelkova (Maistrova 1, Ljubljana; vhod s ploščadi Muzejske četrti): odprto od torka do nedelje od 10. do 18. ure (ob ponedeljkih zaprto).

Če ne želite več prejemati novic NMS, se lahko odjavite tako, da odgovorite na to sporočilo ter v Zadevo (Subject) vpišete "ODJAVA".

Pridružite se nam na Facebooku!