Včasih zmanjka idej in besed. Življenje se ustavi, nobena rešitev ni prav dobra ali vsaj malo zadovoljiva. Mogoče se vam zdi, da bi bilo treba ukrepati, si nekako pomagati, toda manjka orodje, manjkajo kognitivni vzorci, izkušnje in znanje. Včasih za prestop meje med brezupom in upom manjka samo ščepec iznajdljivosti. Skoraj starodobno besedo iznajdljivost dandanes vedno bolj nadomešča bolj moderna tujka, iztočnica vseh pogovorov in diskusij o uspehu. Kreativnost je trenutni modni hit med pojmi. Če si jo prilastimo, nas bo popeljala iz brezna osebnega neuspeha in prepada svetovne gospodarske krize.
Nekoč je prevladovalo mnenje, da so inovativne ideje rezervirane samo za genije, ki se gibljejo po tanki meji med božanskim navdihom in demonsko norostjo. Dandanes pa je generiranje idej in napredka ena izmed veščin, ki jo potrebujemo, da bi dosegli vse in še več, si izpolnili sanje in prignali osebnostno rast do skrajnih meja in še dlje.
Psiholog Mihaly Csikszentmihalyi, rojen leta 1934 v Rijeki, pri 22 letih emigriral v Združene države, v svojem delu Flow : The Psychology of Optimal Experience, katerim si je zagotovil mesto med eminencami tako imenovane pozitivne psihologije, ugotavlja, da je odgovor na vprašanje, kaj osrečuje ljudi, zanos oziroma „flow”. Zanos Csikszentmihalyi opisuje kot „stanje izjemno osredotočene zavesti, ki deluje avtomatizirano, ne da bi občutili napor, ko se posvečamo izzivom, ki so za nas pomembni.” Tako stanje preplavitve z zanosom lahko ljudje začutijo med opravljanjem težkih in kompleksnih nalog, za uspešne kreativce pa je doseganje tega stanja nepogrešljiva poklicna kvalifikacija.
Kako se umetniki počutijo v stanju preplavitve z zanosom?
- Popolnoma zatopljeni so v to, kar delajo – so osredotočeni, koncentrirajo se.
- Začutijo ekstazo – kot da se ne nahajajo v vsakdanji realnosti.
- Prevzame jih močan občutek notranje jasnosti – vedo, kaj je treba narediti in kako dobro to delajo.
- Vedo, katere aktivnosti so izvedljive – vedo, da so njihove veščine ustrezne zadani nalogi.
- Občutijo pomirjenost – ne skrbi jih zase, čutijo, da rastejo onkraj meja, ki jim jih je začrtal jaz.
- Brezčasnost – popolnoma so osredotočeni na sedanjost, čas teče, ne da bi se tega zavedali.
- Intrinzična motivacija – kar koli ustvarja zanos, bo samo po sebi nagrada.
Koncept zanosa, s katerim je zaslovel, pa Csikszentmihalyi utemeljuje tudi z znanstvenimi dejstvi. Umetniki med procesom ustvarjanja pozabijo sami nase, ker lahko ljudje naenkrat obdelujemo samo 110 bitov informacij na sekundo. Ko torej umetnik ustvarja, so njegove sinapse preprosto preveč obremenjene, da bi zaznaval kar koli drugega okrog sebe. Za primerjavo, v običajnem pogovoru obdelujemo informacije s 60 biti na sekundo.
Da bi dosegli spontanost in izjemno produktivnost, pa moramo naprej osvojiti sposobnost neomajne koncentracije. Čeprav je to v zadnjem času zelo priljubljena metoda, pa koncentracije ne spodbuja le meditacija, temveč tudi vaja ali kot so nekoč rekli: „Vaja dela mojstra, če mojster dela vajo.”
Kar umetniki opisujejo kot magično izkustvo ustvarjanja, naj bi bila rutinirana manifestacija veščin, ki so jih tako dolgo izpopolnjevali z vajo, da so postale skorajda avtomatizirane. Po nekaterih izračunih naj bi bil posameznik sposoben presežkov po 10 letih usvajanja tehničnega znanja oziroma po 10.000 urah vaj v določeni spretnosti.
Da bi lahko vztrajali in se poglabljali 10 let, pa moramo najti užitek v tem, kar počnemo, in imeti občutek, da prispevamo nekaj skupnosti, v kateri živimo. Vendar pa se moramo zavedati, da nas bo vsak velik izziv sprva izpostavil tesnobi in stresu, sčasoma nas bo aktivnost stimulirala in končno bomo začutili stanje zanosa. Velik izziv lahko razbijemo tudi na več manjših nalog, če je začetna frustracija preveč obremenjujoča.
Če se vam zdi prav, meditirajte ali pa trenirajte do onemoglosti. Glavno je, da uspeh drugih in lastni neuspeh demistificirate. Tako boste lahko začeli preplašeni, zaskrbljeni, nič kaj navdihnjeni, pa vendar prepričani, da uspeh ne bo izostal, ker je to dejstvo, znanstveno preverjeno in utemeljeno.
Viri:
http://lateralaction.com/articles/mihaly-csikszentmihalyi (21. 9. 2009)
http://austega.com/education/articles/flow.htm (21. 9. 2009)