Kinodvor : Mestni kino
LJUBEZNI PATRICIE HIGHSMITH

Dokumentarni film
Film, temelječ na pisateljičinih osebnih zapisih ter pričevanjih njenih ljubimk in družine, odstira nov pogled na življenje in delo slovite avtorice psiholoških trilerjev.
Režija Eva Vitija, scenarij Eva Vitija, fotografija Siri Klug, montaža Rebecca Trösch, glasba Noël Akchoté, zvok Juliane Vari, produkcija Franziska Sonder, Maurizius Staerkle Drux, nastopajo Marijane Meaker, Monique Buffet, Tabea Blumenschein, Judy Coates, Courtney Coates-Blackman, Dan Coates , glas Patricie Highsmith Gwendoline Christie, pripoveduje Annina Butterworth, distribucija Demiurg
Festivali, nagrade Sydney; Solothurn (otvoritveni film); Locarno; Docaviv; Leeds; Gent; Rio de Janeiro; Atene; FDF Ljubljana
Zgodba
Patricia Highsmith (1921–1995) je tako kot njeni skrivnostni protagonisti živela dvojno življenje: pred družino in javnostjo je morala namreč vztrajno skrivati svojo spolno usmerjenost. Njene misli: Pisanje je nadomestek za življenje, ki ga nisem bila zmožna živeti. Hočem nekaj romantičnega. Bila je lezbijka. Ko je njena mati ugotovila, da je avtorica romana, prikazanega v filmu Carol, sta se razšli, Patricija se je razdedinila, tako da z materjo druga do druge nista imeli nobene obveznosti. Njeno otroštvo je bilo težko, kajti mati jo je kot dojenčka prepustila babici (v Teksasu), pri šestih letih pa jo je pripeljala v New York, kjer se je spopadala z materjo in očimom.
Vedela je, da mora pisati, in da je drugačna: Zamisli me obletavajo kakor ptice, ki jih opažam s kotičkom očesa in si jih pobliže ogledam ali pa tudi ne. Morda nisem zmožna ljubezni.
Predstavo o Patricii Highsmith določajo predvsem zadnja leta njenega življenja v Švici ter njen sloves mračne, ljudomrzne pisateljice kriminalk, a v resnici gre za lepo mlado pisateljico z izrazito romantično žilico in poetičnim slogom, ki je v divjem New Yorku povojnih let živela neverjetno aktivno ljubezensko življenje ter se vedno znova zaljubljala v nove ženske.
Teme njenega pisanja je določala ljubezen. In to ne le v neobjavljenih romanih in dnevnikih, tudi njene znamenite psihološke trilerje prežemajo teme obsesivne ljubezni, ki povzroči zmedo v identiteti. V končni analizi vedno piše o ljubezni, čeprav največkrat zakodirano. Spoznamo pisateljičino ‘vedno prisotno temo’, kot v dnevnikih označuje svoja razmišljanja o homoseksualnosti. V zrelih letih je živela sama v hiši v malem kraju v Franciji skupaj s štirimi mačkami in pisala. Ni zmogla živeti z nekom v paru, ampak je lažje razmišljala v samoti.
Poleg znamenitih psiholoških trilerjev, kot sta Nadarjeni gospod Ripley in Strangers on a Train, je leta 1952 pod psevdonimom objavila tudi lezbično romanco The Price of Salt (kasneje izdano pod naslovom Carol) in si v njej ljubimkama celo drznila nameniti srečen konec. Patricija Highsmith je napisala 22 romanov, filmske, televizijske, gledališke in radijske priredbe. O lastnem burnem ljubezenskem življenju pa je lahko odkrito pisala le v svojih dnevnikih in beležnicah. Te so po pisateljičini smrti našli v njeni hiši v Ticinu, kjer je preživela zadnja leta svojega življenja. Režiserka Eva Vitija je na podlagi dragocenih zapisov ustvarila vznemirljivo »ljubezensko biografijo«, ki gledalca odpelje v svet obsesij, dvojnih identitet, skrivnosti in poželenja.
Od Hitchcocka do Ripleyja: Patricia Highsmith je bila ljubljenka filmske umetnosti.
Kritike
»Režiserka Eva Vitija v svojem živahnem in izjemno zanimivem dokumentarcu postavi v ospredje pisateljičino spolno življenje in s tem naredi veliko uslugo ne le ljubiteljem Patricie Highsmith, temveč tudi vsej queer zgodovini. Avtoričino življenje, prikazano skozi oči njenih nekdanjih ljubimk (le peščice izmed mnogih), dobi jasne obrise in razkrije ravno toliko o njenem značaju kot o njenem delu. Dve od pisateljičinih velikih ljubezni: nežna Francozinja Monique Buffet ter nemška igralka in umetnica Tabea Blumenschein na izmenično zabaven, ganljiv in razmišljujoč način slikata Patricio Highsmith kot seksi, karizmatično, ljubeznivo in celo ranljivo. ‘Pisatelj nima stalne osebnosti,’ pravi Patricia Highsmith. Eva Vitija se ji približa bolj kot večina, toda slepe pege bodo vedno ostale. Ko zavzame stališče intimnega, a zunanjega opazovalca, režiserka prikaže Pat v luči, ki bi jo morda odobravala – kot ljubimko iz preteklosti.«
– Jude Dry, IndieWire
Film Ljubezni Patricie Highsmith je predvsem čudovit poklon ljubezni med ženskami, lezbični identiteti in bitkam tistih, ki so na lastni koži izkusile nasilje družbe, saj jih je obravnavala kot persone non grate. V tem pogledu so pričevanja pisateljičinih ljubimk in prijateljic enako ganljiva kot pogumna. Najnovejši film Eve Vitija je intenzivno, čustveno in večplastno popotovanje skozi umetniški in človeški svet ene najbolj fascinantnih svetovnih pisateljic; svet obsesij, skrivnosti in strasti; namenoma kompleksno vesolje, v katerem dvoumnost postane prednost in ne pomanjkljivost.
Če še kdo ni verjel, da je Patiricia Highsmith velika pisateljica, še večja feministka, ki si je upala biti drugače spolno usmerjena – daleč pred svojim časom -, ga ta dokumentarec zagotovo prepriča. Seveda tudi ona skriva svojo temnejšo plat antisemitizma in rasizma, ki ji ga je vcepila južnjaška bela Amerika njenega otroštva, a to je tema za drugi film.