Ljubljana ima veliko cerkva.
Kot vemo je cerkev krščansko svetišče, zgrajeno Bogu v čast. V njej kristjani molijo, razmišljajo in se zbirajo k obredom. Vsaka cerkev ima tudi ime. Posvečena je kakšni za kristjane posebej pomembni osebi ali dogodku.
Katera pa je ta oseba ali dogodek, po kateri se cerkev imenuje, nam kaže slika na glavnem oltarju.
Cerkve veljajo tudi za najlepše umetnostne spomenike.
Poznate cerkev sv. Petra v Ljubljani?
To je bil sedež najstarejše župnije v Ljubljani, pod katero je spadalo mesto vse do 15. stoletja, do ustanovitve župnije sv. Nikolaja. Sedanja cerkev je bila zgrajena v tridesetih letih osemnajstega stoletja, a je bila kasneje močno prenovljena. Notranjščino krasijo iluzionistične freske na stropu, v kupoli in prezbiteriju, ki jih je po zgledu stolnice naslikal Franc Jelovšek, in oltarna slika Valentina Metzingerja.
Na najbolj vidnem mestu, na Prešernovem trgu, stoji rdeča, baročna frančiškanska cerkev Marijenega oznanjenja. Sezidali so jo na mestu starejše cerkve v drugi polovici 17. stoletja po vzoru zgodnjebaročnih cerkva.
Prav blizu, čez Tromostovje, je ljubljanska stolnica sv. Nikolaja (Miklavža). Prva cerkev je na tem mestu prav gotovo stlla že v 13. stoletju.
Na desnem bregu Ljubljanice, prav pod grajskim gričem, je manjša, a prikupna cerkev sv. Florjana. Sezidana je bila 1672. leta.
Malo naprej, ob poti na LJUBLJANSKI GRAD, zagledamo napis: cerkev sv. Rozalije. Kje pa je cerkev? Če pogledamo bolj natančno, opazimo ostanke zidov.
Spodaj, na Levstikovem trgu, je cerkev sv. Jakoba.
V bližnji rožni ulici je nekaj časa prebival France Prešeren. Leta 1833, v soboto pred največjim krščanskim praznikom – veliko nočjo, se je odpravil v cerkev. Ni šel k svetemu Jakobu. Raje je zavil v Trnovo, v cerkev sv. Janeza Krstnika, kjer je prvič srečal Primičevo Julijo.
S trnovsko cerkvijo sta bila povezana še dva znamenita Slovenca: pisatelj Fran Saleški Finžgar, ki je bil tukaj župnik in njegov prijatelj, arhitekt Jože Plečnik, ki je živel v neposredni bližini…
(Spoznajmo Ljubljano: vodnik po mestu za otroke (male in velike), Jelik Melik, Mateja Jeran, Tehniška založba Slovenije, 2005)
Drage bralke, dragi bralci, katere cerkve po Ljubljani poznate? Svoja razmišljanja nam pošljite na vladka@ventilatorbesed.com. Kvalitetne prispevke bomo objavili v Ventilatorju besed.
Veliko ustvarjalnosti