Maja Drolec: Mnenje o knjigi
Vladimir Kavčič; Somrak, Slovenska matica
Roman Somrak je nadaljevanje romana Pustota. To je zgodovinski roman, ki se dogaja v Cerkljanskem hribovju – po Tolminskem puntu – in na Kranjskem, kamor prebežijo puntarji. Osrednji lik je Jakob, ki so ga sedemletnega prinesli v Otušje na cerkveni prag, saj je na Pustoti pustošila lakota. Zanj je skrbel Antonio, za katerega je pasel drobnico. Antonio ga je vseskozi spodbujal, da mora v Čedad in naprej proti Benetkam. »Tam doli je ravnina, pravo življenje, in morje, po katerem se lahko odpelješ v daljnje kraje.« Antonio se je odpravil iskat strica, ki je učen in velik gospod v čedadskem kapitlju. Ko je Antonio umrl, se je Jakob odpravil na to pot. Zdaj je na poti že tri zime. Landrino (hlapec) ga je rešil iz ječe. Oba sta služila trgovcu de Eggru, ki je bil ubit. Za uboj so obdolžili Jakoba, a on je bil tedaj dan ježe stran, zato mora bežati.
V Čedadu gre Jakob k Bartolomeu, ki je sorodnik njegovega strica. V Vili Alti so menihi in njegov stric Orzonar. Živi v skromni celici, tako kot menihi, čeprav je premožen. Jakob spozna, da sta bila oče in ded puntarja, upirala sta se bogu in gosposki, pri tem pa skoraj izgubila življenje. Družino so izgnali v najbolj pusto pustoto, kjer so se nagarali in z boleznijo namučili do smrti. Upornike zavaja pohlep, začne se plaha želja po lepšem in boljšem. Potem odkrijejo, da je z goljufijo in nasiljem čez noč mogoče doseči vse tisto, kar s poštenostjo ne bi nikoli. Zlo tiči v vsakem človeku. Poštenost v resnici ne velja nič, to je le vera pohlevnih. Kdor ji zaupa, ga oropajo. Kdor ne, sam postane ropar.
Spoštovani bralci, če želite izvedeti o tej srednjeveški zgodbi še več, si preberite v romanu Somrak, ki ga je izdala založba Slovenska matica.