Maja Drolec o knjigi September

0
113

Ana Schnabl; September, Beletrina, 2024

Ana Schnabl (1985) je za svoj kratkoprozni prvenec Razvezani (2017)  prejela nagrado Slovenskega knjižnega sejma in še dve nominaciji, njegov srbski prevod pa je nagradila tudi žirija nagrade Edo Budiša na Hrvaškem. Njen prvi roman, Mojstrovina (2020), je bil doslej preveden v tri jezike in nominiran za Dublin Literary Award, medtem ko se je njen drugi roman, Plima (2022), uvrstil v kresnikovo deseterico. V letu 2024 je izšlo njeno četrto leposlovno delo, roman September.

September je roman, v katerem bralci lahko prebiramo o otroštvu, odraščanju in življenju mlade ženske Evelin, lik pisateljice, ki nosi v sebi travmatične spomine na otroštvo ob posesivni materi in očetu alkoholiku. Družina navidezno deluje nadpovprečno lepo; so dobro situirani, imajo veliko hišo, oba starša sta v dobrih službah, imata zelo inteligentno hčer – poleg odličnosti v šoli obiskuje glasbeno šolo in plavanje. Obstaja veliko podobnih družin; na videz urejenih in premožnih, a resnica o njihovem življenju je velikokrat skrita. Tako je tudi v romanu Ane Schnabl; September. Na koncu romana se Evelin sooči z materjo in njunim odnosom. Obišče očeta v domu za starejše; čutiti je odpuščanje, soočanje z drugačnostjo je za Evelin pomenilo »rehabilitacijo tiste druge strani, ki jo navdihuje, da bo živela in ustvarjala svoje življenje.«

Pisanje Ane Schnabl  v  romanu September ni le reminiscenca, ampak je tudi opisovanje življenja z rabo slenga; z »modernim izrazoslovjem mlajših«, – ki je obarvano z angleškimi besedami, omenjanje Instagrama, SMS-ov v dialogih, predvsem po telefonu. Precej kontrastno je njeno nežno opisovanje babice v Luciji, ki je bila pravo nasprotje njenih staršev;  skrbna, rahločutna, ljubeča, vzgajala jo je naravno; skupaj sta hranili race, posodila ji je slamnik, peljala jo je na sladoled.

Spoštovani bralci, September ni le roman o odraščanju in nasilju, temveč tudi o prijateljstvu, ljubezni in hommage pisanju, ki življenje dela znosno in ima to moč, da bolečine omilijo in nas odvračajo od tega, da bi jo prizadejali drugim.

Če želite izvedeti še več, si preberite v romanu, ki ga je izdala založba Beletrina.