Maja Drolec: Mnenje o knjigi
Heather Morris; Sestre pod vzhajajočim soncem
Hiša knjig, HKZ, 2024
Heather Morris je svetovno znana avtorica uspešnic, rojena na Novi Zelandiji. Njeni romani so: Tetovator iz Auschwitza, Cilkina pot, Tri sestre, Zgodbe upanja in Sestre pod vzhajajočim soncem.
Roman Sestre pod vzhajajočim soncem temelji na resnični zgodbi.
Singapur, 1942, pade v roke japonske vojske. Ladja Vyner Brooke, ki potone ob indonezijski obali povzroči paniko, potniki so se reševali, kakor so vedeli in znali, v veliko pomoč so jim medicinske sestre z ladje (Vivian, Nesta, Betty Margaret, Audrey, Catherina, Carrie »Jean«. Tu je najbolj požrtvovalna sestra Nesta, valižansko-avstralska »žepna petarda«, visoka komaj 150 cm in se je tri leta in sedem mesecev, ki jih je preživela v ujetništvu, borila, da bi preživela in da bi tudi druge ženske in otroke obdržala pri življenju – nasmejane. Bila je neustrašna, močna žilava, prijazna, ljubeča in polna smeha. Pisateljici je v čast, da je lahko v romanu povedala njeno zgodbo. Norah Chambers, glasbenica, in njen mož John sta morala zaradi bolezni kasneje na pot, njuna hči Sally sama potuje k teti Barbari, ki živijo v Avstraliji. Družine se snide šele po vojni.
Protagoniste romana zaprejo v zloglasno japonsko taborišče in jih imajo za vojne ujetnike, z njimi kruto ravnajo. Norah ustanovi pevski orkester, ki obupane zapornike umirja in jim dviga samozavest. Razvijajo se prijateljstva, moč in upanje….«Ženske prvič vidijo prednosti življenja v tropih; ko semena vzklijejo in sadeži dozorijo, si te razdelijo med seboj…«
Spoštovani bralci, roman Sestre pod vzhajajočim soncem, ki ga je izdala založba Hiša knjig, nam odkriva moč ženske v vojni.