Galerija Loža Koper
Otvoritev razstave projekta: četrtek, 16. maj 2013, ob 19. uri
Trajanje razstave: 16. 5. – 9. 6. 2013
Projekt je avtorsko delo koprske arhitekte Martine Tomšič. Nastal je kot odziv na problem odsotnosti sistematičnega in strateškega urejanja mesta ter na probleme, ki jih prinaša dojemanje prostora kot potrošniške dobrine.
Alternativna študija dolgoročnega prostorskega razvoja Kopra za obdobje prihodnjih 20–-30 let, z naslovom Koper: urbani in krajinski potenciali je nastala kot odgovor na nedemokratično in nesistematično urejanje prostora mesta v zadnjem desetletju. Čas je, da spregovorimo o perspektivnem razvoju mesta, ki bo usklajen z njegovimi najvrednejšimi krajinskimi elementi, ekonomskimi, družbenimi in kulturnimi potrebami prebivalstva, zgodovinskimi danostmi, ter bo zagotovil njegovo celovito prenovo. Projekt je neprofitne narave in temelji na raziskavah, ki smo jih v sodelovanju z MOK leta 2012 pripravili na Fakulteti za arhitekturo, ter na spoznanjih drugih strokovnih urbanističnih študij Kopra z okolico.
Pri urejanju krajine sta ključna cilja vzpostavitev kontinuiranega parkovnega koridorja, ki bo mesto povezal z naravnim okoljem širšega zaledja, ter širjenje in sproščanje obrežnega prostora mesta. Zelen mestni obroč zaobjame parterni prostor Bonifike in poveže Škocjanski zatok s krajinsko dopolnjenim območjem športnega parka Bonifika, z novim mestnim parkom in morjem. Obrežni prostor, najvitalnejši del mesta, reaktiviramo z novo zasnovanim vodnim kanalom in prestrukturiranjem prometa (garažne hiše). S predlagano novo vodno ločnico prostor historičnega jedra hkrati jasno oddelimo od Luke in predelu Bošadrage povrnemo izgubljeni stik z morjem. Urbana regeneracija in prenova sta usmerjeni v oblikvanje dinamičnega in zgoščenega mestnega okolja, ki zagotavlja višjo kakovost socialnih, ekonomskih in bivalnih pogojev: večjo pestrost programskih vsebin, dvig socialne strukture, zagotavljanje novih zaposlitvenih možnosti, reaktiviranje degradiranih območij, reorganizacijo prometa, strateške vzidave in dopolnitev obstoječega stavbnega fonda ter javnega prostora.
Martina Tomšič, rojena Koprčanka, je že kot študentka arhitekture skupaj s sodelavko Polono Filipič in prof. Janezom Koželjem, leta 1994 prejela drugo nagrado na natečaju za spominsko kapelo pod Krenom v Kočevskem Rogu, ki je bila pozneje tudi realizirana. Za diplomsko nalogo z naslovom Urbanistično arhitekturna zasnova parka Dragonja (Ljubljana 2001) je leta 2002 prejela Plečnikovo študentsko priznanje.
Izobraževanje je nadaljevala s podiplomskim študijem krajinskega urbanizma na ETH inštitutu v Zürichu, po končanem študiju je nekaj časa delala v arhitekturnem biroju ADR architectes v Ženevi, kjer je eden od vodij tudi Georges Descombes, dolgoletni sodelavec Hermana Herzbergerja. V letu 2012 je pri Založbi Fakultete za arhitekturo v Ljubljani, s soavtorjem, prof. Janezom Koželjem, izdala knjigo »Park Dragonja. Krajinska in arhitekturna zasnova«, katere ideje sedaj skuša tudi uresničiti v realnem prostoru. Danes samostojno ustvarja na področju urbanizma in arhitekture.