Maska napoveduje / februar 2012

0
142

 

MASKA V FEBRUARJU 2012

Ponedeljek, 6. 2. 2012, ob 20.00
Dvorana Cepetka v Rezidenčnem centru JSKD, Cankarjeva 5, Ljubljana

Gledamo, plešemo, mislimo …
v “Kinoklubu na ključ"

»Kinoklub na ključ« je raziskovalno-samoizobraževalni program, ki zainteresirani javnosti (odprt je za vse – od plesalcev začetnikov do koreografov s kilometrino, od producentov in dramaturgov do urednikov in teoretikov …) enkrat mesečno zagotavlja ogled (zgodovinsko) referenčnega avdio-vizualnega gradiva s področja sodobnega plesa oz. scenskih umetnosti nasploh.

Po ogledu gradiv(a) sledi odprta debata, v kateri se komentira, problematizira ter asociativno kontekstualizira ogledano gradivo.
 

Program drugega srečanja "Kinokluba na ključ" je zasnoval kinooperater Rok Vevar:
»Ob izidu odlične knjige Jonathana Burrowsa Koreografov priročnik in pred gostovanjem Jonathana Burrowsa in Matea Fargiona s koreografijama Cheap Lecture in Cow peace v Cankarjevem domu 21. marca 2012, si bomo ogledali nekaj historičnih posnetkov, ki bodisi koreospondirajo z njunim delom ali ga na svoj način kontekstualizirajo. Četudi je morda osrednji in najočitnejši element minimalizma repeticija, ki se jo na različne načine poslužujeta tudi Burrows in Fargion, nas bodo na našem srečanju zanimali nekateri drugi vidiki, ki se povezujejo z njunim delom: materialnost minimalističnih koreografij (Yvonne Rainer, Trisha Brown, Lucinda Childs) in skulptur (Bill Bollinger, pozabljen ameriški minimalistični umetnik, ki so ga pred kratkim rehabilitirali predvsem po razstavah po Nemčiji), elementi konceptualizma (Art and Language), koreografske in glasbene prakse historičnih avantgard in neo-avantgard (kubizem, dadaizem, Bauhaus, kinetična tipografija; Kurt Schwitters, funkcionalistična arhitektura Walterja Gropiusa itn.) ter koreografiranje objektov v navezavi na celo vrsto kratkih plesnih del (Lucidna Childs, Trisha Brown, Robert Morris, Simone Forti, Marco Schuler, Taldans Company). Ker je razpoložljiv avdio-vizualen material večinoma kratkometražen, si bomo ogledali več del.«

"Kinoklub na ključ" je skupni projekt Maske in JSKD.


Ponedeljek, 27. 2. 2012, ob 19.00
Cankarjev dom Ljubljana, dvorana M3-M4

 

V okviru seminarja sodobnih scenskih umetnosti, ki ga soorganizirata Maska in Cankarjev dom, ter programa BCC, vas vabimo na predavanje

Bojane Kunst

Horizont projekta: O času, ustvarjanju in umetnosti.

V zadnjem desetletju je ‚projekt‘ ena najbolj pogosto uporabljenih besed med umetniki, producenti in drugimi kulturnimi ustvarjalci. Kulturni in kreativni delavci so vpleteni v številne in pogosto istočasno potekajoče projekte, v njihovo napovedovanje, izvajanje in dokončanje. Projekt je danes horizont ustvarjanja. V predavanju bo Kunstova govorila o tem, kako ta mnogoznačna pomenka, uporabljena za različne oblike kulturnih produktov in umetniških del, vključuje posebno časovno dimenzijo, ki še ni bila resno premišljena in postavljena pod vprašaj. Projektivna časovnost ni samo značilnost sodobnega dela, pač pa je tesno povezana tudi s subjektivno izkušnjo časa, ki briše razlike med posameznimi delovnimi gestami in kreativnimi konteksti, jemlje politično potencialnost ustvarjalnosti in onemogoča invencijo drugačnih, časovno naravnanih načinov sodelovanja. Na nekaj primerih sodobnih umetniških del bo pokazala, kako projektivna časovnost podlaga tako estetsko dimenzijo umetniških del kot širšo argumentacijo vrednosti in vloge umetnosti danes. Projektivna časovnost ustvarjanje podredi administrativnemu gibanju, k dokončanju in porabi. Družbena in kulturna vrednost umetnosti pa je odvisna le od spekulacije o njeni vrednosti (neprestanemu proizvajanju, razširjanju in prodajanju tega, kar naj bi umetnost postala). Vprašanje ni le, kako se upreti projektu, pač pa kako na novo povezati ustvarjanje in politiko časovnosti.