17. 10.–11. 11. 2018
• Odprtje razstave bo v sredo, 17. oktobra 2018, ob 18. uri.
• Kustos razstave je Božidar Zrinski.
• Na ogled v Mednarodnem grafičnem likovnem centru od 17. oktobra do 11. novembra 2018, od torka do nedelje, od 10. do 18. ure.
Matjaž Geder je likovni pedagog na osnovni šoli v Murski Soboti. Prav pedagoški poklic izrazito vpliva na njegov ustvarjalni svet, ki nenehno prehaja od neposredne in ilustrativne likovne govorice do kompleksnejših konceptualnih in simbolno zastavljenih podob. V svojih delih primerja rigiden šolski sistem, ki temelji na šablonskem in nekritičnem načinu razmišljanja, z odnosom do destigmatizacije duševnih bolezni, ki sta si v njegovih delih presenetljivo blizu. Na ogled je izbor del, nastalih v zadnjih letih, in serija novih tiskov, narejenih posebno za razstavo.
————————————————————————————————————————-
Besedilo ob razstavi
Matjaž Geder se vsakega grafičnega lista loti premišljeno in potrpežljivo, saj želi najprej obvladati snov, da jo lahko kasneje ustvarjalno in konceptualno nadgradi z improvizacijo. Za njegovo delo je značilno, da se ne uklanja potrebam umetnostnega trga in razstavljanja, zato osebni ustvarjalni ihti pogosto prireže krila in jo z razmislekom pripravi na čas, ko bo lahko poletela brez strahu pred padcem. Koncepte in matrice dolgo gnete v mislih, in šele ko se pojavi prava spodbuda, motiv ali predmet, jih odtisne, vendar jim da samo eno priložnost, da zaživijo in obstanejo, saj dela v tehniki monoprinta, ki ga kombinira z raznimi drugimi tehnikami, kot so suha igla, kolažni in visoki tisk. Vsak monoprint je rezultat načrtne improvizacije, zato se nemalokrat zgodi, da Geder z rezultatom ni zadovoljen, saj je improvizacija odtavala po svoje ali pa ni dopustila zadovoljivega odtisa. Raztrganih in uničenih odtisov je lahko veliko, a kot avtor ugotavlja, je to sestavni del priprav, v katere je vloženo veliko truda in premišljevanja, čeprav se zaveda, da je rezultat nepredvidljiv do trenutka, ko papir »odlepi« od matrice.
Priprave na improvizacijo lahko razumemo in nanje v kontekstu razstave tudi gledamo kot na učno-vzgojni proces, v katerega je Matjaž Geder aktivno vključen na Osnovni šoli II Murska Sobota. Kot likovni pedagog se namreč vsak dan srečuje s pripravo na poučevanje in posredovanje znanja in posredno s pripravo učencev na kasnejše življenjske izzive, v katerih bo zagotovo veliko improvizacije. Stik delovnega okolja in osebnih ustvarjalnih ambicij se izrazito pokaže na njegovih zadnjih monoprintih, nastalih v letu 2018, na katerih je podlaga odtisnjena šolska miza. Geder spretno uporabi sproščeno, otroško in pogosto nagajivo »okraševanje« šolskih miz, ki niso zgolj del osnovnega šolskega pohištva, ampak z interakcijo učencev postanejo tudi svojevrstne sporočilne table, oglasne deske in prostor, na katerem se anonimno prenašajo zbadljive čačke, komentarji, simpatije in razne otroške tegobe. Odtise miz nadgradi in dopolni z lastnimi premisleki in likovnimi formami, ki so posledica uporabe in odtiskovanja raznih materialov, kot so gradbene mreže, rastline, papirnata letala, raznovrstne štampiljke, predelani likovni motivi iz zgodovine umetnosti in drugi predmeti, ki so se znašli na njegovi poti ali jih je odkril v šoli (stare štampiljke za ocenjevanje uspešnosti), ko se je pripravljal na improvizacije.
Posebnost njegovih monoprintov so naslovi, saj pogosto nazorno opredelijo motiv, vendar kljub temu z besedno igro nakazujejo na skriti pomen ali misel, ki je ne moremo najti na površini odtisa. Takšen primer je grafika z naslovom Mladike, na kateri lahko vidimo odtise rastlinskih poganjkov in trte, s katerimi se je avtor srečal pri delu v goricah, a hkrati se v ozadju razpozna nagajiva otroška risba, vrezana v šolsko mizo. Avtorjeva premišljeno zgrajena kompozicija hudomušno ponazarja, da je za kakovostno in dobro letino potrebnega veliko potrpežljivega dela, kar pa je v današnjem času pogosto zelo težko uvideti in razumeti. Grafika z naslovom Leti tematizira nadležno žuželko, ki pogosto leti zelo nepredvidljivo in nas večinoma spravlja v slabo voljo ter v nas sproža neprijetne občutke, hkrati pa beseda označuje letenje, ki ga je človek s pomočjo raznih strojev in naprav skoraj posvojil, zato lahko naslov grafike razumemo tudi kot prispodobo za sanje, ki jih je možno doseči in realizirati.
Grafike Matjaža Gederja se s konceptualno zasnovo, likovno dovršenostjo in pripovedno gostobesednostjo sprehajajo po robu grafičnega medija, s katerega tu in tam zdrsnejo v slikarstvo, kar jih dela neponovljive in originalne.
•Božidar Zrinski
————————————————————————————————————————–
Biografski podatki
Matjaž Geder (1976, Murska Sobota) je po srednji šoli za oblikovanje in fotografijo nadaljeval študij na likovnem oddelku PEF v Mariboru, kjer je leta 2002 diplomiral. Zaposlen je na Osnovni šoli II Murska Sobota kot likovni pedagog in mentor Gledališkega kluba. Kot član gledališke skupine Ars Altera Pars je igral v performansih, kratkih filmih in lutkovnih predstavah. Z grafičnimi deli je sodeloval na samostojnih in skupinskih razstavah doma in v tujini. Med drugim je bil leta 2016 udeleženec 3. Valvasorjevih mednarodnih grafičnih dni na Bogenšperku, leta 2017 pa je na povabilo kustosov svoja dela razstavljal na 3. mednarodnem grafičnem bienalu Global Print Douro na Portugalskem ter na 3. mednarodnem bienalu male grafike Enter into Art v Kölnu (Nemčija). Istega leta je bil nominiran tudi za nagrado norveške kraljice Sonje za grafiko (The Queen Sonja Print Award). Ukvarja se z grafiko, slikarstvom in ilustracijo. Živi in ustvarja v Gornji Radgoni.
————————————————————————————————————————–
Spremljevalni program ob razstavi
Grafiko mladim!
7. november, ob 17 uri
Program Grafiko mladim! pregledno razstavo Rika Debenjaka povezuje s sočasnimi razstavami umetnikov mlajše generacije: Tine Mohorović, Alje Košar in Matjaža Gederja. Oblikujejo ga študentje Umetnostne zgodovine Filozofske fakultete in Akademije za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani.
Dogodek sestavljata vodstvo po razstavi s kustosoma razstav Bredo Škrjanec in Božidarjem Zrinskim in
pogovor s Tino Mohorović, Aljo Košar in Matjažem Gederjem, ki ga vodijo študentje umetnostne zgodovine.