Ko pomislimo na redne gibalne vaje za ohranjanje zdravja, nas že dejstvo, da počnemo nekaj zaradi zdravstvenih razlogov nekoliko obremeni. To pa ne velja za sklop vaj, zdravstveni Qigong, ki so ga poimenovali Mawangdui Daoyin Shu. Ime je forma dobila po grobnici družine Han – Mawangdui, v kateri so našli svileno tkanino z upodobitvami vaj za ohranjanje zdravja, dopolnjenih s komentarji. Figure, ki sestavljajo ta zdravstveni Qigong so bile vse upodobljene in opisane na tej dragoceni tkanini.
Pri izboru in kombiniranju vaj so izhajali iz spoznanj kitajske tradicionalne medicine, ki temelji na teoriji meridianov, skozi katere se pretaka Qi (življenjska energija). Zastoj energije v meridianih vodi v bolezen. Da bi to preprečili, je potrebno ohranjati pretočnost meridianov, kar spodbuja ravno izbrana kombinacija figur, ki je stkana v zdravstveni Qigong Mawangdui. Ta je sestavljen iz dvanajstih figur, vsak pa spodbuja tok energije v določenem meridianu. Ob osredotočanju na izvajanje posameznih figur krepimo svojo sposobnost koncentracije. Vaje so zasnovane tako, da na mehek in nežen način raztezamo vezi in kite, krepimo mišice ter povečujemo elastičnost gibanja in telesa, hkrati pa masiramo notranje organe. V formi se izmenjujeta natezanje in krčenje, kar pripomore k sproščanju telesa.
Vaja nas očara s svojo eleganco, mehkobo in prijaznostjo do telesa, tako da s prijetnim in udobnim gibanjem dobrodejno vplivamo na naše telesno, čustveno in umsko ravnovesje. Ko obvladamo gibe, ko je dihanje naravno in sproščeno, lahko osredotočeno izvajamo formo in s tem vzpostavimo harmonijo med telesom in duhom, da delujeta kot eno …
Vaja je primerna za vse generacije, še posebej priporočljiva je za generacijo srednjih let in starostnikov.