Javno vodstvo po 32. grafičnem bienalu
torek, 26. september, ob 17. uri
in
predavanje
Švicarija – »umetniško gnezdo« Ljubljane
sobota, 30. september, ob 11. uri
· Javno vodstvo Ujetost v zaznavi?, po osrednji razstavi 32. grafičnega bienala: Kriterij rojstva, vodi Hana Ostan Ožbolt: torek, 26. september, ob 17. uri, MGLC in Ustvarjalni center Švicarija
· Ob Dnevih evropske kulturne dediščine 2017 predavanje o zgodovini Švicarije in ogled 32. grafičnega bienala
· Predavata konservatorka Aleksandra Renčelj Škedelj in Tatjana Adamič, konservatorska svetovalka z ljubljanske enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije
Ujetost v zaznavi?
Javno vodstvo po osrednji razstavi 32. grafičnega bienala: Kriterij rojstva, vodi Hana Ostan Ožbolt
torek, 26. september, ob 17. uri, začetek vodstva v MGLC, vodstvo vključeno v vstopnino 32. grafičnega bienala
V iskanju odgovora na vprašanje, kakolahko k umetnosti pristopimo drugače, je letošnji 32. grafični bienale vpeljal določene novosti: razstavo brez osrednje figure kuratorja, proces izbire sodelujočih umetnikov so prevzeli umetniki sami, namesto koncepta pa so prejeli pesem Jureta Detele Kriterij rojstva, ki je spodbudila njihov odziv.
Hana Ostan Ožbolt bo na vodstvu predstavila tiste umetniške projekte, ki po njenem mnenju še posebno poudarjajo eksperimentalno strukturo 32. grafičnega bienala.
Hana Ostan Ožbolt je diplomirana komparativistka in nemcistka, ki trenutno zaključuje magistrski študij na oddelku za umetnostno zgodovino. Bila je del 15. generacije šole za kustose in kritike sodobne umetnosti, danes občasno piše ter na polju sodobne umetnosti deluje med Ljubljano in Berlinom.
V času vodstva deluje otroški kotiček Palček Bienalček, prostor za animacije, varovanje in delavniške aktivnosti za otroke. Brezplačno.
————————————————————————————————————————–
Predavanje ob Dnevih evropske kulturne dediščine 2017:
Švicarija – »umetniško gnezdo« Ljubljane
sobota, 30. september, 11.00–13.00, Ustvarjalni center Švicarija, vstop prost
Zgodovino Švicarije in prenovo stavbe bosta predstavili konservatorka Aleksandra Renčelj Škedelj in Tatjana Adamič, konservatorska svetovalka z ljubljanske enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS), ki je tudi aktivna sodelovala pri prenovi stavbe. Predavanju bo sledil vodeni ogled osrednje razstave 32. grafičnega bienala: Kriterij rojstva v družbi umetnostnega zgodovinarja Gregorja Dražila.
Švicarija – »umetniško gnezdo« Ljubljane (predavanje)
Ljubljansko Kazinsko društvo je leta 1835 na vzpetini nad Tivolskim gradom odprlo gostišče, ki se ga je oprijelo ime Švicarija (nem. Schweizerhaus). Leta 1909 je gostišče, ki danes ostaja v spominu le na starih razglednicah, nadomestil hotel Tivoli, zgrajen po načrtu slavnega ljubljanskega arhitekta Cirila Metoda Kocha. Hotel Tivoli je kmalu postal zbirališče boemov, umetnikov in ljubljanskih meščanov, ob 1. maju pa tudi delavcev. Vse do konca prve svetovne vojne je sprehajalcem in obiskovalcem ponujal prijeten oddih in možnost okusnega okrepčila. Po oktobrski revoluciji so se vanj naselili ruski emigranti. Že pred drugo svetovno vojno so v Švicariji delovali umetniki, najbolj znan je bil kipar Ivan Zajec, ki je ustvaril Prešernov spomenik v Ljubljani. Po drugi svetovni vojni je v njej prebivalo in ustvarjalo še mnogo znanih slovenskih umetnikov, vse do leta 2012, ko se je iz Švicarije zaradi načrtovane temeljite prenove izselil še zadnji. V prenovljenem Ustvarjalnem centru Švicarija je danes približno dvajset delovno-bivalnih ateljejev, namenjenih v Ljubljani delujočim slovenskim in tujim rezidenčnim umetnikom. Prenovljeno Švicarijo upravlja Mednarodni grafični likovni center, ki domuje v Gradu Tivoli. Obe stavbi skupaj predstavljata novo kulturno, izobraževalno in družabno središče v parku Tivoli, ki letos gosti tudi osrednjo razstavo 32. grafičnega bienala: Kriterij rojstva.
V času vodstva deluje otroški kotiček Palček Bienalček, prostor za animacije, varovanje in delavniške aktivnosti za otroke. Brezplačno.
————————————————————————————————————————–
Osrednja razstava 32. grafičnega bienala: Kriterij rojstva
(16. junij–29. oktober 2017, MGLC in Ustvarjalni center Švicarija)
Osrednja razstava z naslovom Kriterij rojstva je na ogled v Mednarodnem grafičnem likovnem centru (MGLC) in v nedavno obnovljenem Ustvarjalnem centru Švicarija. Tokratni bienale se je izognil združevalnemu načelu središčne teme ali koncepta – njegov naslov je vzet iz pesmi slovenskega pesnika iz 20. stoletja, Jureta Detele (1951–1992), vsi umetniki pa so bili naprošeni, naj se s svojim delom odzovejo nanjo. V nasprotju s prejšnjimi leti letošnji bienale nima kuratorja. Zadnjih pet prejemnikov velike nagrade iz prejšnjih bienalov, Jeon Joonho (2007), Justseeds (2009), Regina José Galindo (2011), María Elena González (2013) in Ištvan Išt Huzjan (2015) je k udeležbi na tokratnem dogodku povabilo po enega umetnika. Ti so nadaljevali proces in prav tako povabili enega umetnika, nato pa se je eksperiment še petkrat ponovil, dokler se ni oblikovala razstava, ki obsega 19 novih del 27 umetnikov iz 12 držav.
Takšna organska zgradba bienala se upira hierarhični logiki središčne osebnosti kuratorja in narativizaciji kuratorskih konceptov, namesto tega pa prinaša neskončno število potencialnih interakcij. S tem ko se je odrekel udobju lastne tradicije in tudi ustaljenim protokolom ustvarjanja sodobnih razstav, je znotraj lastne zgodovine vzpostavil transgresivni trenutek, ki naj radikalno spremeni zgradbo in vsebino dogodka.
Sodelujoči umetniki: Michelle Andrade / Leo Junsuk Bang / Stephanie Brooks / Erica Ferrari / Riley Harmon / Jarrett Key / Jon Key / Eric Khoo / Gabriel Kuri / Moon Kyungwon / Jelsen Lee Innocent / Carlos Monroy / Ebecho Muslimova / Christopher Myers / Asuka Ohsawa / Alejandro Paz / Josse Pyl / Alberto Rodríguez Collía / Gabriel Rodríguez Pellecer / Kaitlynn Redell / Mario Santizo / Jennifer Schmidt / Slavs and Tatars / Johanne Teigen / Nora Turato / Jess X. Snow / Oli Watt.
—————————————————————————————————–
Dodatne informacije:
Karla železnik, odnosi z javnostmi, 01 2413 809, [email protected]